Jak od 1 października 2018 r. zmieniły się deklaracje przesyłane do PFRON

Jak od 1 października 2018 r. zmieniły się deklaracje przesyłane do PFRON /Fot. Fotolia / Fotolia
Od 1 października 2018 r. zmienił się katalog podmiotów zwolnionych z wpłat na PFRON w przypadku osiągania 2% wskaźnika zatrudnienia niepełnosprawnych pracowników. Od tego dnia zmodyfikowano także m.in. niektóre aspekty związane z przyznawaniem ulg we wpłatach na PFRON. W konsekwencji zmianie uległy deklaracje miesięcznych wpłat na PFRON.

1 października weszła w życie ustawa z 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw. Od tego dnia zostały też zmodyfikowanie deklaracje wpłat na PFRON o symbolach DEK-I-0, DEK-I-a, DEK-I-b i DEK-II-u oraz deklaracja ewidencyjna DEK-Z. Dokonano tego rozporządzeniem zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych Zarządowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz.

Deklaracje wpłat na PFRON

Obowiązkowych wpłat na PFRON dokonują pracodawcy, u których stan zatrudnienia w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy w danym miesiącu wynosi co najmniej 25 pracowników, a wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest niższy niż 6%. Dla publicznej i niepublicznej uczelni, szkoły, placówki opiekuńczo-wychowawczej i resocjalizacyjnej, żłobka, a od początku października br. także publicznych i niepublicznych przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego, regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych, klubów dziecięcych, ww. wskaźnik wynosi 2%.

Wspomniane wpłaty ulegają obniżeniu z tytułu zakupu produkcji lub usługi, odpowiednio wytworzonej lub świadczonej przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, który jako sprzedający osiąga 30% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, w odniesieniu do których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję, oraz niewidomych. Warunkiem takiego obniżenia wpłaty jest m.in. udokumentowanie zakupu fakturą.

Kwota obniżenia zarówno przed nowelizacją przepisów, jak i po niej stanowi iloczyn wskaźnika wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników sprzedającego zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności i wskaźnika udziału przychodów. Przy czym od 1 października 2018 r. nie może ona być wyższa niż 50% kwoty należności za zakup, określonej na fakturze, pomniejszonej o kwotę VAT, z uwzględnieniem korekt tej faktury.

W zmodyfikowanych deklaracjach miesięcznych wpłat na PFRON doprecyzowano:

  • w deklaracji o symbolu DEK-I-0 i DEK-I-a objaśnienie nr 15 oraz
  • w deklaracji DEK-I-b objaśnienie nr 20.

W objaśnieniach tych zaktualizowano opis metody obliczania wskaźnika zatrudnienia osób pozbawionych wolności w taki sposób, by odzwierciedlała ona wszystkie możliwe podstawy prawne zatrudnienia tych osób, a nie wyłącznie pracowników i osoby zatrudnione na podstawie skierowania administracyjnego. Doprecyzowano, że przy ustalaniu tego wskaźnika należy również uwzględniać skazanych zatrudnionych na podstawie skierowania do pracy albo wykonujących pracę zarobkową w ramach umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło, umowy o pracę nakładczą lub na innej podstawie prawnej.

W deklaracji DEK-I-b zmieniono treść objaśnienia nr 14. Podmioty uprawnione do bycia zwolnionymi z wpłat na PFRON w razie osiągania 2% wskaźnika zatrudnienia niepełnosprawnych pracowników obliczają wskaźnik kształconych osób niepełnosprawnych (dzieci, wychowanków, uczniów, studentów i słuchaczy), dzieląc bieżący stan kształconych osób niepełnosprawnych przez stan kształconych ogółem wykazany w poprzednim roku kalendarzowym. Jeśli w roku poprzedzającym rok sprawozdawczy, którego dotyczy druk DEK-I-b, składający go podmiot nie miał obowiązku wykazywania ww. stanu lub stan ten był równy 0, to w poz. 32 (w której podaje się stan dzieci, wychowanków, uczniów, studentów i słuchaczy) należy wykazać 0,01.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak od 1 października 2018 r. zmieniły się deklaracje przesyłane do PFRON

W artykule omówiono również informacje dotyczące kwot obniżenia wpłat na PFRON.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...