Biuro podróży - biznes plan

Anna Konarzewska-Żuczek
Prawnik
rozwiń więcej
Biznes plan na biuro podróży
W planowaniu każdej działalności gospodarczej niezbędne będzie przygotowanie dobrego biznes planu. Bezwzględnie pomoże Ci to w dalszych działaniach, a jeśli masz zamiar ubiegać się o kredyt, biznes plan będzie od Ciebie wymagany, jako jeden z niezbędnych do przedstawienia bankowi dokumentów.

Jeśli już zabierzesz się do przygotowania biznes planu przygotuj go tak jakbyś miał iść do banku w celu uzyskania kredytu (nawet jeśli tego nie planujesz na początku, to może się to jednak okazać niezbędne później) aby uzyskał aprobatę banku. Biznes plan powinien być napisany jasno, zwięźle i realistycznie. 

Zwięzłość
Napisany tekst uważnie przeczytaj i skróć wszystko co się da. Zostaw jedynie to o czym potencjalny doradca kredytowy powinien zostać niezbędnie poinformowany.

Logika
Przedstawiane pomysły opisz tak aby tworzyły logiczną całość. Czytając musisz mieć pewność, że to co napisałeś w jednym akapicie płynnie przechodzi w treść tego, co jest w następnym akapicie (jeśli nie jesteś pewien swojej, oceny poproś kogoś o przeczytanie i opinię).

Realizm
Nie koloryzuj opisując swoje plany.

Liczby
Pamiętaj, że doradca kredytowy myśli kategoriami liczb. Słowa nie zrobią na nim zbyt dużego wrażenia, chyba że zostaną poparte konkretnymi i tam gdzie to możliwe, w miarę dokładnymi wyliczeniami.

Przykładowy Biznes plan
(poniższy plan jest przykładem, który nie jest opisem żadnej konkretnej działalności, ma służyć jedynie jako przykład celem pokazania pewnych niezbędnych elementów)

I. Wprowadzenie

W naszych planach jest otwarcie biura podróży oferującego szeroką gamę imprez turystycznych. Naszym celem jest zajęcie ok. ¼ rynku w naszej miejscowości Mszczonowie. Zdobywana coraz większa część rynku pozwoli nam zwiększać zakres usług. Pragniemy oferować wycieczki zarówno krajowe i zagraniczne, pobyty stacjonarne i zwiedzanie. Chcemy nawiązać kontakty umożliwiające turystom spędzanie urlopów w komfortowych warunkach i ciekawą ofertą imprez towarzyszących. Zamierzamy również naszą ofertę skierować do szkół i ośrodków wychowawczych organizując wycieczki szkolne, czy tzw. „zielone szkoły”. Naszym celem jest jak najwyższy poziom świadczonych usług.


II. Profil i zakres działania firmy

1. Ogólne informacje
Nazwa firmy „Wesoły autobus” spółka cywilna. Wspólnicy Anna Kowalska, Monika Nowak. Adres: ul. Alternatywy 4, 00-011 Mszczonów.
2. Zakres działalności
Nasza działalność gospodarcza opierać się będzie na organizowaniu imprez turystycznych wycieczek, wyjazdów pobytowych) w kraju i zagranicą. Ponadto organizować będziemy imprezy firmowe jak wyjazdy integracyjne, czy konferencje, szkolenia. Zamierzamy również prowadzić działalność transportową, polegającą na wynajmie autokarów oraz busów. Chcemy aby nasza oferta była kompleksowa i aby żaden klient nie odszedł nie znajdując dla siebie usługi, która możemy zaproponować i wykonać.
Oferta firmy skierowana będzie do klientów indywidualnych (osób samotnych, dorosłych, rodzin z dziećmi dziećmi różnym wieku) a także do firm.
Naszym celem jest jak najszybsze odebranie klientów konkurencji.
3. Ceny
Zamierzmy zachowywać w naszej działalności konkurencyjne ceny do innych ofert dostępnych na rynku. Będziemy organizować specjalne promocje, oferować liczne rabaty, imprezy łączone po niższych cenach. Zorganizujemy również specjalne oferty dla stałych klientów. (Jeżeli oferta jest gotowa w tym miejscu można podać konkretne propozycje i ceny)
4. Pracownicy
W chwili obecnej nie mamy jeszcze zatrudnionego personelu. Zamierzamy zatrudnić trzy osoby. Mamy jednak sprecyzowane warunki jakie musi spełnić nasz przyszły pracownik: miła aparycja, wykształcenie min średnie, biegła znajomość obsługi komputera, znajomość języka angielskiego lub hiszpańskiego, umiejętność nawiązywania kontaktów, zdolności organizacyjne. Zatrudniona osoba będzie nie tylko obsługiwała klientów ale będzie miała za zadanie zdobywanie nowych klientów, poszukiwanie nowych, ciekawych lokalizacji, a także planowanie nowych imprez.
5. Reklama
W celu osiągnięcia jak najlepszych wyników zamierzamy skorzystać ze wszystkich możliwych i dostępnych środków reklamowych. Należeć do nich będą niewątpliwie prasa i radio regionalne, Internet (własna strona internetowa, ale również banery na innych dostępnych stronach, ulotki z ofertami, plakaty a ponadto bezpośredni kontakt z potencjalnymi klientami indywidualnymi i biznesowymi).

III. Analiza SWOT/mocne i słabe strony

1. Mocne strony
- wyjątkowo bogata oferta, skierowana do różnych klientów porównaniu z ofertą konkurencji,
- wysoka jakość świadczonych usług, związana również z doświadczeniem pracy w biurach podróży wspólników firmy,
- duże znajomości na rynku, co wiąże się z kontaktami ze sprawdzonymi kooperantami,
- posiadanie własnych środków finansowych,
- duża znajomość rynku i rozeznanie w branży,
- konkurencyjne ceny
2. Słabe strony
- atrakcyjność oferty ograniczona w zakresie wyjazdów zagranicznych, zagranicznych tym samym mała możliwość konkurencyjnej działalności z dużymi, zagranicznymi biurami podróży,
- ograniczone pole rozwoju firmy, związane z niezbyt dużymi możliwościami wchłonięcia oferty przez potencjalnych klientów (mała miejscowość położona blisko Warszawy)
3. Szanse
- coraz większe możliwości finansowe części społeczeństwa,
- coraz większa chęć spędzania ciekawych i atrakcyjnych urlopów,
- posiadanie wysokiej renomy w środowisku
4. Zagrożenia
- panujący na rynku kryzys ekonomiczny,
- pojawianie się nowej konkurencji, szczególnie przedstawicieli dużych biur podróży,

IV. Plan finansowy
1. Na otwarcie biura potrzebujemy ok. 100 000 tys. Zł. Kwotą taką dysponujemy. Każda ze wspólniczek wnosi po 50 000 tys. Zł.
2. Koszty związane z rozpoczęciem działalności
- koszty związane z adaptacją lokalu (można szczegółowo wymienić) 30 000 zł
- sprzęt biurowy (meble, komputery, oprogramowanie, kasa fiskalna) 25 000 zł
- reklama (można rozbić na poszczególne, planowane elementy) 15 000 zł
- ubezpieczenie i inne 30 000 zł
Razem 100 000 zł
2. Przewidywane miesięczne koszty stałe
- wynagrodzenia pracowników ……
- czynsz ………
- opłaty za telefon, prąd ……….
- bieżąca reklama…….
- inne ……..

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...