Przejęcie długu

Rafał Mroczkowski Wspólnik w Kancelarii Prawnej Cyman i Wspólnicy sp.k.
rozwiń więcej
To samo zobowiązanie z punktu widzenia wierzyciela jest nazywane wierzytelnością i obejmuje ogół jego uprawnień.
Jeden z użytkowniku portalu Wieszjak.pl w mailu skierowanym do redakcji opisuje przypadek przejęcia długu przez osobę trzecią bez zgody wierzyciela. Jak opisuje, gdy minął termin płatności należności zamiast świadczenia pieniężnego otrzymał on od dłużnika pismo z kserokopią umowy, z której wynikało, iż zadłużenie zostało przejęte przez spółkę ze Szczecina.

Na tle przytoczonego przypadku rodzi się szereg pytań: Czy przejęcie długu jest prawnie dopuszczalne? Kto może być stroną takiej umowy? Jakie skutki prawne wywołuje umowa o przejęcie długu?

Dług to nie to samo co wierzytelność

Zanim jednak znajdziemy odpowiedzi na te i inne pytania należy sobie uświadomić różnicę pomiędzy pojęciem długu a przelewem wierzytelności.

To samo zobowiązanie z punktu widzenia wierzyciela jest nazywane wierzytelnością i obejmuje ogół jego uprawnień. Z punktu widzenia zaś dłużnika jest ono długiem i zawiera w sobie ogół obowiązków dłużnika. O ile obrót wierzytelnościami co do zasady nie wymaga zgody dłużnika, o tyle przy umowie o przejęcie długu obowiązuje odwrotna reguła.

Zobacz również serwis: Windykacja

Umowa o przejęcie długu

Umowa o przejęcie długu polega na tym, że osoba trzecia wstępuje w miejsce dłużnika, przejmując wszelkie jego obowiązki, a ten zostaje z długu zwolniony. Przejęcie długu nie powoduje zmiany treści stosunku zobowiązaniowego, zmianie ulega wyłącznie podmiot zobowiązany do spełnienia świadczenia – w miejsce dotychczasowego dłużnika wchodzi przejmujący dług (przejemca).

Zobacz również serwis: Umowy

Dlaczego ktoś mógłby być zainteresowany przejęciem długu?

Umową o przejęcie długu jest z reguły elementem szerszego stosunku prawnego. Przykładowo niewypłacalna spółdzielnia przenosi własność nieruchomości, na której rozpoczęto proces budowlany, na rzecz jednego z wykonawców, wobec którego była zadłużona. W zamian wykonawca zwalnia spółdzielnię z długu i zobowiązuje się do spłaty jej wierzytelności w stosunku do projektanta inwestycji, przejmując tym samym w stosunku do niego dług.

Przejęcie długu może być dokonane również pod innym tytułem prawnym (np. sprzedaż, zamiana, darowizna), mającym podstawę w stosunku pomiędzy wierzycielem a przejemcą lub tym ostatnim a dotychczasowym dłużnikiem albo od niego oderwanym.

Dwa warianty umowy

Zgodnie z art. 519 § 2 Kodeksu cywilnego do przejęcia długu może dojść w dwojaki sposób:

  1. poprzez mowę pomiędzy wierzycielem a przejemcą, przy czym zgodę na takie przejęcie musi wyrazić dotychczasowy dłużnik,
  2. w drodze umowy pomiędzy dotychczasowym dłużnikiem a przejemcą za zgodą wierzyciela.

W obu przypadkach ta czynność prawna dokonywana jest w dwóch etapach: pierwszy – obejmuje zawarcie umowy o przejęcie długu, drugi – to oświadczenie zawierające zgodę na zmianę dłużnika. Zgoda ta może być wyrażona na ręce którejkolwiek ze stron umowy o przejęcie długu zarówno przed, jak i po jej zawarciu. W tym ostatnim przypadku zgoda wywołuje skutki prawne od chwili zawarcia umowy.

I co z tego wynika ...

Wracając jednak do problemu naszego użytkownika należy stwierdzić, iż dopóki nie wyrazi on zgody na przejęcie długu przez przejmującą dług spółkę, przedstawiona mu przez dotychczasowego dłużnika umowa o przejęcie długu jest bezskuteczna, a ten ostatni musi wykonać zobowiązanie.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...