Jak napisać studium wykonalności projektu starając się o fundusze UE?

Kira Radlińska
Ekspert z zakresu oceny oddziaływania inwestycji na środowisko
rozwiń więcej
Studium wykonalności projektu.
Pisanie Studium Wykonalności proponuję od przejrzenia wytycznych konkursowych. Każde działanie czy priorytet ma jakieś swoje charakterystyczne punkty Studium Wykonalności i kładzie nacisk na inne punkty.

Bywa i tak, że wniosek aplikacyjny nie wymaga pisania Studium Wykonalności i wystarczy biznes plan. Jeśli tak to wystarczy tylko poprawić – uzupełnić biznesplan pisany do instytucji finansowej. Jeśli jest to Studium Wykonalności to trzeba napisać je na bazie biznesplanu.

Jest to bardzo istotne, ponieważ wszystkie dokumenty związane z projektem powinny być spójne. Dzięki spójności dokumentów unikniecie Państwo zamieszania i ewentualnych pomyłek i nie będzie trzeba pamiętać w którym dokumencie który punkt był „naciągany”. Bo nie oszukujmy się, ale jak znam życie to nie ma aplikacji o dotacje unijne która nie byłaby bardziej optymistyczna od rzeczywistych warunków.

Aby mieć pewność, że studium wykonalności spełni wszystkie wymagania konkursowe należy szczegółowo zapoznać się z wytycznymi konkursowymi co do tego dokumentu. Są one szczegółowo opisane w jednym z załączników do ogłoszenia o konkursie.

Zobacz: Kapitał na biznes - 8 sposobów na jego zdobycie

Zazwyczaj załącznik ten na początku wymienia wszystkie punkty jakie powinny być opisane w Studium Wykonalności a następnie zawiera opis tego jaka treść powinna być w każdym z punktów zawarta.

W zasadzie rekomenduję aby te punkty potraktować jako spis treści a następnie uzupełniać je danymi i treścią.

Jeśli firma czuje się na siłach to może napisać Studium Wykonalności we własnym zakresie, natomiast jeżeli korzystają Państwo z usług firmy doradczej to napisanie Studium Wykonalności – w zależności od charakteru umowy jest w cenie usługi lub jest dodatkowo płatne.To trzeba ustalić na samym początku współpracy Beneficjenta z firmą konsultingową. Tak jak w biznesplanie tak i w Studium Wykonalności najwięcej uwagi należy poświęcić części finansowej.

Jeżeli potencjalny beneficjent samodzielnie sporządza dokument to polecam w całości przekazać dokument do sprawdzenia profesjonaliście bądź zlecić mu napisanie części finansowej. Równie ważną jak część finansowa jest opis wskaźników oraz opis metodologii ich liczenia.

Należy pamiętać, że jest to część punktowana. Tutaj nie ma ogólnych reguł ponieważ każdy projekt jest inny i każde działanie jest, więc nie ma złotych zasad na podstawie których da się napisać każdą część dotyczącą wskaźników. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest uważne przeczytanie wytycznych konkursowych znajdujących się w załącznikach.

Generalnie zawsze polecam uważne przeczytanie wszelkich zasad i wytycznych a później zabieranie się do konkretnych działań. Bo jeśli pierwsze zaczniemy działać a później czytać i sprawdzać co z tego co zrobiliśmy będzie rzeczywiście przydatne to może okazać,  że połowa naszych działań była zupełnie zbędna i tylko niepotrzebnie straciliśmy energię która przydałaby się w innych działaniach.

Zobacz: Finanse na start

Jeśli posiadamy już pewną wiedzę na temat Studiów Wykonalności i mając ich na swoim koncie kilka nie zwalnia to nas od czytania ze zrozumieniem zasad konkretnej Instytucji Wdrażającej, bo każda ma prawo mieć swoje szczególne wymagania podyktowane charakterem projektów. 

O Autorze

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...