Windykacja przedsądowa

Rafał Mroczkowski Wspólnik w Kancelarii Prawnej Cyman i Wspólnicy sp.k.
rozwiń więcej
Czym jest windykacja przedsądowa?
Windykacja przedsądowa ma na celu skłonienie dłużnika do dobrowolnego spełnienia świadczenia poprzez wskazanie z jednej strony na sankcje w przypadku odmowy zapłaty, a z drugiej strony - na korzyści związane z zastosowaniem się do żądań wierzyciela.

W przypadku nieskuteczności podjętych działań negocjacyjnych etap przedsądowy doprowadzić ma do uzyskania zabezpieczenia wierzytelności lub przygotowania dokumentacji na potrzeby procesu cywilnego.

Krok po kroku

  1. Wykonaj telefon kontrolny i ustal przyczyny opóźnienia i planowany termin płatności.
  2. W przypadku niedotrzymania przez dłużnika ustaleń wystosuj grzeczne acz stanowcze przypomnienie o terminie płatności – pierwsze wezwanie do zapłaty.
  3. Ponów telefon do dłużnika w dniu planowanego doręczenia wezwania – zapewnij o woli dalszej współpracy i ustal termin płatności.
  4. W przypadku uchybienia wynegocjowanemu terminowi płatności – wyślij drugie wezwanie do zapłaty z zakreśleniem terminu i sankcji w przypadku braku reakcji ze strony dłużnika. Wezwanie skierowane do osób fizycznych (np. jednoosobowych przedsiębiorców, wspólników spółki cywilnej ) wyślij także na adres domowy.
  5. Nawiąż ponownie kontakt telefoniczny - ustal termin płatności; wskaż na korzyści związane z dobrowolnym spełnieniem świadczenia np. odstąpienie od naliczania odsetek za zwłokę; zażądaj potwierdzenia deklaracji dłużnika na piśmie (uznanie długu).
  6. W przypadku braku po stronie dłużnika dobrej woli, uchybienia zakreślonemu w drugim wezwaniu lub ustalonemu w negocjacjach terminowi płatności – wyślij przedsądowe wezwane do zapłaty ze wskazaniem kosztów postępowania i ostatecznego terminu zapłaty.
  7. Zadzwoń i zapewnij dłużnika, iż przez wzgląd na dobrą współpracę wierzyciel odstąpi od drogi sądowej w przypadku zapłaty lub przedstawienia przez dłużnika pełnego zabezpieczenia wierzytelności.
  8. Nieskuteczność dotychczasowych działań stanowi przesłankę wniesienia powództwa.
  9. Po złożeniu pozwu nie omieszkaj zakomunikować to dłużnikowi załączając kopię pozwu i wskazując na możliwość cofnięcia powództwa w przypadku zapłaty.
  10. Okres postępowania sądowego wykorzystaj na czynności związane z ustaleniem majątku dłużnika.
  11. Po uzyskaniu tytułu wykonawczego daj jeszcze jedną szansę dłużnikowi – wystosuj przedegzekucyjne wezwanie do zapłaty; wskaż, iż wszczęcie egzekucji spowoduje zwiększenie kosztów obsługi zadłużenia o min. 15 %.
  12. W przypadku braku reakcji ze strony dłużnika sporządź wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego; wniosek skieruj do komornika uchodzącego za skutecznego, a w przypadku braku rozeznania do komornika właściwego dla rewiru sąsiedniego (po uprzedniej konsultacji z kancelarią komornika). 

Zobacz również serwis: ABC windykacji

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...