Nielegalne zatrudnienie - potrzebne zmiany w prawie

nielegalne zatrudnianie
W ostatnich siedmiu latach inspekcja pracy prześwietliła 146 tys. podmiotów pod kątem legalności zatrudnienia; naruszenia przepisów stwierdzono w co drugim; by skutecznie walczyć z nielegalnym zatrudnianiem, trzeba zmienić prawo - wskazuje PIP w opracowaniu dla Rady Ochrony Pracy.

Rada, która obradowała w Sejmie, zapoznała się m.in. z opracowaniem dot. wyników kontroli inspekcji pracy ws. legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej obywateli polskich oraz cudzoziemców.

"Nielegalne zatrudnienie, umowy cywilnoprawne oraz umowy terminowe stosowane w stosunkach pracy, to dziś jeden z najważniejszych tematów, jeśli chodzi o sprawy związane z ochroną pracy" - stwierdziła Główna Inspektor Pracy Iwona Hickiewicz. Wskazała, że w prezentowanym materiale znalazły się wyniki kontroli PiP z ostatnich 7 lat (2007-2013 r.).

Dyrektor departamentu legalności zatrudnienia w PIP Jarosław Leśniewski dodał, że jest to kompleksowe opracowanie, które powstało w wyniku zalecenia Rady Ochrony Pracy z lipca br. Jak mówił, jeśli chodzi o legalność pracy polskich obywateli, inspektorzy przeprowadzili łącznie ponad 152 tys. kontroli, które objęły 146 tys. podmiotów zatrudniających ponad 6 mln osób.

"Najwięcej kontroli przeprowadziliśmy w tych sektorach, gdzie w poprzednich latach stwierdzaliśmy największe ryzyko naruszania przepisów. Był to handel, przetwórstwo i budownictwo" - poinformował. Dodał, że 65 proc. skontrolowanych podmiotów stanowiły te najmniejsze.

"W ciągu tych siedmiu lat generalnie naruszenia przepisów stwierdziliśmy w co drugim analizowanym podmiocie" - podkreślił.

"Łącznie w analizowanym okresie inspektorzy pracy wykazali naruszenia przepisów dotyczących zawierania umów o pracę oraz zgłaszania do ubezpieczenia społecznego wobec blisko 161,8 tys. osób" - dodał.

"Kontrole (...) wykazały znaczącą skalę naruszeń przepisów w zakresie zgłaszania osób wykonujących pracę do ubezpieczenia społecznego. Nieprawidłowości takie dotyczyły 96,2 tys. osób objętych kontrolą (9,3 proc.) i zostały ujawnione w co czwartym podmiocie kontrolowanym: niezgłoszenie do ZUS stwierdzono w 6,7 tys. skontrolowanych podmiotów, nieterminowe zgłaszanie – w 32,4 tys. podmiotów. Do ZUS nie zgłoszono 15,9 tys. osób, natomiast nieterminowe zgłoszenie dotyczyło 80,3 tys. osób (7,7 proc. objętych kontrolą w tym zakresie)" - zaznaczono w opracowaniu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kontrolerzy odnotowali też liczne nieprawidłowości, jeśli chodzi o odprowadzanie składek na Fundusz Pracy. Nieopłacenie składek lub ich nieterminowe opłacanie stwierdzono w 37,4 tys. podmiotów. Składki te nie zostały opłacone za 312,9 tys. osób, a łączna kwota nieopłaconych składek w badanym okresie wyniosła 77,1 mln zł.

Leśniewski poinformował, że jeśli chodzi o legalność zatrudnienia i wykonywania pracy przez cudzoziemców w ciągu 7 lat PIP przeprowadziła ponad 12,6 tys. kontroli, a prześwietlane podmioty powierzały pracę 74,5 tys. cudzoziemców. Wskazał, że naruszenia prawa stwierdzono w blisko połowie podmiotów objętych kontrolą.

Zmianami w przepisach o Krajowym Rejestrze Sądowym

"W toku kontroli przeprowadzonych w latach 2007-2013 inspektorzy pracy wykazali nielegalne zatrudnienie i wykonywanie pracy łącznie przez 4359 obcokrajowców. W zakresie legalności zatrudnienia cudzoziemców w latach 2007-2013 najczęściej stwierdzaną nieprawidłowością był brak wymaganego zezwolenia na pracę, który dotyczył co drugiego cudzoziemca nielegalnie wykonującego pracę (2511 cudzoziemców – 57,6 proc. ujawnionych przypadków)" - czytamy w opracowaniu.

PIP podkreśliła w opracowaniu, że wykryte nieprawidłowości w zakresie legalności zatrudnienia w ciągu ostatnich 7 lat utrzymywały się w większości obszarów na zbliżonym poziomie. "Z powyższego wynika, że poprzez swoją działalność PIP nie jest w stanie w istotny sposób zmniejszyć skali zjawiska nielegalnego zatrudnienia i powierzania innej pracy zarobkowej, a tym samym usunąć jego przyczyn. Sankcje nakładane obecnie przez PIP nie są dostatecznym hamulcem powstrzymującym przed naruszaniem przepisów w tym obszarze" - czytamy w opracowaniu PIP dla Rady Ochrony Pracy.

Dodano w nim, że aby zmienić tę sytuację niezbędne są zmiany legislacyjne ograniczające możliwość powierzania pracy w sposób nielegalny. "W celu poprawy skuteczności działań zmierzających do ograniczenia skali nielegalnego powierzania pracy niezbędne jest również wprowadzenie kompleksowych instrumentów zwalczania nielegalnego zatrudnienia, z bardziej aktywnym udziałem organów skarbowych i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, także przy wzajemnym wykorzystaniu gromadzonych przez te organy danych dotyczących podmiotów powierzających pracę i pracobiorców" - wskazano.

UOKiK przygotował specjalny portal dla konsumentów i przedsiębiorców

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...