Zmiany w opodatkowaniu firm od 2020 r.

Zmiany w opodatkowaniu firm od 2020 r. /Fot. Fotolia
Ministerstwo Finansów pracuje nad nową koncepcją opodatkowania firm, możliwe, że zmiany wejdą w życie w 2020 r. – zapowiedział we wtorek podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach wiceminister finansów Paweł Gruza. Według niego pokazanie projektu uproszczenia w stawkach VAT to kwestia tygodni.

Gruza, pytany przez PAP o czekające nas zmiany w CIT, poinformował, że resort finansów pracuje nad nową koncepcją podatków dochodowych.

"Prace będą wychodzić z fazy koncepcyjnej niedługo, będą przechodzić w fazę projektów wewnętrznych legislacyjnych, abyśmy się zmierzyli z priorytetem uproszczenia systemu podatkowego (…). Wydaje się, że bieżąca ustawa wymaga kompletnej odnowy, ciężko ją już nowelizować, jest trudnym aktem legislacyjnym w tym momencie" – wyjaśnił Gruza.

"Liczę, że te prace będą się toczyły w 2018 r. Natomiast nie przewidujemy, aby te zmiany weszły w życie w przyszłym roku, raczej widzimy 2020 r. jako ten rok, w którym taka nowa ustawa od podatku dochodowym od przedsiębiorstw mogłaby zacząć obowiązywać" – dodał.

Zaznaczył, że akt tego typu uchwala się raz na kilkadziesiąt lat w związku z tym priorytetem jest "atencja i wysiłek włożony w jego jakość, niekoniecznie tempo".

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Przyznał, że na warsztacie resortu finansów jest pomysł objęcie nową ustawę wszystkich przedsiębiorców. "Są różne rozwiązania, które mają swoje zalety i wady. Jednym z tych rozwiązań (…) jest zastosowanie jednego systemu opodatkowania działalności gospodarczej" – dodał.

Wyjaśnił, że w systemie podatkowym można wyeliminować wiele "nadregulacji, nadbiurokracji", przepisów, które nie służą ani społeczeństwu, ani przedsiębiorcom, ani urzędnikom. "Po prostu są zaszłością, reliktem, który można wyeliminować bez szkody dla systemu. Takie przepisy próbujemy w tym momencie identyfikować" – powiedział.

Gruza poinformował ponadto, że resort finansów pracuje też nad nową koncepcją definiowania stawek VAT "bez szkody dla konsumentów, bez podnoszenia kosztów życia obywateli".

"W taki sposób, aby sposób przypisywania stawek VAT do towarów, produktów i usług, który jest dzisiaj jest bardzo skomplikowany - pochodzi z 2010 r. - istotnie uprościć" – dodał.

Wyjaśnił, że termin zaprezentowania zmian „to kwestia tygodni”. Gruza wyraził przy tym nadzieję, że spotkają się one z ciepłym, pozytywnym odbiorem środowiska przedsiębiorców.

W połowie kwietnia br. wiceminister Gruza powiedział PAP, że resort finansów analizuje zmniejszenie liczby pozycji w załącznikach VAT wraz ze zwiększeniem liczby towarów opodatkowanych niższymi stawkami.

Zobacz: Podatki

Podkreślił wówczas, że nie ma koncepcji ograniczenia stosowania obniżonych stawek VAT, a intencją prowadzonych prac jest natomiast uproszczenie matrycy i eliminacja odziedziczonych po poprzednikach absurdów matrycy stawek VAT. Analizowane jest zmniejszenie liczby pozycji w załącznikach VAT (co wynika ze zmiany metody klasyfikacji z PKWiU na CN), wraz ze zwiększeniem ilości towarów opodatkowanych niższymi stawkami.

"Nie oczekujemy dodatkowych wpływów budżetowych z tytułu tych zmian" – zapewnił wiceminister.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...