Połączenie PKN Orlen i PGNiG w IV kwartale 2022 r. Akcjonariusze PGNiG dostaną akcje Orlenu

Połączenie PKN Orlen i PGNiG w IV kwartale 2022 r. Akcjonariusze PGNiG dostaną akcje Orlenu / PKN Orlen
PKN Orlen i PGNiG podpisały plan połączenia, który zakłada przeniesieniu całego majątku PGNiG na PKN Orlen w zamian za akcje Orlenu przyznawane akcjonariuszom PGNiG - podały spółki w komunikatach. W zamian za jedną akcję PGNIG akcjonariusze spółki otrzymają 0,0925 akcji połączeniowej. PKN Orlen przewiduje, że połączenie z PGNiG zostanie zarejestrowane i sfinalizowane w październiku/listopadzie 2022 roku.

PKN Orlen: połączenie z PGNiG sfinalizowane w październiku lub listopadzie 2022 roku

PKN Orlen przewiduje, że połączenie z PGNiG zostanie zarejestrowane i sfinalizowane w październiku/listopadzie 2022 roku - poinformował PKN w prezentacji. PKN Orlen spodziewa się, że walne zgromadzenie spółki odbędzie się we wrześniu, a PGNiG w październiku.

Spółki PGNIG i PKN Orlen uzgodniły i zawarły plan połączenia. Ustalony parytet wymiany akcji zakłada, że na każdą akcję PGNIG akcjonariusze otrzymają 0,0925 nowych akcji Orlenu. W wyniku proponowanej transakcji zostanie wyemitowanych do 534 mln nowych akcji Orlenu serii F.

Proponowane połączenie podlega uchwałom walnych zgromadzeń obu spółek oraz innym warunkom opisanym w planie połączenia, w tym złożonym przez Orlen zawiadomieniu o późniejszej kontroli nad holdingiem Skarbu Państwa.

Z prezentacji wynika, że w połączonym podmiocie Skarb Państwa miałby 52 proc. akcji, pozostali akcjonariusze Orlenu i Lotosu 35 proc., a pozostali akcjonariusze PGNiG 13 proc. Według wyceny z 28 lipca, kapitalizacja rynkowa połączonego podmiotu wyniosłaby 87 mld zł.

Spółki podały, że połączenie Orlen i PGNiG to naturalny kolejny krok w tworzeniu zintegrowanego oraz zdywersyfikowanego polskiego koncernu multienergetycznego o dużym potencjale transformacyjnym i zwiększonym bezpieczeństwie energetycznym w obliczu obecnych uwarunkowań makroekonomicznych.

"Integracja umożliwi realizację ambitnych inwestycji w nisko i bezemisyjną produkcję energii elektrycznej, szersze działania w zakresie badań i rozwoju oraz rozbudowę innowacyjnych sektorów gospodarki. Połączony podmiot będzie miał znacznie silniejszą pozycję na rynku europejskim i większą stabilność finansową" - napisano w prezentacji.

Oczekuje się, że transakcja wygeneruje synergie w różnych obszarach, w tym integrację aktywów i poprawę efektywności operacyjnej.

Połączenie spowodować ma lepszą koordynację działań i zasobów, tworząc efektywność ze zidentyfikowanymi obszarami synergii zarówno po stronie przychodów, jak i kosztów. Integracja ma skutkować odblokowaniem wartości poprzez różne łączenie segmentów w ramach tego samego lub różnych łańcuchów wartości, a także nowymi możliwościami rozwoju.

Wśród korzyści wynikających z integracji Orlenu i PGNiG wymieniono m.in. możliwości rozwoju wydobycia w innych krajach, wzmocnienie wspólnej pozycji negocjacyjnej, elastyczność reagowania na zmiany koniunktury, zwiększoną efektywność działalności, wzrost dywidendy, przyspieszenie transformacji energetycznej w Polsce, bardziej ambitne programy inwestycji w OZE, większe i lepiej skoordynowane nakłady na R&D.

Według Orlenu strategiczne obszary synergii operacyjnych to zwiększenie efektywności operacyjnej centrum korporacyjnego, optymalizacje w segmencie upstream, połączenie baz klientów detalicznych, konsolidacja obszarów hurtowego obrotu energii i gazu, koordynacja zasobów wytwórczych, zintegrowane podejście do magazynowania, zwiększenie efektywności.(PAP Biznes)

pel/ seb/ osz/

 

Połączenie PKN Orlen i PGNiG - 0,0925 akcji PKN Orlen za 1 akcję PGNIG

"Zgodnie z planem połączenia akcjonariuszom PGNiG, w zamian za posiadane przez nich akcje PGNiG, zostaną przyznane w związku z połączeniem akcje połączeniowe w następującym stosunku: 0,0925 akcji PKN Orlen : 1 akcja PGNIG (Parytet Wymiany Akcji). Przez powyższe należy rozumieć, że w zamian za 1 akcję PGNIG jej akcjonariusze otrzymają 0,0925 akcji połączeniowej, przy czym liczba przyznanych akcji połączeniowych stanowić będzie liczbę naturalną, a w zamian za nieprzyznane ułamki akcji połączeniowych wynikające z zastosowania parytetu wymiany akcji akcjonariusze PGNiG otrzymają dopłaty na zasadach określonych w planie połączenia" - napisano w komunikacie.

Przyznawane akcje będą akcjami nowej emisji, emitowanymi w drodze podwyższenia kapitału zakładowego PKN Orlen.

PKN Orlen przeprowadzi ofertę publiczną akcji połączeniowych skierowaną do akcjonariuszy PGNiG, na podstawie prospektu, po jego zatwierdzeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Wdrożenie planu połączenia nastąpi po decyzjach, które zostaną podjęte podczas WZ obydwu spółek.

Powstanie koncern multienergetyczny

"Budowa dużego, silnego koncernu multienergetycznego to jeden z najważniejszych projektów biznesowych, który da impuls do dalszego rozwoju całej gospodarki i przełoży się na wzrost bezpieczeństwa energetycznego Polski. Po połączeniu sił z PKN Orlen i Grupą Lotos łatwiej będzie nam przeprowadzić transformację energetyczną, przez którą bezwzględnie przejść musi nie tylko nasz kraj, ale wszystkie europejskie gospodarki. Żeby zająć dobrą pozycję na międzynarodowym rynku i zapewnić na lata bezpieczeństwo energetyczne Polski, musimy zbudować podmiot zdolny skutecznie konkurować na globalnym rynku" – powiedziała, cytowana w komunikacie prasowym, Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes PGNiG.

"Tworzenie silnych koncernów o zróżnicowanych, komplementarnych obszarach działalności to nie tylko międzynarodowy standard, ale także konieczność z punktu widzenia wyzwań transformacji energetycznej i powodzenia dalszego rozwoju naszej gospodarki. Dlatego tak ważne jest umiejętne realizowanie strategicznych założeń. Dla nas to przede wszystkim inwestycje w kierunku zero- i niskoemisyjnych źródeł energii, a co za tym idzie modernizacja sektora energetycznego Polski i całego regionu. Wykorzystując silne strony każdej ze spółek, przeznaczymy środki niezbędne dla inwestycji w kolejne perspektywiczne obszary działalności" – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Spółki podały, że połączenie PGNiG z PKN Orlen będzie miało kluczowe znaczenie dla rozwoju branży paliwowo-energetycznej oraz wzmocni bezpieczeństwo energetyczne kraju. Pozwoli na zwiększenie możliwości inwestycyjnych oraz poprawi pozycję negocjacyjną połączonego koncernu, co wpłynie na dalszą poprawę bezpieczeństwa surowcowego kraju.

"Działalność PKN Orlen, Grupy Lotos i GK PGNiG dopełnia się w wielu obszarach. Mamy szeroki portfel koncesji poszukiwawczych i wydobywczych, inwestujemy w alternatywne źródła energii, rozwijamy sektor ciepłowniczy. Posiadamy rozbudowaną sieć dystrybucyjną i instalacje magazynowe dla gazu ziemnego. Łącząc doświadczenia i kapitał obu podmiotów, znacznie poszerzymy ofertę dla naszych klientów zarówno biznesowych jak i indywidualnych. Jako jeden koncern zyskamy także zupełnie nową pozycję negocjacyjną – zarówno w przypadku zakupu surowców, jak i wejścia na międzynarodowy rynek obrotu paliwami i energią. Połączenie to także nowe szanse rozwoju zawodowego w koncernie o silnej, międzynarodowej pozycji" – powiedziała prezes PGNiG.

Jak podano, strona społeczna – przedstawiciele związków zawodowych i rady pracowników – ma także wpływ na kształt negocjowanego trójstronnego porozumienia transferowego, dotyczącego gwarancji zatrudnienia oraz gwarancji niezmienności zatrudnienia. Rozmowy prowadzone między PGNiG, PKN Orlen a stroną społeczną PGNiG są na zaawansowanym etapie. (PAP Biznes)

pel/ osz/

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...