Jesteś niepełnosprawny? Załóż własną firmę

Masz pomysł na własny biznes i jesteś osobą niepełnosprawną? Skorzystaj z dotacji.
Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby niepełnosprawne dostrzegając korzyści z tym związane. Niepełnosprawni nie są jednak skazani na etat. Mogą prowadzić działalność samodzielnie, a może im w tym pomóc m.in. PFRON oraz organy samorządu powiatowego.

Osoby niepełnosprawne przez wiele lat czekają na szansę zawodowego rozwoju. Część z nich szuka zatrudnienia w urzędach pracy, przegląda ogłoszenia, pracuje dorywczo. Takie oferty nie zawsze jednak odpowiadają ich wykształceniu, zainteresowaniom czy wiedzy. Dlatego, jeśli osoba niepełnosprawna nie może znaleźć dla siebie zatrudnienia powinna rozważyć inną możliwość i zastanowić się, czy nie warto założyć własnej firmy.

Pomysł plus dotacja

Żeby założyć własną działalność gospodarczą potrzebujemy wkładu kapitału. Często stanowi to główną przeszkodę dla młodych przedsiębiorców. Jednak nie są oni pozostawieni sami sobie. Wiele nowo powstałych firm może bowiem liczyć na szereg dotacji i grantów na rozwój swojej działalności. Szeroką ofertę proponuje Unia Europejska, a także różne rządowe programy wspierające.

Dodatkowo osoby niepełnosprawne mogą skorzystać ze wsparcia publicznego udzielanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub organy samorządu powiatowego.

Dlatego, jeśli masz pomysł na własny biznes i jesteś osobą niepełnosprawną, warto skonsultować go najpierw z urzędnikami oraz doradcami tak, aby poszukać sposobów dodatkowego finansowania. – Chcemy zaktywizować jak najwięcej osób niepełnosprawnych do działania. Dlatego każdy, kto jest zainteresowany prowadzeniem swojej działalności gospodarczej może przyjść lub zadzwonić do naszego punktu informacyjnego i tam otrzyma wszystkie niezbędne informacje  – mówi Karolina Małecka, koordynatorka programu Pomóż Sam Sobie, który promuje zatrudnianie osób niepełnosprawnych na terenie Poznania. – Pomagamy osobom niepełnosprawnym w ich zawodowym rozwoju, bo wiemy, że często mają one dużo świetnych pomysłów, ale nie wierzą w powodzenie ich realizacji. My pomagamy im zrobić ten pierwszy krok, załatwić formalności, doradzamy jak rozwiązać podstawowe problemy. Taka pomoc jest bardzo ważna na starcie każdej firmy, szczególnie zakładanej przez osobę niepełnosprawną – dodaje.

Polecamy: Zatrudnianie pracowników w formie telepracy - prawa i obowiązki pracodawcy

Aktywni nie tylko w teorii

Zachęcanie niepełnosprawnych do zakładania własnych firm jest elementem zmiany polityki społecznej z pasywnego na aktywne. Jednak firmy prowadzone przez osoby niepełnosprawne to nie tylko teoria – doskonale sprawdzają się one w praktyce. W Polsce co roku przyznawana jest nagroda pod nazwą „Lodołamacz” w kategorii najlepszy w kraju niepełnosprawny szef firmy. W każdej kolejnej edycji startuje w niej coraz więcej przedsiębiorców, którzy zdecydowali się założyć własną działalność i realizować swoje wymarzone plany biznesowe. W zeszłym roku laureatem tego konkursu został Ryszard Cebula, niewidomy pracodawca z Rzeszowa, który budując własną przyszłość zawodową znalazł pracę nie tylko dla siebie, ale również dla innych osób, w tym  dla niepełnosprawnych. – Dziś firma, której jestem właścicielem zatrudnia 57 osób i w różnych rankingach jest zaliczana do 100 największych firm Podkarpacia – mówi Ryszarda Cebula, właściciel firmy „Hurt-Papier”. – Niepełnosprawność nie odebrała mi też moich pasji. Lubię podróżować. Cóż z tego, że nie widzę, ale czuję wiatr, słońce, zapach morza, lasu, smak innych krajów – dodaje.

Polecamy: Własna firma czy etat - co się bardziej opłaca?

Pozytywnych przykładów aktywnego zaangażowania osób niepełnosprawnych jest coraz więcej. Znoszą oni granice i sami kreują świat wokół siebie. Niepełnosprawni potrafią być też przedsiębiorczy, dlatego coraz chętniej realizują swoje autorskie pomysły zawodowe.

Autor: LTM Communications

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...