Jak ująć w księgach rachunkowych podwyższenie stałej ceny ewidencyjnej zapasu materiałów

Jak ująć w księgach rachunkowych podwyższenie stałej ceny ewidencyjnej zapasu materiałów /Fot. Fotolia
Spółka zamierza przeprowadzić zmianę ceny ewidencyjnej surowców znajdujących się w magazynie. Czy zmiana stałych cen ewidencyjnych stanowi zmianę zasad (polityki) rachunkowości i czy w związku z tym można jej dokonać tylko od nowego roku? Jak ująć w księgach rachunkowych taką zmianę ceny ewidencyjnej zapasu surowców?

Zmiana stałych cen ewidencyjnych nie stanowi zmian zasad (polityki) rachunkowości. W związku z tym nie musi być ona dokonywana ze skutkiem od pierwszego dnia roku obrotowego. Można jej dokonać w trakcie roku obrotowego, przy czym ze względów praktycznych odbywa się to najczęściej na przełomie miesięcy. Należy też pamiętać, że przed momentem zmiany starej ceny ewidencyjnej na nową należy rozliczyć odchylenia dotyczące surowców rozchodowanych (przekazanych do produkcji, sprzedanych, zlikwidowanych itp.). Szczegółowa ewidencja księgowa - w uzasadnieniu.

Jednostki prowadzące ewidencję magazynową mogą wyceniać nabywane materiały (surowce) dwojako, tj.:

  • według cen nabycia /zakupu (art. 28 ust. 11 pkt 1 i art. 34 ust. 1 pkt. 1 uor),
  • według stałych cen ewidencyjnych (art. 34 ust. 2 uor).

Stosowanie przez jednostkę stałych cen ewidencyjnych jest pewnym uproszczeniem, na jakie pozwala ustawa o rachunkowości. Ustalone przez jednostkę stałe ceny ewidencyjne powinny być jednakże przynajmniej raz na rok weryfikowane i w razie potrzeby zmieniane tak, by nie występowały zbyt duże różnice między ustaloną ceną ewidencyjną a ceną rzeczywistą kupowanych materiałów (w szczególności w warunkach inflacji).

Zmiana cen ewidencyjnych materiałów - czy jest to zmiana zasad (polityki) rachunkowości

Zmiana cen ewidencyjnych nie jest zmianą zasad (polityki) rachunkowości. Nie dochodzi bowiem do zmiany stosowanej przez daną jednostkę wyceny rzeczowych aktywów obrotowych (nadal jest to wycena według stałych cen ewidencyjnych). Tym samym zmiana cen ewidencyjnych nie musi być dokonywana ze skutkiem od pierwszego dnia roku obrotowego, jak to ma miejsce w przypadku, gdy dochodzi do zmiany polityki rachunkowości (zgodnie z art. 8 ust. 2 uor). Jeśli zmiana taka następuje w trakcie roku obrotowego, to w praktyce odbywa się na przełomie okresu sprawozdawczego (tj. na przełomie miesięcy). Wynika to z tego, że odchylenia od cen ewidencyjnych materiałów (z poprzednich okresów oraz powstałe w okresie bieżącym) powinny być rozliczane co najmniej na koniec okresu sprawozdawczego, na rozchód materiałów, korygując jednocześnie koszty ich zużycia. Decyzja o zmianie ceny ewidencyjnej z pierwszym dniem miesiąca pozwala rozliczyć (zamknąć) ten rozchód materiałów w poprzednim miesiącu i dokonać zwiększenia/zmniejszenia wartości posiadanych zapasów materiałów. Rozliczenie przychodów i rozchodów materiałów w nowym miesiącu będzie odbywało się już według nowej ceny ewidencyjnej (patrz przykład).

Zmiana cen ewidencyjnych materiałów - skutki w księgach rachunkowych

Zmiana cen ewidencyjnych powoduje zmianę wartości zapasów materiałów oraz zmianę wartości odchyleń od cen ewidencyjnych. Tym samym:

  • zwiększenie ceny ewidencyjnej zostanie zaewidencjonowane:

Wn konto 310 "Materiały"

Ma konto 340 "Odchylenia od cen ewidencyjnych materiałów"

  • zmniejszenie ceny ewidencyjnej

Wn konto 340 "Odchylenia od cen ewidencyjnych materiałów"

Ma konto 310 "Materiały"

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak ująć w księgach rachunkowych podwyższenie stałej ceny ewidencyjnej zapasu materiałów

W artykule omówiono również przykład ewidencji księgowej.

Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...