Nowe obciążenia dla działalności wydobywczej

nowe obowiązki przedsiębiorców
Projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie ewidencji wydobycia niektórych kopalin zawiera szereg przepisów, które nakładają dodatkowe obciążenia na podmioty zajmujące się działalnością wydobywczą – ostrzega Mariusz Korzeb, doradca podatkowy, ekspert Pracodawców RP.

Proponowane przepisy wprowadzają obowiązek wykazywania w ewidencji dodatkowych danych, dotyczących ilości miedzi i srebra w urobku. Dotkną one szczególnie podmioty objęte obowiązkiem ewidencyjnym związanym z pomiarami urobku rudy miedzi – w tym także przed jej przekazaniem na cele badawcze – oraz na podmioty prowadzące działalność związaną z wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej.

Warto podkreślić, że projekt nakłada na podatników obowiązek o zdecydowanie szerszym zakresie niż przepisy ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Ustawa o podatku od wydobycia niektórych kopalin - w brzmieniu obowiązującym od 1 listopada 2014 roku (Dz. U. z 2012 poz. 362) - definiuje pojęcie „celów badawczych” oraz określa, że opodatkowaniu podatkiem nie podlega urobek rudy miedzi lub przetworzony urobek rudy miedzi niebędący koncentratem, przeliczony na masę urobku rudy miedzi, w ilości nieprzekraczającej 1 tony miesięcznie, i wykorzystany na cele badawcze (art. 2 pkt 4 oraz art. 3 ust. 2 pkt 1 ustawy). Zatem zgodnie z ustawą zakres przedmiotowego zwolnienia wiąże się jedynie z koniecznością ważenia urobku przekazywanego na cele badawcze (celem kontrolowania miesięcznego limitu zwolnienia).

W związku z powyższym stwierdzić należy, że projekt rozporządzenia nakłada na podatników obowiązek o zdecydowanie szerszym zakresie niż przepis ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin. Będzie to więc skutkować ponoszeniem przez podatników dodatkowych kosztów. Rozwiązanie takie jest sprzeczne z podstawową zasadą prawa podatkowego, która przewiduje, że obowiązki nakładane na podatników mogą wynikać jedynie z przepisów ustawy, a nie z aktów normatywnych niższego rzędu.

Wyższe składki ZUS dla nowych firm w 2015 r.

Przedłożony projekt, jak również uzasadnienie jego wprowadzenia nie zawierają analiz dotyczących skutków finansowych dla przedsiębiorców objętych podatkiem od wydobycia niektórych kopalin, a w szczególności kosztów związanych z wykonaniem obowiązków w zakresie „opróbkowania".

Projekt ten nie zawiera również przekonywującego uzasadnienia co do celowości nałożenia na przedsiębiorcę takich obowiązków.

Mając na względzie powyższe uwagi, Mariusz Korzeb, doradca podatkowy, ekspert Pracodawców RP uważa, że proponowane regulacje spowodują nałożenie dodatkowych obowiązków prawnych i faktycznych, które nie znajdują żadnego uzasadnienia ani ekonomicznego, ani prawnego.

Proponowane zmiany w sektorze gospodarki

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...