Polski Ład - 100 uwag

Magdalena Jarco
rozwiń więcej
Polski Ład - 100 uwag / Shutterstock
Polski Ład - Konfederacja Lewiatan zgłosiła aż 100 uwag do tzw. Nowego Ładu. Dotyczą one m.in. składki zdrowotnej.

Polski Ład - 100 uwag Konfederacji Lewiatan

Ponad 100 uwag do zmian podatkowych w Polskim Ładzie, dot. m.in. składki zdrowotnej, ulg inwestycyjnych czy leasingu zgłosiła Konfederacja Lewiatan. Pracodawcy apelują do rządu o odstąpienie od propozycji, mających "zwiększyć opodatkowanie i oskładkowanie firm i pracowników".

Jak wynika z czwartkowej [red. 2 września 2021 r.] informacji Konfederacji Lewiatan, pracodawcy zgłosili ponad 100 uwag do zmian podatkowych zaproponowanych w Polskim Ładzie - dotyczących m.in. składki zdrowotnej, ulg inwestycyjnych czy leasingu.

"W związku z ogromną liczbą zastrzeżeń do przedstawionych przez resort finansów przepisów konieczne jest wydłużenie procesu legislacyjnego. Inaczej nowe rozwiązania będą rozpatrywane w wielkim pośpiechu, co negatywnie wpłynie na ich jakość" - oceniono.

Wyższe podatki i składki

Pracodawcy sprzeciwiają się nowym rozwiązaniom i apelują do rządu o odstąpienie od propozycji, "których celem jest zwiększenie opodatkowania i oskładkowania przedsiębiorców i pracowników".

"Nie zgadzamy się na zaproponowane zmiany podatkowe. Po ich wejściu w życie czekać nas będzie kilka lat zamieszania i niepewności, a to największy wróg inwestycji, na których bardzo nam zależy" - wskazuje cytowany w czwartkowej informacji prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki. Jak przekonuje, zamiast potrzebnej w Polsce prawdziwej reformy podatkowej "zafundujemy sobie nieład gospodarczy, za który zapłacimy wszyscy".

Witucki zwraca uwagę, że tak fundamentalne zmiany, rząd chce wprowadzić w ekspresowym tempie, do minimum ograniczając czas na konsultacje i dyskusje w parlamencie. Zdaniem Konfederacji Lewiatan konsekwencją "tej legislacyjnej gorączki będzie dalsza degradacja i tak już archaicznego i antyrozwojowego systemu podatkowego".

Witucki postuluje zatrzymanie prac nad podatkową częścią Polskiego Ładu oraz rozpoczęcie poważnej debaty i konsultacji, których celem będzie wypracowanie "prawdziwie prorozwojowego, nowoczesnego, a równocześnie odpowiedzialnego społecznie nowego systemu podatkowego".

W uwagach do zmian podatkowych w Polskim Ładzie Konfederacja Lewiatan wskazuje m.in. na kwotę wolną od podatku, podniesienie kwoty progu podatkowego, likwidację zryczałtowanej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców oraz brak odliczenia składki zdrowotnej od PIT. Przypomniana, że zwiększenie kwoty wolnej od podatku oraz kwoty progu podatkowego mają być powiązane z pozbawieniem podatników prawa do odliczenia od podatku składki zdrowotnej oraz zastąpienie zryczałtowanej składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców 9 proc. składką liniową naliczaną od dochodu. "To będzie oznaczało bardzo istotny wzrost obciążeń dla setek tysięcy obywateli, przedsiębiorców i pracowników najbardziej zaangażowanych w rozwój gospodarczy, najlepszych specjalistów i najbardziej konkurencyjnych firm" - oceniono.

"Potrzeba zmiany treści definicji rzeczywistego właściciela w słowniczkach do ustawy o PIT oraz ustawy o CIT nie została wykazana w uzasadnieniu do projektu" - wymienia Konfederacja Lewiatan. Jej zdaniem zmiany w tej definicji skomplikują właściwą wykładnię przepisu.

Naruszenie zasady pewności prawa i niedziałania prawa wstecz

Ponadto w ocenie pracodawców zasady pewności prawa oraz niedziałania prawa wstecz "narusza" wydłużenie z 6 miesięcy do 6 lat terminu pozwalającego na wyłączenie z przychodów kwot uzyskanych ze zbycia składników majątku związanego m.in. z zakończeniem umowy leasingu oraz ingerencja w dotychczasowe warunki wykupu przedmiotu leasingu, które stanowiły również jeden z powodów zawierania takich umów przez podatników.

Pozbawienie prawa do amortyzacji budynków i lokali mieszkalnych

W zgłoszonych uwagach Konfederacja Lewiatan wymienia też m.in. kontrowersyjne jej zdaniem pozbawienie prawa do amortyzacji budynków i lokali mieszkalnych. "To bardzo niekorzystana i szkodliwa zmiana" - oceniono. Dodano, że uzasadnia się ją tym, że wartość mieszkań i budynków mieszkalnych zasadniczo nie spada, a wzrasta. Przyznano, że obecnie stwierdzenie to jest prawdziwe, "jednakże regulacje podatkowe nie powinny bazować na okresowych tendencjach czy fragmentach cyklu koniunkturalnego". Oceniono, że zmiana ta może mieć negatywny wpływ na rynek najmu w Polsce – wzrost obciążeń fiskalnych związanych z najmem może przełożyć się na wzrost cen najmów lokali mieszkalnych w Polsce.

Ulga dla klasy średniej

Wskazano też m.in. na wadliwy, w ocenie pracodawców, wzór na ulgę pracowniczą - tzw. ulgę dla klasy średniej. "Ulga dla klasy średniej zawierająca wzór z liczbami do 8 miejsc po przecinku jest zaprzeczeniem idei prostych podatków" - napisano. Zdaniem Konfederacji Lewiatan realizuje ona "jedynie doraźną potrzebę zapewnienia, że określona grupa nie straci na zmianach podatkowych".

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...