Ustawa w sprawie pomocy dla przedsiębiorców znad Odry - założenia

Michał Jabłoński
rozwiń więcej
Chałas i Wspólnicy
Kancelaria Prawna
rozwiń więcej
Ustawa w sprawie pomocy dla przedsiębiorców znad Odry / Shutterstock
Jakie są założenia ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze?

Ustawa o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze uchwalona przez Sejm

Sejm zakończył prace nad ustawą o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze. Przepisy mają umożliwić wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego za określony miesiąc, które ograniczą skutki ekonomiczne związane ze zdarzeniami, jakie ostatnio wystąpiły w drugiej pod względem długości rzece płynącej w Polsce. Co ciekawe zapisy ustawy wydłużają również termin ważności Polskiego Bonu Turystycznego. W dniu 5 września 2022 r. ustawa została przekazana do Senatu.

Jeżeli ustawa przejdzie ścieżkę legislacyjną, kluczowe znaczenie w zakresie ustalenia kręgu poszkodowanych podmiotów, którym należeć się będzie jednorazowe świadczenie pieniężne, a także miesięcy, za które zostanie ono wypłacone, będzie miało rozporządzenie Rady Ministrów. Taki zabieg legislacyjny ma na celu przyspieszenie wypłaty środków.

Jednorazowe świadczenie dla przedsiębiorcy znad Odry - warunki

Z informacji płynących z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że zapomogę mają otrzymać przede wszystkim przedsiębiorcy z branży turystycznej, gastronomicznej, a także sportowo-rekreacyjnej, którzy działają na terenie 34 powiatów znajdujących się wzdłuż Odry.

Niemniej jednak zapisy ustawy uwzględniają ogólne warunki, które należy łącznie spełnić, aby móc uzyskać wsparcie finansowe, które stanowi pomoc de minimis. Najistotniejszym wymogiem jest spadek przychodu o co najmniej 50% w stosunku do przychodu uzyskanego w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających ten miesiąc albo w analogicznym miesiącu roku poprzedniego.

Za ustalenie prawa do jednorazowego świadczenia, a także jego wypłatę odpowiedzialny będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wsparcie dla przedsiębiorców wyniesie 3010 zł za każdego ubezpieczonego zgłoszonego w terminie do dnia 31 lipca 2022 r. do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z datą powstania ubezpieczeń emerytalnego i rentowych nie późniejszą niż dzień 1 lipca 2022 r. pozostającego w tych ubezpieczeniach w ostatnim dniu miesiąca wskazanego w przywołanym rozporządzeniu Rady Ministrów. Tak więc łączna wysokość jednorazowego świadczenia dla każdego przedsiębiorcy będzie zależna od liczby osób zgłoszonych przez niego do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego.

Ponadto ustawa przewiduje, że kwota jednorazowego świadczenia będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych, a także osób prawnych oraz nie będzie stanowić podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Z pewnością jest to informacja warta podkreślenia.

Wniosek do ZUS

Poszkodowane podmioty będą miały czas do 31 grudnia 2022 r. na złożenie stosownego wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Co istotne, wnioski będzie można składać wyłącznie elektronicznie, tj. poprzez Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Również za pomocą tej platformy ZUS przekaże przedsiębiorcy informację o kwocie wypłaconego świadczenia.

Warto również zauważyć, że w ustawie znalazły się zapisy nowelizujące ustawę z dnia 15 lipca 2020 r. o Polskim Bonie Turystycznego. Mają one na celu wydłużenie terminu do dokonywania płatności za pomocą bonu do 31 marca 2023 r. Na gruncie obowiązujących przepisów ich ważność wygasa w dniu 30 września 2022 r.

Autor: adw. Michał Jabłoński, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...