Jakie osoby są uprawnione do uzyskanie zabezpieczenia roszczeń?

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
rozwiń więcej
Uprawnionym do złożenia wniosku o udzielenie zabezpieczenie jest każda strona lub uczestnik postępowania (np. powód, wyjątkowo pozwany, interwenient uboczny), która uprawdopodobni swoje roszczenie i wykaże interes prawny w uzyskaniu zabezpieczenia. / inforCMS
W każdej sprawie cywilnej, która jest lub będzie rozpoznawana przez sąd lub sąd polubowny, strona może domagać się udzielenie zabezpieczenia roszczeń, których dochodzi przed sądem lub których zamierza dochodzić.

Przez sprawy cywilne należy rozumieć sprawy z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa pracy, jak również sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych, a także inne sprawy, do których stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego np. niektóre sprawy z zakresu prawa morskiego.

Postępowanie zabezpieczające może być wszczęte przed złożeniem pozwu (wniosku), wraz ze złożeniem pozwu (wniosku) lub w trakcie postępowania sądowego.

Kto jest uprawniony do uzyskania zabezpieczenie?

Uprawnionym do złożenia wniosku o udzielenie zabezpieczenie jest każda strona lub uczestnik postępowania (np. powód, wyjątkowo pozwany, interwenient uboczny), która uprawdopodobni swoje roszczenie i wykaże interes prawny w uzyskaniu zabezpieczenia.

Osobę składającą wniosek o udzielenie zabezpieczenia określa się w przepisach mianem uprawnionego, zaś podmiot przeciwko któremu zabezpieczenie zostaje wydane jako obowiązanego.

Zobacz również: Cel postępowania zabezpieczającego

Uprawdopodobnienie roszczenia i interes prawny

Przez uprawdopodobnienie roszczenia należy rozumieć uwiarygodnienie jego istnienia, a więc przedstawienie przez osobę domagającą się zabezpieczenia takich dowodów i twierdzeń na poparcie istnienia swoich roszczeń, na podstawie których sąd dojdzie do przekonania, iż roszczenie faktycznie może istnieć.

Zobacz również: Jaka jest różnica między uprawdopodobnieniem a udowodnieniem

Przez interes prawny rozumie się wykazanie okoliczności na podstawie których sąd uzna, iż brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie.

Przesłanką taką może być wyzbywanie się majątku przez kontrahenta (przyszłego dłużnika i pozwanego), czy też ukrywanie tego majątku.

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 9 września 1961 r. (sygn. akt IV CZ 54/61) sąd w postępowaniu zabezpieczającym jest uprawniony oceniać wagę przesłanek uwiarygadniających roszczenie przez ich porównanie z przesłankami, które podważają uprawdopodobnienie powództwa.

Przy ocenie, czy roszczenie jest wiarogodne, sąd powinien uwzględnić także znajdujący się w aktach sprawy materiał, który podaje w poważną wątpliwość okoliczności mające uprawdopodobnić żądanie.

1. Powód dochodzi zapłaty od pozwanego kwoty 10.000,00 zł. Uzyskał on informacje, iż sytuacja finansowa pozwanego jest coraz gorsza i zaczyna sprzedawać posiadane ruchomości i nieruchomości. Wówczas powód powinien złożyć stosowny wniosek o udzielenie zabezpieczenia np. poprzez zajęcie ruchomości, obciążanie nieruchomości hipoteką.
2 .W sprawie o ustanowienie drogi koniecznej wnioskodawca, którego nieruchomość nie ma dostępu do drogi publicznej, może domagać się przez sąd udzielenia zabezpieczenia poprzez zakazanie właścicielom nieruchomości, przez którą ma przebiegać droga konieczna, stawiania zapór drogowych i prowadzenia robót uniemożliwiających wnioskodawcy korzystanie z przejazdu i przechodu.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...