Zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu egzekucyjnym

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
rozwiń więcej
Koszty sądowe obejmują opłaty i wydatki, które w trakcie postępowania musi ponieść strona.
Każdy kto skierował kiedykolwiek wniosek egzekucyjny do komornika wie, iż postępowanie egzekucyjne jest odpłatne. Odpłatność przejawia się w obowiązku uiszczania Komornikowi zaliczek, z których częściowo finansowane jest postępowanie egzekucyjne. Zaliczki uiszczane są m. in. na: koszty doręczenia korespondencji, koszty przejazdów komornika, koszty ogłoszenia w prasie, czy też koszty biegłych szacujących ruchomości lub nieruchomości.

Zasada ogólna zwolnienia od kosztów sądowych (egzekucyjnych)

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każda osoba fizyczna, która zamierza wytoczyć powództwo, albo której sprawa toczy się już w Sądzie, a która nie jest w stanie ponieść kosztów sądowych, albowiem nie stać jej na to, zaś uiszczenie tych kosztów spowodowałoby, że nie posiadałaby ona niezbędnych środków na utrzymania siebie i rodziny, może domagać się od Sądu zwolnienia od obowiązku ponoszenia kosztów sądowych. Koszty sądowe obejmują opłaty i wydatki, które w trakcie postępowania musi ponieść strona.

Powyższa sytuacja odnosi się również do postępowania egzekucyjnego. Dla strony, która w postępowaniu sądowym została w całości zwolniona od obowiązku ponoszenia kosztów sądowych, postępowania egzekucyjne pozostaje całkowicie bezpłatne. Wierzyciel nie musi w tym zakresie składać już żadnego wniosku, zaś komornik z urzędu nie wzywa wierzyciela do uiszczenia zaliczek, które za wierzyciela wykłada Skarb Państwa – właściwy Sąd Rejonowy.

Wniosek o zwolnienie od kosztów postępowania egzekucyjnego

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób, które w postępowaniu sądowym nie zostały zwolnione z kosztów sądowych. Osoby takie wszczynając postępowanie egzekucyjne, będą wzywane przez Komornika do uiszczenia stosownych zaliczek. Jeżeli wierzyciela nie stać będzie na ich uiszczenia, wówczas może wystąpić ze stosownym wnioskiem o zwolnienie go od kosztów postępowania egzekucyjnego. 

Zobacz również serwis: Windykacja

Wniosek taki należy złożyć do Sądu, wskazując, iż wnioskodawca – wierzyciel domaga się całkowitego zwolnienia od kosztów postępowania egzekucyjnego lub określonej jego części. Do wniosku o zwolnienie od kosztów egzekucyjnych (sądowych) należy dołączyć oświadczenie sporządzone według ściśle określonego przepisami prawa wzoru, obejmujące szczegółowe dane o stanie rodzinnym, majątkowym, dochodach i źródłach utrzymania osoby, która domaga się zwolnienia od kosztów.

Praktyka sądów

Z praktyki funkcjonowania Sądów widać, iż Sądy niechętnie zwalniają od kosztów postępowania egzekucyjnego w całości, gdyż są to wówczas wielkości nieznane, a chętniej i dużo częściej zwalniają od określonych kosztów, które już się zmaterializowały.

Tak więc najbardziej celowym jest złożenie do Sądu stosownego wniosku o zwolnienie od określonych kosztów postępowania egzekucyjnego, do uiszczenia których wierzyciel został wezwany przez Komornika. Kosztem takim może być zaliczka na opłacenie biegłego do spraw szacowania nieruchomości i na ogłoszenia w prasie o licytacjach tej nieruchomości, która wacha się od kwoty kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy.

Zobacz również serwis: Egzekucja należności pieniężnych

Zwolnienie od kosztów postępowania z mocy prawa

Z mocy prawa od kosztów postępowania egzekucyjnego zwolnieni są wierzyciele, którzy dochodzą zaspokojenia roszczeń alimentacyjnych, a także wierzyciele - pracownicy egzekwujący wyroki zapadłe w tzw. sprawach pracowniczych.

Krąg podmiotów zwolnionych od kosztów sądowych jest nieco szerszy, jednakże wierzyciele alimentacyjni i pracownicy są najczęstszą i najliczniejszą grupą osób, którzy realizują swoje uprawnienia na drodze egzekucyjnej.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...