Unia Europejska zaostrza walkę z korupcją

Zjawisko korupcji staje się problemem na skalę międzynarodową. Aby skutecznie zapobiegać korupcji Unia Europejska chce wdrożyć więcej mechanizmów umożliwiających walkę z nią, m.in. zwiększenie skuteczności sądów czy opracowanie stosownych programów dla krajów europejskich.

Korupcja to nadużycie władzy w celu odniesienia prywatnej korzyści. Pojęcie to obejmuje szereg zjawisk: od korupcji politycznej po przekupywanie urzędników państwowych lub układy korupcyjne między prywatnymi przedsiębiorstwami. Z korupcja mamy do czynienia we wszystkich państwach europejskich. Autorzy sprawozdania ostrzegają, że powoduje ona straty sięgające około 120 mld euro rocznie.

Działalność korupcyjna podważa również zaufanie obywateli do demokratycznych instytucji i osłabia wiarygodność przywódców politycznych.

Korupcja na coraz większą skalę

Trzy czwarte Europejczyków uważa, że korupcja jest powszechnym zjawiskiem w ich kraju, natomiast ponad połowa twierdzi, że korupcja jest nierozerwalnie związana ze światem polityki.

Co dwunasty obywatel Europy doświadczył lub był świadkiem korupcyjnego zachowania w roku ubiegłym. 4 proc. przyznaje, że oczekiwano od nich przyjęcia lub wręczenia łapówki. Obywatele mogą zetknąć się z korupcją najczęściej, korzystając z usług służby zdrowia, prowadząc interesy z przedsiębiorstwami prywatnymi lub w relacjach z policją i służbą celną.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jak walczyć z korupcją

W ostatnich latach w krajach europejskich wdrożono szereg środków umożliwiających walkę z korupcją. Obejmują one mechanizmy kontroli konfliktów interesów, ustanawianie zasad etycznego postępowania i poprawę przejrzystości. Środki te znacznie różnią się w poszczególnych krajach UE, a wyniki ich stosowania pozostają niejednolite, ponieważ nie są one zawsze skutecznie egzekwowane.

Należy uczynić więcej w celu zapobiegania korupcji oraz karania zachowań korupcyjnych. Propozycje działań obejmą poprawę skuteczności sądów zajmujących się sprawami o korupcję, zagwarantowanie ochrony osób zgłaszających przypadki korupcji oraz zwiększenie przejrzystości decyzji dotyczących wydatków publicznych (jest to obszar szczególnie zagrożony korupcją, zwłaszcza na poziomie lokalnym).

UE zamierza również opracować program dla krajów europejskich, organizacji pozarządowych i innych zainteresowanych podmiotów, umożliwiający dzielenie się doświadczeniem, określanie najbardziej skutecznych zasad i ułatwiający organizowanie szkoleń.

Monitorowanie korupcji

Celem sprawozdania o zwalczaniu korupcji w UE, będącego częścią zestawu środków przyjętych przez Komisję w 2011 r., jest wspieranie wszelkich działań służących zwalczaniu korupcji w Europie, wzmacnianie zaangażowania politycznego oraz określanie sposobów, dzięki którym UE może pomóc w wyeliminowaniu tego procederu.

Komisja w dalszym ciągu będzie monitorować zjawisko korupcji w Europie oraz działania mające na celu przeciwdziałanie mu. Swoje ustalenia będzie publikować co dwa lata.

Zobacz również: Za brak kasy fiskalnej grozi kara grzywny

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...