Legalna egzekucja wierzytelności, uprawnienia firm windykacyjnych

Bernatowicz, Komorniczak, Mazur Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi
spółka partnerska
rozwiń więcej
Legalna egzekucja wierzytelności, uprawnienia firm windykacyjnych / Fotolia
W dobie coraz powszechniejszej działalności i faktu pojawiania się kolejnych firm „windykacyjnych” zasadnym jest pytanie, jakie kompetencje przysługują firmom windykacyjnym i ich pracownikom, a także kto może dokonać zgodnie z prawem egzekucji z majątku dłużnika.

Zgodnie z art. 844 § 1, art. 880, art. 889 § 1, art. 895 § 1 oraz art. 921 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego [dalej „k.p.c.”] prawo do dokonania egzekucji należy tylko i wyłącznie do komornika sądowego. Zasadą jest, że egzekucje przeprowadza komornik sądu właściwego dla położenia nieruchomości, rzeczy ruchomych w pozostałych przypadkach należy do komornika sądu właściwości ogólnej dłużnika.

Warto podkreślić również, iż w przypadku egzekucji z rzeczy ruchomych wierzyciel może wskazać zgodnie z art. 884 § 1 k.p.c. innego komornika. Jedynie komornik zgodnie z regulacjami prawnymi może zająć rzecz, nieruchomość, wynagrodzenie, rachunek bankowy czy też inne prawa majątkowe.

Uprawnienia firm windykacyjnych          

Z założenia firma windykacyjna oraz windykatorzy mają za zadanie doprowadzenie do ugody z klientem i ustalenie z nim nowych zasad spłaty długu. Windykator nie ma prawa wejść samowolnie na teren prywatny, ani też dokonać jakiegokolwiek zajęcia.

Bardzo częstą praktyką jest przypisywanie sobie kompetencji innych uprawnionych organów dla szybszego załatwienia sprawy i wywarcie niezgodnego z prawem nacisku na dłużnika. Firma windykacyjna obejmująca w obsługę dług danego dłużnika będzie za wszelką cenę dążyć do podpisania ugody i szybkiego załatwienia sprawy. W przypadku braku chęci współpracy ze strony dłużnika firma windykacyjna może w imieniu wierzyciela, ale tylko i wyłącznie przy jego zgodzie złożyć pozew do sądu o nakaz zapłaty.

W praktyce jednak bardzo często firmy windykacyjne i ich pracownicy posuwają się do czynności prawnie zabronionych, aby doprowadzić do zawarcia ugody a co za tym idzie spłaty długu. Częstym przypadkiem jest wywieranie nacisku poprzez groźby złożenia pozwu o nakaz zapłaty. Jak to już wspomniano powyżej firma windykacyjna nie ma prawa zrobić tego na własną rękę a jedynie za zgodą wierzyciela. Inną praktyką jest groźba zajęcia rzeczy przez windykatora, jest to niezgodne z prawem w świetle przepisów kodeksu postępowania cywilnego przytoczonych powyżej. Jest to wyłączne uprawnienie komornika sądowego.

Ochrona znaku towarowego

Umowa o pracę na czas określony

Działania wymienione powyżej są czynami zabronionymi i dłużnikowi przysługuję prawo do skargi na działalność firmy windykacyjnej.

Obrona przed praktykami niedozwolonymi stosowanymi przez windykatora

Komisja Nadzoru Finansowego [dalej „KNF”] sprawująca kontrolę nad bankami jest również instytucją właściwą do kontroli poczynań firm windykacyjnych. Dłużnik, który twierdzi, że windykator przekroczył swoje kompetencje i posunął się do czynów prawnie zabronionych ma prawo złożyć skargę na ową firmę do KNF. W skardze należy opisać dokładnie zaistniałą sytuację.

Zgodnie z prawem jedynie komornik na podstawie przytoczonych przepisów k.p.c. ma prawo do większości czynności przypisywanych sobie przez firmy windykacyjne, tym samym w przypadku przekroczenia granic uprawnień przez windykatorów konieczne jest informowanie organu kompetentnego do ich kontroli w celu ukrócenia tychże praktyk.

Łukasz Bernatowicz, radca prawny

Krzysztof Gładych, radca prawny

Kancelaria Radców Prawnych i Doradców Podatkowych

Bernatowicz Komorniczak Mazur sp.p.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...