Jakie deklaracje i informacje mają obowiązek złożyć pracodawcy w styczniu 2019 r.

Jakie deklaracje i informacje mają obowiązek złożyć pracodawcy w styczniu 2019 r. / Shutterstock / Shutterstock
Pracodawców oraz inne jednostki organizacyjne czeka w styczniu 2019 r. wiele obowiązków informacyjnych względem urzędów (skarbowych, ZUS i PFRON) oraz zatrudnianych osób. Dodatkowym obowiązkiem dla większości płatników, przypadającym po raz pierwszy w styczniu 2019 r., jest sporządzenie i przekazanie urzędom skarbowym w formie elektronicznej, oprócz deklaracji rocznych, również informacji podatkowych - PIT-11 i PIT-8C za 2018 r.

Dotychczasowy termin na przekazanie urzędom skarbowym informacji podatkowych upływał, co do zasady, z końcem lutego danego roku. Termin ten został jednak skrócony o 1 miesiąc i dotyczy po raz pierwszy przychodów osiągniętych za 2018 r. Nadal jednak płatnicy przekazują podatnikom informacje podatkowe w niezmienionym terminie, tj. za 2018 r. - do 28 lutego 2019 r.

Rozliczenia z PFRON

Do 21 stycznia 2019 r. (ze względu na to, że ustawowy termin złożenia rozliczenia przypada w niedzielę) pracodawcy, w zależności od posiadanego statusu, muszą sporządzić rozliczenie z PFRON za 2018 r. Rozliczenia należy dokonać składając odpowiednie informacje i deklaracje w formie elektronicznej przez portal e-pfron.

Do podstawowych i najczęściej składanych przez pracodawców formularzy należą INF-2 i DEK-R.

Informacja roczna o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych (INF-2)

Wskazaną informację sporządzają pracodawcy zwolnieni w 2018 r. z wpłat na PFRON. Są to m.in. pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty i osiągający 6% wskaźnik osób niepełnosprawnych, a także pracodawcy niedziałający w celu osiągnięcia zysku, np. domy pomocy społecznej w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej oraz hospicja w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej.

Deklaracja roczna wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (DEK-R)

DEK-R dokumentuje przebieg obowiązku i dokonywania wpłat na PFRON za każdy miesiąc danego roku kalendarzowego, tj. od stycznia do grudnia włącznie.

Deklarację wpłat za 2018 r. sporządzają m.in. pracodawcy:

  • zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i nieosiągający 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych;
  • posiadający status zakładu pracy chronionej;
  • którzy utracili status zakładu pracy chronionej, ale zachowali prawo do środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych;
  • dokonujący wpłat z tytułu uchybień przy wystawianiu informacji o kwocie obniżenia wpłat na PFRON.

W przypadku niewpłacenia w obowiązującym terminie kwoty wynikającej z deklaracji rocznej wpłat lub wpłacenia jej w niepełnej wysokości wskazana deklaracja stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego zgodnie z przepisami ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jakie deklaracje i informacje mają obowiązek złożyć pracodawcy w styczniu 2019 r.

W artykule omówiono również obowiązek informacyjny dotyczący nietworzenia zfśs i niewypłacania świadczenia urlopowego.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...