Umowa franczyzy

Irina Nowochatko
rozwiń więcej
inforCMS
Jeśli przedsiębiorca chce skorzystać ze sprawdzonego pomysłu na biznes i wejść do wymarzonej sieci, to nie uniknie procedur związanych z załatwianiem niezbędnych formalności. Warto jest zatem wcześniej dowiedzieć się co powinna zawierać umowa franczyzy.

Umowa franczyzy określa zasady budowania współpracy gospodarczej między franczyzobiorcą a franczyzodawcą. Umowa ta jest zaliczana do umów nienazwanych, czyli takich, które nie są uregulowane przepisami prawa cywilnego.
Jednak minimum warunków umowy franczyzy określa Europejski Kodeks Etyczny Franczyzy, który został przyjęty przez Europejską Federację Franczyzy i jest stosowany przez firmy wchodzące w skład Polskiej Organizacji Franczyzodawców.

Każda umowa jest inna

Niestety ze względu na różnorodność firm działających na podstawie licencji franczyzowej i odrębne sposoby działania każdego z franczyzodawców nie da się opracować uniwersalnego wzoru takiej umowy. Niemniej jednak istnieje kilka zagadnień, które powinien zawierać ten dokument.
W większości przypadków na początku umowy tego typu jest umieszczony stan faktyczny, intencje stron uczestniczących w transakcji, a także idee i wartości, które określą dalszą współpracę partnerów biznesowych.
Warto jest również na samym początku zamieścić definicje głównych pojęć, które pojawią się w tekście umowy, co znacząco ułatwi jej zrozumienie. 

Kolejnym krokiem jest określenie poszczególnych etapów współpracy, którą będzie regulowała dana umowa. Specjaliści firmy Profit system podają, że można podzielić je na trzy grupy:

1 Postanowienia związane z zawarciem umowy;
2 Postanowienia opisujące prawa i obowiązki stron podczas obowiązywania umowy;
3 Postanowienia regulujące przyczyny i sposoby rozwiązywania umowy.
Specjaliści radzą, żeby zachować właściwą kolejność tych postanowień, tak aby tworzyły one całość, co będzie pomocne w czytaniu i zrozumieniu umowy.

O czym trzeba pamiętać

W kontrakcie franczyzowym nie powinno zabraknąć następujących zagadnień:
1 Zasady przystąpienia do systemu;
2 Okres obowiązywania umowy;
3 Teren działania franczyzobiorcy;
4 Prawa i obowiązki stron;
5 Ochrona znaków towarowych i oznaczeń sieci;
6 Ochrona tajemnicy przedsiębiorstwa;
7 Działalność konkurencyjna;
8 Szkolenia;
9 Opłaty licencyjne i opłata marketingowa;
10 Promocja i reklama;
11 Uprawnienia kontrolne franczyzodawcy;
12 Rozwiązanie umowy. 

Oprócz tego w umowie franczyzy mogą się znaleźć dodatkowe postanowienia, dotyczące między innymi kar umownych czy zabezpieczeń wierzytelności franczyzodawcy.
Na końcu takiego dokumentu zwykle pojawiają się postanowienia, które wskazują na akty prawne mające zastosowanie w sprawach nieuregulowanych umową i formie dokonywania jej zmian.

Moja firma
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

pokaż więcej
Proszę czekać...