W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby / shutterstock

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Firma Darktrace przeanalizowała dane dotyczące cyberataków od ponad 10 000 klientów na całym świecie. Odkryli ponad 30 mln wiadomości phishingowych wysłanych tylko w 2024 roku. W 96 proc. analizowanych atakach cyberprzestępcy wykorzystywali w różny sposób adresy domen wcześniej istniejących i znanych, cieszących się zaufaniem domen.

Ufaj, ale sprawdzaj?

Aż w 96 proc. wiadomości wykorzystano istniejące domeny i usługi, takie jak Dropbox, SharePoint czy Zoom Docs, powszechnie używane w wielu firmach i uznawane za bezpieczne. Wykorzystanie prawdziwych domen i usług daje przestępcom przewagę, pozwalając im omijać tradycyjne metody wykrywania tego typu oszustw i zwiększając prawdopodobieństwo powodzenia próby phishingu.

- Stosowanie przez przestępców adresów domen i usług, które są powszechnie znane, niestety często okazuje się skuteczne. Osoba, która otrzymuje taką wiadomość, zakłada, że odwołuje się ona do zaufanych usług lub pochodzi z legalnego źródła, od partnera biznesowego lub przedstawiciela dostawcy usługi IT. Bardzo dobrze działają tutaj nazwy powszechnie stosowanych aplikacji do pracy w biurze – tłumaczy Grzegorz Paszka z firmy Mediarecovery wyspecjalizowanej w informatyce śledczej oraz zarządzaniu incydentami bezpieczeństwa. - Kolejna istotna kwestia to ominięcie części firmowych zabezpieczeń przez wiadomości e-mail, które zawierają „bezpieczne” nazwy domen i usług.

Cyberprzestępcy wykorzystują zatem na dużą skalę usługi innych firm dla przedsiębiorstw, w tym Zoom Docs, Adobe i SharePoint. Użytkownicy tych aplikacji nie spodziewają się, że wiadomość e-mail o znanym adresie może być dla nich i dla ich organizacji realnym zagrożeniem. Szczególnie, że linki w tych wiadomościach również mogą zawierać adres URL wyglądający na bezpieczny. Tymczasem e-mail może zawierać link prowadzący do pliku hostowanego przez Dropbox, połączony ze złośliwym adresem URL.

Ataki coraz bardziej wyrafinowane

Wykryto aż 2,7 mln wiadomości zawierających wieloetapowe szkodliwe elementy oraz ponad 940 000 wiadomości ze złośliwymi kodami QR.

Wyrafinowanie ataków phishingowych stale rośnie, o czym świadczy duży udział spear phishingu, czyli ataków ukierunkowanych na konkretne osoby, np. poprzez personalizację wysyłanych wiadomości. Tego typu ataki stanowiły 38 proc. wszystkich. W 32 proc. przypadków wykorzystywane były nowatorskie techniki socjotechniczne, umożliwiające tworzenie długich, złożonych i poprawnych językowo tekstów.

- Jeszcze niedawno sporą część fałszywych wiadomości e-mail można było rozpoznać na pierwszy rzut oka, ponieważ adres nadawcy nie korespondował z treścią i stopką, miały dziwnie brzmiące, niegramatyczne zdania, a linki, które zawierały, odnosiły się do nieznanych lub świeżo zarejestrowanych domen. To wszystko sprawiało, że odbiorca dość szybko mógł zorientować się, że coś jest nie tak. Zupełnie inaczej wyglądają generowane na masową skalę fałszywe wiadomości obecnie – tłumaczy Grzegorz Paszka.

Jak rozpoznać fałszywą wiadomość?

Jak zatem rozpoznać wiadomość, która może być niebezpieczna dla pracownika, a nawet całej organizacji? Oszuści często używają adresów podobnych do tych, które wydają się znane, mogą one jednak zawierać literówki lub błędy. Kolejna sprawa to język, jakim napisana jest wiadomość – jeśli treść zawiera dziwne sformułowania, być może jest stworzona przez narzędzie językowe. Jeśli wiadomość zawiera prośbę o dane, takie jak hasła czy dane finansowe lub informację o nagrodzie, powinno to być duże ostrzeżenie. Warto również zwrócić uwagę na nazwy załączników oraz linki.

Cyberprzestępcy wykorzystują coraz bardziej wyrafinowane metody, aby ominąć zabezpieczenia i oszukać nawet najbardziej czujnych odbiorców. Dlatego każda organizacja powinna regularnie szkolić swoich pracowników, stosować wielopoziomowe mechanizmy weryfikacji oraz zachować szczególną ostrożność przy otwieraniu e-maili, nawet jeśli pochodzą one z pozornie zaufanych źródeł. Tylko kompleksowe podejście do cyberbezpieczeństwa może skutecznie minimalizować ryzyko ataków i chronić wrażliwe dane firmowe.

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Moja firma
Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?
18 kwi 2025

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce
17 kwi 2025

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe
17 kwi 2025

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów
17 kwi 2025

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie
17 kwi 2025

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur
17 kwi 2025

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej
16 kwi 2025

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?
14 kwi 2025

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby
14 kwi 2025

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]
10 kwi 2025

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

pokaż więcej
Proszę czekać...