Kto to jest CPA? Czym się zajmuje? Co oznacza ten skrót?

CPA, czyli Certified Public Accountant / Shutterstock

Biznesowa komunikacja obfituje w angielskie nazwy stanowisk. Czy wszystkie są jednak zrozumiałe dla wszystkich? Sprawdzamy, co oznacza enigmatyczny skrót CPA. Wcale nie taki oczywisty. 

CPA - co to za skrót? 

Skrótowiec CPA może być mylący, bo oznacza on nie tylko stanowisko, ale jest także popularnym pojęciem w marketingu internetowym, gdzie oznacza cost per action, czyli sposób wyceniania reklamy internetowej (za kliknięcie, za wyświetlenie, za sprzedaż)

No dobrze, ale co z nazwą zawodu? CPA, czytany po polsku [si-pi-ej] to skrótowiec z angielskiego Certified Public Accountant. W języku polskim oznaczamy to stanowisko jako biegły rewident. 

CPA - czym się zajmuje?

CPA jest osobą uprawnioną do przeprowadzania audytów, sprawozdań finansowych, a jego zawód to zawód zaufania publicznego. Biegły rewident weryfikuje poprawność sprawozdań, ma wgląd w stan finansów i sytuację ekonomiczną firmy. CPA może także brać udział w inwentaryzacjach.

Ustawa o biegłych rewidentach mówi również o takich uprawnieniach CPA jak: prowadzenie ksiąg rachunkowych, świadczenie usług z zakresu doradztwa podatkowego, prowadzenie szkoleń z rachunkowości, podatków itp. czy prowadzenie postępowania upadłościowego lub likwidacyjnego. 

Biegły rewident powinien cieszyć się nieposzlakowaną opinią, być niekarany i przestrzegać zasad etyki zawodowej. Ciąży na nim również ogromna odpowiedzialność, a za sprawozdania finansowe niezgodne ze stanem faktycznym są wyciągane konsekwencje prawne. 

CPA - współpraca z firmą

Biegły rewident jest osobą, które przychodzi skontrolować firmę z zewnątrz, jednak współpraca z nim ma istotne znaczenie. Obie strony, zarówno CPA jak i przedsiębiorstwo, powinny dążyć do bezproblemowego i, w miarę możliwości, szybkiego przebiegu kontroli. Kluczowe jest niezwłoczne przedstawianie wszystkich niezbędnych dokumentów do kontroli i sprawna komunikacja. 

Ocena biegłego rewidenta powinna być obiektywna, zgodna ze stanem faktycznym i rzetelna. 

 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Moja firma
Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

pokaż więcej
Proszę czekać...