Własna firma z funduszy UE - z dziennika początkującej kobiety przedsiębiorczej - cz. VI

Kira Radlińska
Ekspert z zakresu oceny oddziaływania inwestycji na środowisko
rozwiń więcej
Zakładanie firmy przy pomocy środków unijnych.
Po podpisaniu umowy oraz po założeniu własnej działalności gospodarczej i całym tym cyrku związanym z dotrzymaniem terminów przyszedł czas na rozliczenie się z publicznych pieniędzy!

Oczywiście radzę się dobrze do tego przygotować zanim wybierzemy się w tym celu do Urzędu Pracy. Trzeba przede wszystkim wziąć jeszcze raz do ręki naszą ukochaną umowę i przeczytać jakie dokumenty trzeba zanieść do urzędu aby się rozliczyć.

Tak więc są to przede wszystkim dokumenty potwierdzające założenie firmy takie jak zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej oraz potwierdzenie z GUS nadanego numeru REGON. Oba dokumenty dostajemy przeciętnie po 3 – 4 tygodniach od chwili złożenia wniosku o zarejestrowanie firmy

Następnie chcą od nas (tak przynajmniej było w mojej umowie) zaświadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i z Urzędu Skarbowego, że figurujemy w ich rejestrach i że nie zalegamy ze składkami tudzież podatkiem.

Wydanie każdego z tych dokumentów to od 2 tygodni – jeśli urzędnicy nas lubią i mają dobry humor, do 4 tygodni – jeśli nie zaskarbiliśmy sobie przychylności urzędników. W moim przypadku były to 2 tygodnie. Tak więc mimo początkowych tarć na linii ja – US oraz ja-ZUS urzędnicy się postarali. Ale nie polecam zostawiania tego na ostatnią chwilę. Trzeba spojrzeć w umowie do kiedy mamy się rozliczyć ostatecznie z przyznanej dotacji i miesiąc przed tym terminem udać się osobiście do US i ZUS aby złożyć podania o takie zaświadczenia. Warto też osobiście się po nie zgłosić. W dzisiejszych czasach nie wiadomo jak długo będą one szły pocztą więc moim zdaniem nie warto ryzykować. 

Zobacz serwis: Finanse na start

Następnie oprócz ww. zaświadczeń w trakcie rozliczania dotacji trzeba przedstawić potwierdzenia wydanych pieniędzy publicznych. Najlepiej mieć faktury VAT, ale jeśli jeszcze nie mogliśmy ich otrzymać (bo np. nie mieliśmy NIP-u czy REGON-u) to powinny wystarczyć imienne rachunki.

Wszystkie posiadane dowody wpłaty trzeba spisać w tabelce której wzór jest jednym z załączników do wcześniej podpisanej umowy. Więc nic prostszego jak wpisać do tabelki numery faktur oraz rzeczy za nie kupione. Jeśli ktoś w ramach dotacji kupował sprzęt używany to ma niestety dodatkową „robotę papierkową”. Na stosownych wzorach trzeba złożyć oświadczenia że przed zakupem przez nas sprzęt nie był finansowany ze środków publicznych. Jest to o tyle kłopotliwe, że niektóre sprzęty kupuje się przez Internet a na tym oświadczeniu musi się własnoręcznie podpisać sprzedający.

Tak więc w ramach dotacji czy jakichkolwiek innych środków publicznych nie polecam kupowania używanego sprzętu. Może się to wiązać nie tylko z dodatkową papierologią ale i z kłopotami jeśli sprzedający nam nie napisał (nie powiedział) prawdy a okaże się że sprzęt był już dotowany z pieniędzy publicznych. Wtedy my mamy problem bo pieniądze wydane na ten sprzęt będziemy musieli oddać. Tak więc nie ma to jak nowe!

Jeśli podpisywaliśmy jakieś umowy o dzieło np. na wykonanie strony internetowej czy na zaprojektowanie logo firmy to w Urzędzie Pracy podczas rozliczenia oprócz rachunku wystawionego przez wykonawcę trzeba przedstawić umowę o dzieło (umowę-zlecenie) jaką podpisaliśmy z wykonawcą.

Gdy już skompletujemy wszystkie ww. dokumenty to teraz trzeba zrobić ich kserokopie, bo jak doczytamy się w umowie, trzeba przedstawić oryginały oraz kopie wszystkich dokumentów. Oryginały wracają do nas, natomiast urzędnik nas rozliczający na kopii przystawia pieczątkę „za zgodność z oryginałem, potwierdzam” lub coś w tym stylu. 

Zobacz: Kapitał na biznes - 8 sposobów na jego zdobycie

Jeśli okaże się że suma faktur jest wyższa od przyznanej dotacji to nie liczmy na to że urząd nam dopłaci. Jeśli jednak wydaliśmy mniej albo jakaś faktura zostanie nieznana, to różnicę będzie trzeba oddać. A gdy będziemy musieli oddać jakąś kwotę to wtedy będziemy się martwić. Chociaż niekoniecznie bo na zwrot niewydajnych pieniędzy będziemy mieć ok. 30 dni. Jednak o tym dowiemy się kilka tygodni później z pisma jakie do nas przyśle Urząd.

Na razie cieszmy się, że dotacja została rozliczona w terminie! I działajmy prężnie jako świeżo upieczeni przedsiębiorcy! Czego sobie i Państwu życzę.

O Autorze

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...