Nadchodzi czas finansów pracowniczych

Nadchodzi czas finansów pracowniczych /Fot. Fotolia / Fotolia
Pracodawcy coraz intensywniej walczą o pracowników, próbując wyróżnić się na rynku ofertą dodatkowych benefitów pracowniczych. Jednym z nich jest rządowy projekt PPK, mający jednak tyle samo zwolenników, co przeciwników. Tymczasem Symmetrical godzi wszystkich – pracodawców i pracowników – udostępniając platformę do obsługi tzw. finansów pracowniczych.

Dzięki platformie, każdy pracownik za pośrednictwem pracodawcy, może zawnioskować o wcześniejszą wypłatę wynagrodzenia i natychmiast ją otrzymać na swoje konto. Dostępna dla niego cześć pensji uzależniona jest od przepracowanych w danym miesiącu dni. Natomiast dotychczasowy comiesięczny przelew jest pomniejszany o dokonane wcześniej wypłaty i ewentualną prowizję, o ile koszt zaliczki obciążać będzie pracownika a nie pracodawcę. Rozwiązanie Symmetricala https://symmetrical.ai/pl/ to korzyści dla obu stron rynku pracy: dla pracowników to łatwy i szybki dostęp do wypracowanych pieniędzy; natomiast pracodawcom pozwoli lepiej zadbać o najcenniejszy dla każdej firmy kapitał ludzki i zwiększyć satysfakcję i wydajność pracowników.

Symmetrical powstał, by służyć społeczeństwu i wesprzeć je w dążeniu do uzyskania wolności finansowej. Poprzez naszą platformę udostępniamy narzędzia, które uelastyczniają relacje finansowe pracodawców z pracownikami. Pierwsi będą mogli oferować w ramach bonusów pracowniczych możliwość pobrania w każdej chwili zaliczki na wynagrodzenie. Drudzy natomiast dostaną natychmiastowy dostęp do pensji w wymiarze odpowiadającym liczbie przepracowanych dni w danym miesiącu, bez konieczności czekania do dnia standardowej wypłaty. Dlatego też nasze rozwiązanie reklamujemy hasłem „każdy dzień może być dniem wypłaty”. W naszej ocenie udało nam się w ten sposób pogodzić interesy obu stron i doprowadzić do stworzenia na rynku pracy finansowej relacji win-win – podkreśla Piotr Smoleń, prezes i współzałożyciel spółki.

Na przykładzie USA, analizując cykl przepływu gotówki u przeciętnego obywatela tego kraju widać, że 60 proc. wydatków ma miejsce w pierwszym tygodniu miesiąca. Kolejne 20 proc. materializuje się w następnych 7 dniach. Ostatnie dwa tygodnie miesiąca w najmniejszym stopniu obciążają domowy budżet. Niedopasowanie terminów dużych wydatków i wypłaty wynagrodzenia tworzy lukę finansowania. W przypadku braku oszczędności oznacza ona konieczność finansowania się długiem. Gdy mamy do czynienia z taką sytuację przez kilka kolejnych miesięcy, bardzo łatwo o spiralę zadłużenia. To swoisty paradoks, że niektórzy zmuszeni są pożyczać pieniądze na bieżące potrzeby, gdy w tym samym czasie ciężko pracują właśnie z myślą o zdobyciu środków na życie.

Jak jest w Polsce? Wprawdzie rosną wynagrodzenia, a bezrobocie jest rekordowo niskie, ale kondycja finansowa wielu pracowników wcale nie jest taka wesoła. Pokazują to między innymi wyniki badań, które Symmetrical przeprowadził przy współpracy z analitykami firmy Spotdata. Bezsenne noce, rozkojarzenie w pracy, poszukiwanie nowego pracodawcy, wysokooprocentowane „chwilówki” - to wszystko przez problemy finansowe pracowników. Szczegóły badań poznamy 3 października, podczas konferencji HR (R)evolution, gdzie Symmetrical pokaże też, jak pracodawca może pomóc w poprawie kondycji finansowej pracowników.  

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...