Co to jest przedawnienie wierzytelności i jakie są tego skutki?

Rafał Mroczkowski Wspólnik w Kancelarii Prawnej Cyman i Wspólnicy sp.k.
rozwiń więcej
Nie wszystkie jednak roszczenia ulegają przedawnieniu. Instytucja ta znajduje zastosowanie jedynie do roszczeń cywilnoprawnych o charakterze majątkowym.
W 1998 r. pożyczyłem pieniądze mojemu szwagrowi na okres 1 roku – pisze jeden z użytkowników portalu Wieszjak.pl. Przez 10 lat był w trudnej sytuacji materialnej. Gdy stanął na nogi, ja zażądałem zwrotu pożyczki. Szwagier odmówił, twierdząc, iż moje roszczenie uległo przedawnieniu. Co to dla mnie oznacza?

Upływ czasu wywołuje różnorakie skutki prawne, między innymi związane z przedawnieniem roszczeń majątkowych. Przedawnienie jest uregulowane przepisami Kodeksu cywilnego (art. 117-125).

Jego istota sprowadza się do ograniczenia w czasie stanu niepewności związanego z istnieniem po stronie dłużnika zobowiązania i brakiem po stronie wierzyciela aktywności w kierunku dochodzenia roszczenia.

Jakie roszczenia ulegają przedawnieniu

Nie wszystkie jednak roszczenia ulegają przedawnieniu. Instytucja ta znajduje zastosowanie jedynie do roszczeń cywilnoprawnych o charakterze majątkowym. Dotyczy to w szczególności stosunków zobowiązaniowych, charakteryzujących się tym, iż osoba uprawniona (wierzyciel) może żądać od osoby zobowiązanej (dłużnika), by zachowała się w określony sposób. Ta ostatnia zobowiązana jest spełnić świadczenie na rzecz podmiotu uprawnionego.

Zatem przedawnieniu ulegają roszczenia mające swoje źródło w umowach (m.in. sprzedaży, o roboty budowlane, najmu, pożyczki i ubezpieczenia), jednostronnych oświadczeniach (np. przyrzeczenie publiczne nagrody w konkursie konsumenckim), czynach niedozwolonych (np. złamanie ręki przez klienta na oblodzonych schodach biura przedsiębiorcy).

Zobacz również serwis: Umowy

Ponadto wśród roszczeń majątkowych istnieje pewna grupa, która na mocy przepisów szczególnych nie ulega przedawnieniu m.in. roszczenie o zniesienie współwłasności (art. 220 Kodeksu cywilnego) i roszczenia chroniące prawo własności (art. 223 k.c.).

Jakie skutki wywołuje przedawnienie

Zasadniczym skutkiem upływu terminu przedawnienia jest uprawnianie dłużnika do uchylenia się od spełnienia świadczenia. Co to oznacza? Dłużnik, zgłaszając zarzut przedawnienia, może odmówić wykonania zobowiązania, a wierzyciel nie może zmusić go do spełnienia świadczenia. Co ważne roszczenie jednak nie wygasa, ale staje się tzw. zobowiązaniem naturalnym.

Pomimo, iż zobowiązanie nadal istnieje, wierzyciel nie może jednak zwrócić się do właściwego organu państwowego, by ten je wyegzekwował od dłużnika.

Zobacz również serwis: Windykacja

Należy przy tym pamiętać, iż sąd nie bierze pod uwagę z urzędu instytucji przedawnienia. Upływ terminu przedawnienia uwzględniony zostanie dopiero na zarzut podniesiony przez dłużnika. Jeżeli zatem dłużnik w toku procesu nie zgłosi zarzutu przedawnienia, sąd pomimo upływu terminu przedawnienia, wyda orzeczenie zasądzające. Nieznajomość poszczególnych terminów może zatem nam nie tylko bardzo zaszkodzić, ale i wiele kosztować.

Co wynika z podniesienia zarzutu przedawnienia?

Ponieważ roszczenie o zwrot pożyczki pomiędzy osobami fizycznymi wygasa z upływem lat 10, pożyczkodawca musi się pogodzić z twardym stanowiskiem dłużnika i w przyszłości rozważniej podejmować decyzję o udzieleniu pożyczki lub skuteczniej dochodzić jej zwrotu przed terminem przedawnienia.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...