Randka na siłowni? 4 na 5 Polaków jest za BADANIE

walentynki na sportowo / Inne

Dla 77% Polaków wspólny trening jest dobrym pomysłem na walentynkową randkę lub walentynkowy prezent − wynika ze specjalnej edycji raportu MultiSport Index. Co ciekawe aż 93% badanych twierdzi również, że wspólnie podejmowana aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na ich relację z partnerem.

Sport dobry na wszystko

Aktywny styl życia zadomowił się w Polsce na stałe. Coraz więcej osób widzi w nim już nie tylko szansę na poprawę własnego zdrowia psychofizycznego, ale coraz częściej także relacji partnerskich. Według ekspertów pozytywne emocje wynikające z regularnego trybu życia partnerów mogą sprawić, że będą oni szczęśliwsi na co dzień, a ich relacja stanie się trwalsza. 

Potwierdza to walentynkowa edycja badania MultiSport Index przeprowadzona przez agencję badawczą Minds&Roses na zlecenie Benefit Systems. Aż 93% Polaków uważa, że podejmowana wspólnie przez partnerów aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na ich relację, a 88% zgadza się ze stwierdzeniem, że aktywne fizycznie pary są szczęśliwsze na co dzień. Dlaczego tak się dzieje?

– Podam przykład: wyobraźmy sobie, że spóźniamy się na ważne spotkanie, przez co w pracy pojawia się konflikt z szefem. Mamy zły nastrój – czy „wyparowuje” on z nas w momencie, kiedy opuścimy biuro? Nie do końca. Nagromadzone podczas ciężkiego dnia emocje zazwyczaj przenosimy do domu. Kiedy dodatkowo jesteśmy w stałym w związku i mieszkamy z partnerem, najczęściej emocje te „przenosimy” właśnie na niego. Kiedy jesteśmy regularnie aktywni fizycznie, znacznie trudniej jest wyprowadzić nas z równowagi, nawet w obliczu sytuacji, którą postrzegamy jako stresującą. 

Dobrym rozwiązaniem może być trening zaraz po pracy, który spowoduje, że nasza uwaga skutecznie przeniesie się na obszary niedotyczące zawodowych "turbulencji", a powstała pod wpływem wysiłku "chemiczna zupa w mózgu" zmieni sposób postrzegania rzeczywistości. To z kolei zapewni powrót do domu w lepszym nastroju i pomoże nam reagować na pojawiające się emocje odpowiednio do sytuacji. Warto pamiętać, że najskuteczniejsza jest systematyczna aktywność fizyczna. Dzięki regularności w tym zakresie lepiej poradzimy sobie z potencjalnymi, stresującymi sytuacjami w przyszłości - mówi dr Iwona Piątkowska, doktor nauk o kulturze fizycznej w zakresie nauk biomedycznych.

Sport wzmacnia samoocenę

Według dr Piątkowskiej aktywność fizyczna, podczas której dochodzi do zwiększenia stężenia neuroprzekaźników i neuromodulatorów poprawiających nastrój, wpływa pozytywnie na postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości oraz samych siebie. Potwierdza to też walentynkowe badanie MultiSport Index - aż 95% Polaków uważa, że aktywność fizyczna wzmacnia pewność siebie i poczucie własnej atrakcyjności.

Z punktu widzenia ewolucji najbardziej atrakcyjny był ten osobnik, który potrafił uciec przed niebezpieczeństwem, zbudować schronienie czy obronić członków swojego stada. Do tego wszystkiego potrzebna była sprawność fizyczna i to ona jako „narzędzie do sukcesu” w dużym stopniu determinowała poczucie własnej wartości i atrakcyjności. Nawet jeśli dziś takie podejście wydaje się prymitywne, to z punktu widzenia układu nerwowego, sterującego naszym całym życiem, niewiele się zmieniło – dodaje dr Piątkowska.

Trening we dwoje zamiast czekoladek

Rosnąca świadomość Polaków w zakresie korzyści wynikających z aktywności fizycznej widoczna jest także w podejściu do zbliżających się Walentynek.

–Już 77% Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że wspólna wizyta w obiekcie sportowym jest dobrym pomysłem na walentynkową randkę lub walentynkowy prezent. Warto nadmienić, że częściej taką odpowiedź wskazują kobiety (82%), niż mężczyźni (70%). Chęć spędzenia walentynek w aktywny sposób deklaruje też 74% osób w wieku 65-75 lat, czyli grupa wiekowa charakteryzująca się najniższym poziomem aktywności fizycznej w Polsce. W tym przypadku to ważny i pozytywny sygnał, także dla podmiotów działających w obszarze aktywności fizycznej, zdrowego stylu życia czy profilaktyki – komentuje dr Adam Waszkowski, Dyrektor Analiz z Benefit Systems.

Respondenci w badaniu zostali także zapytani, podczas jakiej aktywności szansa na poznanie drugiej połówki jest ich zdaniem największa. Na pierwszym miejscu znalazło się bieganie/jogging, na drugim aktywność na siłowni lub w klubie fitness. Trzecie miejsce zajął rower.

– Zdrowie społeczne to w skrócie zdolność człowieka do podtrzymywania, nawiązywania i rozwijania relacji z innymi. Coraz więcej badań naukowych ostatniej dekady wskazuje, że otaczanie się bliskimi osobami pomaga nam zachować dobre zdrowie, zmniejsza ryzyko rozwoju chorób i wydłuża życie, a subiektywne poczucie samotności wpływa negatywnie zarówno na mózg, jak i na ciało. 

Trening może być świetnym sposobem budowania więzi z osobami, które już są w naszym życiu, ale także podstawą do tworzenia całkiem nowych relacji. Wspólne podejmowanie wysiłku, stawianie czoła słabościom, które pokonujemy podczas treningu i w końcu przyjemność, którą odczuwamy po zakończonym wysiłku fizycznym, stwarzają okoliczności idealne do poznawania osób o zainteresowaniach i wartościach podobnych do naszych. Co bardzo ważne w obecnych czasach, poznajemy wówczas realnego człowieka, a nie kryjącą się za ekranem telefonu postać – dodaje dr Iwona Piątkowska.

Z roku na rok Polacy coraz bardziej zakochują się w aktywności fizycznej. Obecnie 57% Polaków ćwiczy przynajmniej raz w tygodniu, z czego co piąty Polak (19%) jest aktywny fizycznie 5 razy w tygodniu lub częściej. Coraz więcej osób korzysta także z kart sportowych oferowanych przez pracodawców – obecnie w Polsce z kartą MultiSport ćwiczy już blisko 1,2 mln użytkowników. 

 

 

Walentynkowe badanie MultiSport Index zostało przeprowadzone na zlecenie Benefit Systems przez agencję badawczą Minds&Roses w dniach 26.01 – 01.02.2023r. na reprezentatywnej  próbie 1001 Polaków powyżej 18. roku życia z wykorzystaniem techniki wywiadu online (CAWI).

Moja firma
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?
16 maja 2024

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument
16 maja 2024

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?
14 maja 2024

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę
14 maja 2024

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?
13 maja 2024

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

pokaż więcej
Proszę czekać...