Sytuacja na rynku pracy

Sytuacja na rynku pracy
Pierwszy kwartał bieżącego roku przyniósł kolejne pozytywne informacje z rynku pracy. Bezrobocie maleje, a wraz ze wzrostem gospodarczym przybywa nowych stanowisk. Pracodawcy są skupieni na rozwoju i chętnie zatrudniają, pracownicy natomiast właśnie teraz najodważniej przebierają w nowych ofertach, a nawet zmieniają miejsce pracy.

Czas na inwestycje

Nie ulega wątpliwości, że prezesi firm patrzą ostatnio w przyszłość z większym optymizmem. Stabilna sytuacja gospodarcza kraju daje ku temu powody, a pracodawcy chętnie korzystają ze sprzyjających okoliczności, aby wprowadzić swoją działalność na nowe rynki czy wyższy poziom rozwoju. Jednym z dowodów dobrej gospodarczej passy jest chociażby znacznie więcej ofert na Pracuj.pl. Poszukiwani są różni specjaliści, więc istnieje spora szansa, że zatrudnienie znajdą nawet ci, którzy przez dłuższy czas pozostawali bezrobotni. Firmy inwestują na potęgę nie tylko we własny rozwój, ale również w pracowników. To zatem dobry czas dla osób szukających pracy, pracodawców oraz całej polskiej gospodarki. Prognozy na najbliższe miesiące także są umiarkowanie optymistyczne, więc powodów do większych zmartwień chwilowo nie ma. Warto też podkreślić, że wskaźnik bezrobocia jest najniższy od ponad dwóch dekad.

Role się odwróciły

Na obecnym rynku pracy problem z zatrudnieniem mają przede wszystkim pracodawcy. Jeszcze jakiś czas temu nie musieli zaprzątać sobie głowy zatrzymaniem pracowników, ponieważ na każde stanowisko było aż nadto chętnych. Ekonomiści podkreślają, że obecnie rynek pracy należy do pracowników. Potwierdzają to dane statystyczne, według których jeden na trzech Polaków nosi się z realnym zamiarem zmiany pracy. Generuje to poważne kłopoty dla pracodawców. Zwłaszcza gdy chodzi o świetnie wykwalifikowanych i doświadczonych członków zespołu. Generalnie jednak odważniejsi do zmiany pracy są przedstawiciele różnych zawodów, zajmujący często zupełnie odmienne stanowiska.

Kompetencje wciąż na pierwszym miejscu

Przeglądając dane dotyczą wzrostu zatrudnienia, malejącego bezrobocia oraz coraz wyższych pensji, można byłoby wysnuć wniosek, że współczesny pracownik zawsze znajdzie dla siebie jakieś oferty pracy. Trzeba jednak pamiętać, że choć rynek stał się niewątpliwie bardziej przyjazny pracownikom, to jednak wciąż istotne są na nim kompetencje oraz doświadczenie. Ludzie nieposiadający wykształcenia mogą mieć problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Będzie to wyzwaniem jeszcze większym, gdy nie dysponują żadnym doświadczeniem. Pracodawcom zależy na znalezieniu pracowników, to fakt. Niemniej jednak większość z nich jest skłonna szukać profesjonalistów aż do skutku. Inwestują w ludzi ambitnych, znających się na swojej pracy i są gotowi zaproponować im o wiele atrakcyjniejsze warunki współpracy. Powinna być to przestroga dla tych, którym wydaje się, że bez żadnego wysiłku osiągną sukces. Tak łatwo niestety nie jest.

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja pracowników w Polsce zdecydowanie się poprawiła, choć powinni oni inwestować w swój rozwój zawodowy. Powody do zadowolenia mają również pracodawcy. Nawet jeżeli podwładnym muszą zapłacić więcej, to pociesza ich świetna sytuacja gospodarcza, sprzyjająca inwestycjom.

Materiał przygotowany przez Pracuj.pl.

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...