Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Konrad Radwan
Prawnik
rozwiń więcej
przedsiębiorca / Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym / Shutterstock

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

Postępowanie restrukturyzacyjne dla zadłużonego przedsiębiorcy może być jedną z ostatnich szans na uniknięcie upadłości. Zawsze warto z niej skorzystać, dążąc do tego, aby układ zawierany w ramach restrukturyzacji objął wszystkie wierzytelności, które mogą zostać objęte tą procedurą. Dłużnik we własnym, dobrze pojętym interesie, powinien dążyć do kompleksowej restrukturyzacji zobowiązań. Również dla wierzycieli restrukturyzacja jest korzystnym mechanizmem, często dającym jedyną perspektywę na odzyskanie przynajmniej części swoich należności. Jakie są więc skutki zatwierdzenia układu w procedurze restrukturyzacyjnej?

Układ obejmuje wszystkich wierzycieli

Zgodnie z art. 166 ustawy z dnia 15 maja 2015 roku – Prawo restrukturyzacyjne układ:

  • wiąże wierzycieli, których wierzytelności według ustawy są objęte układem, chociażby nie zostały umieszczone w spisie wierzytelności;
  • nie wiąże wierzycieli, których dłużnik nie ujawnił i którzy nie byli uczestnikami postępowania.

Tym samym regułą jest, że układ dotyczy wszystkich wierzytelności dłużnika, jakie ustawodawca obejmuje restrukturyzacją – bez względu na streść spisu wierzytelności. Jednocześnie układ nie dotyczy wierzycieli nieujawnionych przez dłużnika, którzy nie byli uczestnikami postępowania restrukturyzacyjnego. Wyjątek ten nastręcza sporo wątpliwości interpretacyjnych.

Nie trudno wyobrazić sobie sytuację, w której dłużnik celowo nie ujawnia określonej wierzytelności, aby tym samym umożliwić wybranemu przez siebie wierzycielowi jej dochodzenie na zasadach ogólnych, a nie tych, jakie wynikają z układu. Bez wątpienia dłużnik nie powinien podejmować takich działań: jego obowiązkiem pozostaje ujawnienie w toku restrukturyzacji wszystkich wierzytelności, także mających charakter sporny.

Jednocześnie dane przekazywane przez dłużnika zawsze powinny być starannie weryfikowane, przede wszystkim przez organy pozasądowe restrukturyzacji, odpowiedzialne za skonstruowanie spisu wierzytelności. Warto podkreślić, że w doktrynie uznaje się, że za nieujawnione wierzytelności nie mogą zostać uznane te z nich, które znajdowały potwierdzenie w dokumentach dłużnika, np. w księgach finansowych jego przedsiębiorstwa.

Polecamy: Kodeks pracy 2025. Praktyczny komentarz z przykładami

Zmiana sposobu egzekucji

Dokładne skutki układu zależą od jego treści. Ustawodawca pozostawił sporą swobodę dłużnikowi i wierzycielom w zakresie ustalania treści układu. Można w nim zawrzeć praktycznie wszystkie rozwiązania zmierzające do oddłużenia, które nie są sprzeczne z prawem. W każdym razie najważniejszym skutkiem układu jest zmiana sposobu egzekucji należności. Zgodnie z art. 170 ust. 1 Prawa restrukturyzacyjnego z dniem uprawomocnienia się postanowienia zatwierdzającego układ postępowania zabezpieczające i egzekucyjne prowadzone przeciwko dłużnikowi w celu zaspokojenia wierzytelności objętych układem ulegają umorzeniu z mocy prawa. Odtąd należności wierzycieli powinny być wykonywane w sposób określony w układzie, a nadzorca albo zarządca obejmuje funkcję nadzorcy wykonania układu, chyba że układ stanowi inaczej. To na nadzorcy wykonania układu spoczywa obowiązek czuwania nad jego prawidłową realizacją.

Informację o prawomocnym zatwierdzeniu układu zamieszcza się w księgach wieczystych i rejestrach dotyczących dłużnika. Przy czym układ nigdy nie narusza praw wynikających z hipoteki, zastawu, zastawu rejestrowego, zastawu skarbowego lub hipoteki morskiej, jeżeli były ustanowione na mieniu dłużnika, chyba że uprawniony wyraził zgodę na objęcie zabezpieczonej wierzytelności układem. Ustawodawca więc przyznaje pierwszeństwo ograniczonych praw rzeczowych na regułami oddłużania wynikającymi z przepisów Prawa restrukturyzacyjnego, dając jednocześnie możliwość tym, którym przysługują tego rodzaju prawa dobrowolnego objęcia swoich wierzytelności układem. Układ nie narusza również praw wierzyciela wobec poręczyciela oraz współdłużnika dłużnika ani praw wynikających z hipoteki, zastawu, zastawu skarbowego, zastawu rejestrowego lub hipoteki morskiej, jeżeli były one ustanowione na mieniu osoby trzeciej.

oprac. Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
Moja firma
Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym
13 sty 2025

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]
10 sty 2025

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji
09 sty 2025

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców
08 sty 2025

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych
08 sty 2025

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jakie benefity dla pracowników oferują najczęściej małe i średnie firmy?
08 sty 2025

Ubezpieczenie na życie, spotkania integracyjne i prywatna opieka medyczna to trzy najczęstsze benefity oferowane pracownikom w sektorze MŚP. Choć ponad 90% firm w tej kategorii zapewnia świadczenia pozapłacowe, ich zakres wciąż odbiega od tego, co oferują duże przedsiębiorstwa. Jakie benefity są dostępne dla zatrudnionych w małych i średnich firmach?

Każda podwyżka najniższej krajowej to nowa fala bankructw. Teraz wypadają z rynku te, dla których ciężarem były ubiegłoroczne. Ile upadnie przez wzrost płacy minimalnej 2025 przekonamy się za rok
07 sty 2025

Przedsiębiorcy uważają, że tak dynamiczne podwyżki płacy minimalnej są na dłuższą metę zabójcze dla gospodarki. Tempa nie wytrzymują mikro i małe firmy, które przez trzy dekady były motorem napędowym polskiej gospodarki. Upadają i lada moment pociągną za sobą te większe i całe branże.

Co przyniesie rok 2025 w branży TSL?
07 sty 2025

Rok 2025 będzie przełomowy dla sektora transportu, spedycji i logistyki, przynosząc szereg zmian prawnych, technologicznych i operacyjnych. Nowe regulacje celne, wdrożenie innowacyjnych technologii oraz rosnące wymagania środowiskowe zmuszą firmy do adaptacji, by pozostały konkurencyjne w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym.

Szablon raportu ESG z omówieniem. Darmowy przewodnik dla MŚP
03 sty 2025

Darmowa publikacja dla małych i średnich przedsiębiorstw jest już gotowa. Można pobrać szablon raportu ESG z omówieniem. Rzecznik MŚP wspiera przedsiębiorców w raportowaniu niefinansowym.

Praca w niedziele handlowe za podwójne wynagrodzenie. Czy czekają nas zmiany?
03 sty 2025

Praca w niedziele handlowe za podwójne wynagrodzenie. Czy czekają nas zmiany? Prezes Związku Pracodawców BCC Łukasz Bernatowicz wskazał, kiedy kwestia niedziel handlowych będzie mogła zostać uregulowana na nowo.

pokaż więcej
Proszę czekać...