Jakie zmiany w przepisach dla przedsiębiorcy w 2022 roku?

SaldeoSMART
SaldeoSMART - zaufany partner w księgowości
rozwiń więcej
Polski Ład - najważniejsze zmiany w 2022 roku / shutterstock
Polski Ład i przepisy związane z VAT-em oraz ustawa zmieniająca fakturowanie – z tym muszą się liczyć przedsiębiorcy w 2022 r. Niektóre regulacje zaczną obowiązywać już od stycznia, inne dopiero od lipca przyszłego roku. Warto zatem sprawdzić, czy pamiętamy o wszystkich i jesteśmy na nie odpowiednio przygotowani.

Polski Ład - deklaracje oraz grupa VAT

W ramach Polskiego Ładu od 1 stycznia 2022 roku pojawi się możliwość składania deklaracji kwartalnych przez podatników opłacających estoński CIT. Co to oznacza w praktyce? Osoby, które opłacają ryczałt od dochodów spółki, a nie są małymi podatnikami, mogą złożyć deklarację VAT za okresy kwartalne. Muszą jednak spełnić jeden istotny warunek – wartość brutto ich przedsiębiorstwa nie przekroczyła w poprzednim roku 4 000 000 euro.

Pół roku później, w lipcu 2022 roku, właściciele firm otrzymają prawo do wspólnego rozliczania się w ramach grupy VAT. Musi być ona grupą podmiotów powiązanych ze sobą finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie oraz posiadać swoją siedzibę na terytorium kraju bądź prowadzić działalność za pośrednictwem oddziału położonego na obszarze państwa. Ponadto, wymagana jest umowa o utworzeniu grupy oraz rejestracja jako podatnika VAT.

Ulga na terminal i zwrot VAT-u

Polski Ład przewiduje także opcję podatników bezgotówkowych, czyli właścicieli firm, którzy co najmniej 65% sprzedaży prowadzą w takiej formie. Będą oni mieli prawo do ulgi na terminal, obejmującej między innymi opłatę interchange, systemową oraz opłaty wynikające z umowy najmu czy dzierżawy terminala płatniczego.

- Ulga jest związana z nabyciem terminalu oraz opłatami wynikającymi z jego użycia. Poniesione wydatki będzie można odliczyć od podstawy opodatkowania PIT i CIT w ramach limitów wynoszących 1000 bądź 2500 złotych – wyjaśnia Krzysztof Wojtas, prezes zarządu BrainSHARE IT, producenta programu SaldeoSMART.

Zgodnie z nowymi przepisami podatnicy bezgotówkowi otrzymają również nadwyżkę podatku VAT w ciągu 15 dni od terminu na złożenie deklaracji. Aby tak się stało, przedsiębiorcy muszą udowodnić, że w ciągu ostatnich 3 miesięcy:

  • co najmniej 80% sprzedaży odbyło się za pomocą kas rejestrujących – online i wirtualnych,
  • co najmniej 80% (do końca 2023 roku jeszcze 65%) sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących zostało opłacone dzięki instrumentom płatniczym, wlicza się w to również usługę polecenia przelewu.

Komplet Polski Ład - Jak przygotować się do zmian 2022 Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy i ZUS + ebook w PREZENCIE

Polski Ład - zmiany w fakturowaniu

W ramach cyfryzacji podatków od 1 stycznia 2022 roku przedsiębiorcy mogą zacząć wystawiać e-faktury. Stanie się tak dzięki zmianom w ustawie o VAT, pozwalającej firmom uprościć cały proces. Odtąd wszystkie będą przygotowywane według jednego wzoru.

Czym jest faktura ustrukturyzowana? To dokument wystawiany przez podatników w Krajowym systemie e-faktur. Każdy przedsiębiorca otrzyma do niej dostęp od momentu, gdy wprowadzi dane do systemu. Dokument dostanie wówczas własny numer identyfikujący i będzie zweryfikowany pod kątem poprawności informacji.

Gdy system wygeneruje numer identyfikacyjny, faktura zostanie uznana za wystawioną i doręczoną. Wyświetli się także informacja o dacie oraz czasie jej wystawienia. Odbiorca musi też wyrazić swoją zgodę na otrzymanie dokumentu w systemie. Jeśli tak się nie stanie, właściciel firmy zostanie zobowiązany do innego sposobu doręczenia, np. za pomocą poczty elektronicznej albo w papierowej wersji.

- Na bieżąco śledzimy zmiany dotyczące przedsiębiorców oraz księgowych i wprowadzamy rozwiązania odpowiadające na ich potrzeby. Obecnie działamy tak, aby jak najlepiej dostosować nasz program do Krajowego systemu e-faktur, planując dwie ścieżki integracji – pobieranie plików do naszego systemu oraz przesyłanie ich do oficjalnego. Naszym celem jest zatem maksymalne uproszczenie i przyśpieszenie pracy z tymi dokumentami. Dla osób, które chciałyby dowiedzieć się więcej o nowym obowiązku przygotowaliśmy też specjalny Newsletter KSeF, w którym publikujemy najważniejsze informacje – mówi Krzysztof Wojtas.

To nie koniec zmian. W plikach korygujących nie trzeba będzie już używać określenia „faktura korygująca” ani „korekta”. Zniknie też wymóg wskazania przyczyny korekty. Dzięki temu dokument ma zawierać mniej danych.

Ponadto ustawa przewiduje wcześniejsze wystawianie faktur – nie wcześniej niż 60. dnia przed wykonaniem usługi, dostawą towaru czy otrzymaniem całości lub części zapłaty. Do tej pory taka możliwość pojawiała się dopiero 30. dnia.

Przedsiębiorcy będą musieli zatem uważnie śledzić zmiany związane z VAT-em i fakturami. Zwłaszcza w ramach Polskiego Ładu pojawia się ich sporo, dlatego trzeba będzie na bieżąco pamiętać o datach, od których zaczną obowiązywać. Co ważne, korzystanie z e-faktur stanie się obowiązkowe dopiero od 2023 roku – oznacza to, że właściciele firm dobrowolnie wypróbują rozwiązanie.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...