Zasady konsolidacji i dokumentacja konsolidacyjna

Zasady konsolidacji i dokumentacja konsolidacyjna /Fot. Fotolia
Za przygotowanie skonsolidowanego sprawozdania finansowego odpowiedzialne jest kierownictwo jednostki dominującej, w związku z tym powinno ono zadbać o właściwą organizację całego procesu sprawozdawczego. Przed przystąpieniem do sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego jednostka dominująca powinna opracować zasady całego procesu, gdyż bez tego proces sprawozdawczy nie może się właściwie odbyć.

Proces konsolidacji sprawozdań finansowych przebiega w sposób zróżnicowany w poszczególnych grupach kapitałowych i jest m.in. uzależniony od:

● wielkości grupy kapitałowej,

● organizacji prac działów księgowości i sprawozdawczości finansowej,

● stosowanych przez poszczególne jednostki w grupie zasad rachunkowości,

● częstotliwości zmian w strukturze grupy kapitałowej.

Im mniejsza grupa kapitałowa i bardziej scentralizowane procesy księgowo-sprawozdawcze, tym proces konsolidacji przebiega szybciej i bez większych zakłóceń.

Przed przystąpieniem do sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego jednostka dominująca powinna opracować zasady całego procesu, gdyż bez tego proces sprawozdawczy nie może się właściwie odbyć. Opis przebiegu procesu konsolidacji, jak również zawartość dokumentacji konsolidacyjnej powinny stanowić część dokumentacji zasad rachunkowości grupy kapitałowej.

Dokumentacja zasad rachunkowości

Dokumentacja zasad rachunkowości powinna obejmować:

● zasady rachunkowości stosowane w grupie kapitałowej,

● wzór elementów skonsolidowanego sprawozdania finansowego,

● ramowy wykaz kont syntetycznych i analitycznych,

● zasady ujmowania operacji w bilansie i rachunku zysków i strat (schematy i opisy księgowań),

● zasady przebiegu procesu sprawozdawczego i konsolidacji sprawozdań finansowych (m.in. kwestie organizacyjne),

● zakres, zawartość, sposób przygotowywania dokumentacji konsolidacyjnej.

Jednolite zasady rachunkowości

W grupie kapitałowej powinny być stosowane jednolite zasady rachunkowości. Jednostki, których dane objęte są skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym, a w szczególności jednostki zależne i współzależne, powinny stosować jednakowe metody wyceny aktywów i pasywów oraz sporządzania sprawozdań finansowych, zgodne z przyjętymi zasadami (polityką) rachunkowości jednostki dominującej. W praktyce nie jest to takie proste zwłaszcza, jeśli skład grupy zmienia się mniej lub bardziej w czasie i spółki podporządkowane należą do danej grupy tylko przez jakiś okres. Ponadto, łatwiej jest zapewnić stosowanie danych zasad rachunkowości w spółkach zależnych, nad którymi jednostka dominująca ma kontrolę niż w jednostkach współzależnych lub stowarzyszonych, gdzie pełnej kontroli nie ma (lub jest tylko znaczący wpływ), co w praktyce ogranicza możliwość narzucenia określonych zasad rachunkowości danej jednostce. Jeśli skład grupy jest zmienny (lub nie występuje pełna kontrola nad jednostką podporządkowaną), alternatywnym rozwiązaniem jest przygotowywanie przez jednostkę podporządkowaną sprawozdania statutowego wg swoich własnych zasad, zaś dostosowanie jej danych finansowych do potrzeb skonsolidowanego sprawozdania finansowego następowałoby w poniższy sposób:

● w pakiecie konsolidacyjnym (pozaksięgowo) i byłoby dokonywane przez spółkę podporządkowaną lub

● na podstawie danych otrzymanych od spółki podporządkowanej byłoby przeprowadzane przez jednostkę dominującą na etapie agregacji jednostkowych danych finansowych (lub przez wprowadzenie do arkusza konsolidacyjnego stosownych korekt konsolidacyjnych).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Zasady konsolidacji i dokumentacja konsolidacyjna

W artykule omówiono również konsolidację sprawozdań finansowych i dokumentację konsolidacyjną.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...