Jakie pułapki czyhają na wierzyciela wekslowego?

Rafał Mroczkowski Wspólnik w Kancelarii Prawnej Cyman i Wspólnicy sp.k.
rozwiń więcej
Złożenie na wekslu podpisu prowadzi z reguły do zaciągnięcia zobowiązania wekslowego.
Otrzymałem propozycję zbycia weksla z sumą wekslową opiewającą na kwotę bliską 210 000 zł za cenę stanowiąca 75 proc. wartości wierzytelności. Nie wzbudziła mojej wątpliwości proponowana przez przedstawiciela giełdy wierzytelności, forma transakcji. Zamiast spodziewanej umowy przelewu wierzytelności, na odwrocie weksla polecono mi umieścić następujące oświadczenie „Przenoszę na rzecz okaziciela. Bez protestu.” i złożyć pod nim podpis. W dwa tygodnie później otrzymałem wezwanie do wykupu weksla, a po 6 tygodniach doręczono mi pozew wraz z nakazem zapłaty. Kolejny tydzień przyniósł zawiadomienie o wszczęciu egzekucji.

Podpis na wagę złota

W wekslu inkorporowane (zawarte) jest zobowiązanie osób na nim podpisanych do zapłaty sumy wekslowej. Złożenie na wekslu podpisu prowadzi zatem z reguły do zaciągnięcia zobowiązania wekslowego. O ile nie budzi to wątpliwości podpisującego weksel dłużnika, o tyle wywołuje niejednokrotnie zaskoczenie wierzyciela, przenoszącego wierzytelność wekslową na osobę trzecią w drodze indosu, co miało miejsce w powyższej sytuacji.

Zobowiązanie solidarne

Jedną z cech weksla jest solidarny charakter zobowiązań osób na nim podpisanych. Wyraża się ona w treści art. 47 Prawa wekslowego. „Kto weksel wystawił, przyjął, indosował lub poręczył odpowiada wobec posiadacza solidarnie”.

Złożenie na wekslu podpisu prowadzi z reguły do zaciągnięcia zobowiązania wekslowego.

Oznacza to, iż każdy z dłużników jest obowiązany do spełnienia całości świadczenia, a wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub każdego z osobna. Każdy z dłużników odpowiada za całość długu, aż do pełnego zaspokojenia wierzyciela.

Zobacz również serwis: Wierzyciel i dłużnik

Dochodzenie roszczeń regresowych

Zapłata należności wekslowej zwalnia pozostałych dłużników tylko wtedy, gdy została dokonana przez dłużnika głównego (wystawcę weksla własnego). Natomiast, gdyby zapłaty dokonał inny dłużnik wekslowy (jak w naszym przypadku indosant), to zapłata zwolni wyłącznie tego dłużnika.

Zobacz również serwis: Egzekucja należności pieniężnych

W tej sytuacji nastąpi zmiana po stronie wierzyciela wekslowego. Osoba, która dokona zapłaty wchodzi bowiem w jego uprawnienia i może wystąpić przeciwko swoim poprzednikom wekslowym z roszczeniem zwrotnym (regresowym).

Nasz użytkownik pozostanie zatem z bólem głowy i wierzytelnością w stosunku do swojego dłużnika – której tak bardzo chciał się pozbyć – powiększoną o zapłacone przez siebie na rzecz powoda (giełdy wierzytelności) koszty procesu i inne świadczenia uboczne.

Jeżeli umiesz liczyć to licz na siebie

Z solidarnością koresponduje inna cecha zobowiązania wekslowego – samodzielność. Każda z osób, które podpisały się na wekslu, bierze na siebie odpowiedzialność za zobowiązanie wekslowe bez względu na ważność zobowiązań pozostałych dłużników wekslowych.

I tak nieważność zobowiązania jednego z dłużników (np. na skutek podpisania weksla przez jednego członka zarząd spółki z o.o., podczas gdy umowa spółki wymaga reprezentacji łącznej) nie ma wpływu na zobowiązania innych uczestników stosunku wekslowego (np. poręczyciela). W takim przypadku pomimo, iż wystawca nie odpowiada wekslowo, z powodu wadliwej reprezentacji, poręczyciel jest zobowiązany do zapłaty całej sumy wekslowej.

Kto odpowiada

Wiedząc na jakich zasadach oparta jest odpowiedzialność dłużnika wekslowego, należy powrócić do pytania, kto ją ponosi. Warto przypomnieć, iż Prawo wekslowe łączy powstanie zobowiązania wekslowego ze złożeniem na wekslu podpisu i wydaniem dokumentu wierzycielowi. Osoby podpisujące weksel dzielą się na dwie kategorie: dłużników głównych (wystawcy weksla własnego) i dłużników regresowych (indosanci).

Główni dłużnicy wekslowi nie mogą zwolnić się z odpowiedzialności za zapłatę i odpowiadają niezależnie od dokonania przez wierzyciela aktów staranności (np. protestu z weksla). Protest to dokonywany przez notariuszy sformalizowany akt urzędowy stwierdzający brak zapłaty.

Odpowiedzialność dłużników regresowych uzależniona jest od dokonania przez posiadacza weksla aktów staranności we właściwym terminie i we właściwy sposób. W analizowanej sytuacji, użytkownik będzie ponosił odpowiedzialność z weksla, gdyż wierzyciel był zwolniony od dokonania protestu poprzez zamieszczenie na wekslu klauzuli „bez protestu”.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...