Podstawowy rachunek bankowy dla wszystkich w UE

Parlament Europejski przegłosował propozycję dostępu do podstawowego rachunku bankowego dla wszystkich, legalnie przebywających na terytorium UE. Bez znaczenia będzie miała narodowość czy miejsce zamieszkania.

"W dzisiejszym świecie, konsumenci oraz sektor usług detalicznych są zależni od dostępu do nowoczesnych usług płatniczych. Udostępnienie elektronicznych usług płatniczych nie jest kosztowne, a może ułatwić życie konsumentów, zwiększyć efektywność firm i pomóc w modernizacji naszych gospodarek. Dlatego też, Parlament uważa za konieczne wymaganie od banków, aby dostarczyły tych usług i pomagały klientom dokonywać świadomych wyborów. Parlament szybko zakończył pracę nad przepisami i od państw członkowskich zależy teraz, czy zakończymy pracę na wiosnę przyszłego roku", powiedział Jürgen Klute (GUE/NGL, DE), odpowiedzialny za przygotowanie przepisów, ze strony Parlamentu.

Otwarty dostęp

Parlament nalegał, aby wszyscy dostawcy usług płatniczych mieli w swojej ofercie podstawowy rachunek płatniczy, wyjątki od tej reguły będą zależały od decyzji kraju, podejmowanej obiektywnie zgodnie z restrykcyjnymi kryteriami. Podstawowe rachunki płatnicze powinny być dostępne dla każdej osoby przebywającej legalnie na terenie UE oraz posiadającej związek z państwem, w którym chciałaby otworzyć rachunek, po spełnieniu powyższych warunków, dostawca usług nie miałby prawa odmówić otworzenia rachunku.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jasne informacje

Każdy otwierający rachunek powinien być w stanie zrozumieć i porównać opłaty i zasady jego działania, informacja ta powinna być przystępna oraz przekazana w standardowym formacie na terenie UE. W każdym państwie członkowskim powinna działać, co najmniej jedna, niezależna, strona internetowa porównująca opłaty, odsetki oraz poziom usług świadczonych przez banki. Posłowie zadbali też o to, by banki zobowiązane były udzielić informacji o podstawowym rachunku w swojej ofercie.

Charakterystyka podstawowego rachunku

Podstawowe rachunki pozwoliłyby klientom na wpłacanie i wypłacanie pieniędzy oraz dokonywanie przelewów na terenie UE. Rachunek taki, nie dawałby jednak dostępu do kredytu. Wszystkie banki powinny mieć takie rachunki w swojej stałej ofercie, a opłaty z nimi związane powinny być niższe niż za jakiekolwiek inne usługi świadczone przez bank, uzgodnili posłowie.

Klienci powinni mieć również możliwość zmiany rachunku na terenie UE, za niewysoką opłatą. Banki powinny być odpowiedzialne za transfer aktualnych danych klienta oraz za wszelkie straty klienta, które wynikałyby z niedopełnienia tego obowiązku.

Zobacz również: Propozycje UE w sprawie poprawy jakości staży

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...