Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2023

Piotr Soroczyński - Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej
rozwiń więcej
Krajowa Izba Gospodarcza
Dbamy o przedsiębiorczość już ponad 30 lat
rozwiń więcej
Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2023 / Shutterstock

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2023. Przeciętne uposażenie uległo zmniejszeniu o 446,00 PLN do 6883,96 PLN tj. o 6,1%.

Tegoroczny spadek był mniejszy

Styczeń zazwyczaj przynosi wyraźny spadek płac. Po bardzo wysokim grudniu, w którym pojawiają się typowe dla końcówki roku znaczące wypłaty ruchomych części wynagrodzeń takich jak premie i nagrody – styczeń przynosi powrót do wartości zbliżonych do osiągniętych w listopadzie. 

Tegoroczny spadek był mniejszy od typowego, mniejszy od oczekiwanego przez rynek i nieco mniejszy niż w naszych prognozach. Po części może on wynikać z mniejszej niż zakładano puli wypłat premii i nagród w grudniu – i teraz płytszej korekty. Mocniej zaznaczyć mógł się też wpływ wzrostu płacy minimalnej (podbijającej uposażenia). Prawdopodobnie na poziom przeciętnego wynagrodzenia wpływ miały też nieco inne niż zazwyczaj zmiany strukturalne. W tym roku dopisując do grona przedsiębiorstw nowe podmioty uwzględniono mniejszą niż zwykle ilość ich pracowników (a zazwyczaj dochodziły tu podmioty o niższych przeciętnych uposażeniach). 

Ile wynosi przeciętne uposażenie

Przeciętne uposażenie w styczniu okazało się o 819,72 PLN i 13,5% wyższe niż przed rokiem. Roczna dynamika płacy zwiększyła się z 10,3% w grudniu. Wypada przypomnieć, że jeszcze w okresie I – XII 2022 płace były przeciętnie o 13,0% wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Zatrudnienie w styczniu okazało się o 25,4 tys. osób, tj. o 0,39% wyższe niż przed miesiącem i wyniosło 6530,1 tys. osób. W porównaniu do stanu sprzed roku zatrudnienie było wyższe o 70,3 tys. osób tj. o 1,09%. Wzrost zatrudnienia w styczniu jest zjawiskiem typowym. Trzeba mieć jednak na uwadze, że wynika on głównie z uzupełnienia puli przedsiębiorstw - zaliczanych do monitorowanej grupy – o firmy, które w wcześniej zatrudniały mniej niż 10 osób, a obecnie powyżej tego progu. 

Styczniowe wzrosty nie odzwierciedlają więc typowej zmiany związanej z saldem między rekrutacjami i zwolnieniami. W ostatnich latach styczniowe wzrosty przyjmowały też bardzo różną skalę od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu tysięcy osób. Zanotowany wzrost w wysokości 25,4 tys. okazał się na tym tle niewielki, istotnie mniejszy od oczekiwanego przez rynek i nieco mniejszy od oczekiwanego przez nas. Roczna dynamika zatrudnienia w styczniu uległa zmniejszeniu z dodatnich 2,25% w grudniu do dodatnich 1,09%. 

Jaki był poziom zatrudnienia

Wypada przypomnieć, że w całym roku 2022 poziom zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw okazał się przeciętnie o 2,6% wyższy od notowanego w roku 2021. Poziom zatrudnienia, począwszy od stycznia 2022 był już wyższy niż w okresie przed pandemicznym podczas gdy w całym roku 2021 poziom zatrudnienia był niższy niż przed pandemią. W lutym płace są zazwyczaj nieco wyższe od styczniowych. Pojawiają się w nich bowiem pierwsze wypłaty ruchomych części wynagrodzenia takich jak premie i nagrody związanych z rozliczeniem poprzedniego kwartału czy roku. 

Wzrost w lutym 2023 roku może sięgnąć 1,2% i będzie mniejszy od notowanego przed rokiem. W konsekwencji dwunastomiesięczna dynamika płac ulegnie zmniejszeniu ze styczniowych 13,5% do 12,0%. W przypadku poziomu zatrudnienia po lutym oczekuje się niewielkiego wzrostu - liczonego w pojedynczych tysiącach osób. Jest to kontynuacja uzupełniania poziomu zatrudnienia do adekwatnego do puli zamówień na dany rok. Oczekiwania dla lutego 2023 to wzrost o około 8 tys. osób. 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...