Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

oprac. Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
praca zdalna dobrostan wellbeing work-life balance work-life integration pracownik generacja pokolenie / Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować? / Shutterstock

Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

Praca, praca, praca…

Aktywni zawodowo Polacy poświęcają na pracę przeciętnie ponad 43 godziny tygodniowo. Co trzecia osoba czuje, że przez pracę nie poświęca bliskim tyle czasu, ile by chciała. 

Polacy znaleźli się na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu. Polskę pod tym względem wyprzedziła tylko Grecja.

Równowaga między życiem prywatnym i zawodowym

Zbyt długi czas pracy może przyczyniać się do pracoholizmu czy wypalenia zawodowego. Odpowiedzią na te problemy społeczne jest koncepcja work-life balance, która opiera się na wyraźnym oddzieleniu pracy od życia prywatnego.

Równowagę między życiem prywatnym i zawodowym pracownicy traktują priorytetowo. Dla większości życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Równowaga między tymi sferami jest dziś na liście priorytetów pracowników na równi z wynagrodzeniem. Aż 71% Polaków stawia granicę pomiędzy pracą a domem, znajomymi i rodziną.

Można też inaczej – łączenie pracy z życiem prywatnym

Ostatnio coraz więcej mówi się jednak o innym trendzie, a mianowicie work-life integration. Koncepcja ta zakłada upłynnienie granic pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Zgodnie z tą ideą łatwiej jest łączyć sfery zawodową i prywatną niż je rozdzielać.

Work-life integration ma dla pracowników wiele zalet i umożliwia im np. wyjście w trakcie pracy do lekarza, urzędu czy odebranie dziecka ze szkoły. W zamian pracodawca może oczekiwać, że pracownik odbierze telefon czy odpisze na maila poza godzinami pracy.

Niektórzy pracodawcy umożliwiają nawet workation, czyli łączenie pracy zawodowej z wakacjami. Pracownik przebywa w atrakcyjnym turystycznie miejscu, które umożliwia mu zarówno odpoczynek, jak i komfortowe warunki pracy.

Różne generacje – różne podejście do życia zawodowego i prywatnego

Pokolenie Z, czyli najmłodsza grupa na rynku pracy, rzadziej od starszych generacji ceni sztywny podział życia zawodowego i prywatnego, czyli work-life balance. Osoby z tej generacji wyróżnia chęć pracy zdalnej. 

Natomiast Millenialsi, czyli Pokolenie Y, częściej marzą o karierze freelancera. Zdaniem pracodawców Pokolenie Y wysoko ceni możliwość integracji czasu pracy i czasu prywatnego.

Z kolei najstarsi na rynku pracy, czyli Pokolenie X, rzadziej ocenia work-life integration jako zjawisko pozytywne. 

Wybór modelu pracy w danej firmie jest dużym wyzwaniem dla pracodawców. Niezależnie od tego, na co się zdecydują, najważniejsze jest, aby wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników, a także dbać o ich dobrostan psychiczny.

Moja firma
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

pokaż więcej
Proszę czekać...