Kupno nieruchomości na licytacji komorniczej a eksmisja dłużnika

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
rozwiń więcej
Pamiętać jednakże należy, iż wykonanie wyroku orzekającego eksmisję, nie jest rzeczą prostą, albowiem obowiązujące przepisy nie przewidują tzw. eksmisji na bruk. / inforCMS
Zamierzam kupić mieszkanie (nieruchomość) na licytacji przeprowadzonej przez Komornika. Chciałby uzyskać odpowiedź, czy na takie nabycie nieruchomości tj. na licytacji komorniczej, potrzebna jest zgoda mojej żony. Ponadto nie wiem, jak będzie wyglądała kwestia eksmisji osób mieszkających w lokalu, który zamierza kupić.

Zasadą jest, iż do nabycia nieruchomości w drodze czynności prawnej - w drodze umowy - konieczna jest zgoda drugiego małżonka. Ewentualne więc nabycie nieruchomości prze jednego z małżonków bez zgody drugiego małżonka będzie w istocie nieważne, jeżeli drugi małżonek nie wyrazi zgody na nabycie określonej nieruchomości przed zawarciem umowy lub po jej zawarciu.

Nabycie nieruchomości na licytacji

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku nabywania nieruchomości na licytacjach komorniczych, gdzie nie jest potrzebna zgoda drugiego małżonka. Udział bowiem w licytacji komorniczej jest działaniem prawnym, które zmierza do nabycia nieruchomości, jednakże skutek w postaci przeniesienia własności nieruchomości nie następuje w wyniku czynności prawnej (np. umowy), ale w wyniku aktu jurysdykcyjnego, którym jest dokonane przez Sąd przysądzenie własności (por. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 22.03.2007 r. III CZP 13/2007). 

Zobacz również: Sprzedaż nieruchomości

Jeżeli więc ktokolwiek weźmie udział w licytacji przeprowadzonej prze komornika i zaoferuje na niej najwyższą cenę za licytowaną nieruchomość, stanie się ona własnością jego oraz jego małżonka, po uprzednim uiszczeniu ceny nabycia przez licytanta - nabywcę, mimo braku zgody drugiego z małżonków na nabycie tej nieruchomości.

Eksmisja

Co się tyczy drugiej części pytania w zakresie losu osób mieszkających w lokalu, który nabywa się na licytacji komorniczej, to jeżeli osoby te nie wyprowadzą się dobrowolnie, wówczas należy je eksmitować. Po prawomocnym przysądzeniu własności na rzecz nabywcy przedmiotowej nieruchomości, nabywca będzie musiał wystąpić z pozwem o eksmisję lokatorów w/w lokalu. Po uzyskaniu prawomocnego wyroku uda się do Komornika, który będzie przeprowadzał eksmisję.

Zobacz również serwis: Windykacja

Trudności eksmisyjne

Pamiętać jednakże należy, iż wykonanie wyroku orzekającego eksmisję, nie jest rzeczą prostą, albowiem obowiązujące przepisy nie przewidują tzw. eksmisji na bruk. Jeżeli więc osoby, w stosunku do których Sąd orzeknie eksmisję, nie spełniają warunków do otrzymania lokalu socjalnego, który ma obowiązek zapewnić gmina, a o którym to uprawnieniu Sąd orzeka w wyroku, wówczas nabywca danej nieruchomości – nabywca mieszkania/domu zobowiązany będzie do wskazania tymczasowego pomieszczenia, do którego będzie można eksmitować dotychczasowych jego lokatorów.

Znalezienie zaś takiego lokalu zastępczego nie jest łatwe, zaś przepisy dodatkowo określają, iż pomieszczenie to powinno nadawać się do zamieszkania, zapewniać co najmniej 5m2 powierzchni mieszkalnej na osobę oraz powinno znajdować się w tej samej lub pobliskiej miejscowości.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...