Nabycie nieruchomości zajętej przez komornika

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
rozwiń więcej
godnie z art. 930 Kodeksu postępowania cywilnego rozporządzenie nieruchomością po jej zajęciu nie ma wpływu na dalsze postępowanie. / inforCMS
Niedawno nabyłem na rynku wtórnym lokal mieszkalny za kwotę 400.000,00 zł. Jak się szybko okazało, osoba sprzedająca przedmiotowe mieszkanie nie poinformowała mnie, że Komornik prowadzi postępowanie egzekucyjne z w/w lokalu, zaś w niedługim czasie planowana jest jego licytacja. Czy Komornik może nadal prowadzić egzekucję z mojego już mieszkania, czy może powinien ją umorzyć? Póki co Komornik odmawia umorzenia egzekucji z przedmiotowego mieszkania.

W świetle obowiązujących przepisów, postępowanie Komornika należy uznać za w pełni prawidłowe. Komornik może prowadzić postępowanie egzekucyjne w stosunku do nieruchomości, co do której wszczął egzekucję, nawet jeżeli w trakcie postępowania egzekucyjnego dana nieruchomość (dom, lokal mieszkalny, działka) została zbyta na rzecz osoby trzeciej.

Bez znaczenie więc pozostaje okoliczność, iż nabywca nieruchomości nie jest dłużnikiem, albowiem nabycie nieruchomości po jej zajęciu (tj. po wszczęciu do niej egzekucji przez Komornika) nie ma wpływu na dalsze postępowanie egzekucyjne.

Skoro więc osoba trzecia nabyła mieszkanie, co do którego toczy się postępowanie egzekucyjne, musi obecnie znosić, iż z jej już mieszkania prowadzona będzie nadal egzekucja przez Komornika. Trzeba więc liczyć się z tym, że jeżeli dojdzie do licytacji komorniczej, wówczas może stracić mieszkanie, jeżeli ktokolwiek kupi przedmiotowy lokal na tej licytacji.

Zobacz również serwis: Organy egzekucyjne

Podstawa działania Komornika

Zgodnie z art. 930 Kodeksu postępowania cywilnego rozporządzenie nieruchomością po jej zajęciu nie ma wpływu na dalsze postępowanie. Nabywca może uczestniczyć w postępowaniu w charakterze dłużnika. W każdym razie czynności egzekucyjne są ważne tak w stosunku do dłużnika, jak i w stosunku do nabywcy.

Kupując mieszkanie zajrzyj do księgi wieczystej

Postępowanie przy nabywaniu przedmiotowego mieszkania należy uznać za bardzo niefrasobliwe, żeby nie powiedzieć lekkomyślne. Nabywając bowiem jakąkolwiek nieruchomość trzeba dokładnie zapoznać się księgą wieczystą danej nieruchomości, a którą każdy może przejrzeć we właściwym Sądzie Rejonowym.

Zobacz również serwis: Egzekucja należności pieniężnych

W dziale III księgi wieczystej wpisywana jest wzmianka o wszczęciu egzekucji z danej nieruchomości przez Komornika. Wszczynając bowiem egzekucję z nieruchomości Komornik na wniosek wierzyciela egzekwującego składa wniosek do Sądu Rejonowego prowadzącego księgę wieczystą danej nieruchomości, by Sąd wpisał wzmiankę o wszczęciu egzekucji z tej nieruchomości.

Ponieważ księgi wieczyste są jawne, co oznacza że każdy może je przeglądać, nie można zasłaniać się nieznajomością wpisów w niej widniejących. Tym samym twierdzenia, iż nie wiedziało się o prowadzeniu egzekucji przez Komornika z nabywanej nieruchomości nie mogą stanowić podstawy do zaniechania prowadzenia egzekucji z tej nieruchomości przez Komornika. 

Podstawy prawne:

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 nr 43 poz. 296 z późn. zm.).

Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...