Zmiany w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji 2018

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.
Warszawska kancelaria prawna
rozwiń więcej
Zmiany w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji 2018 /fot. Shutterstock / ShutterStock
4 września 2018 r. weszła w życie ustawa z 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz niektórych innych ustaw („Ustawa”). Dostosowuje ona polskie regulacje do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/943 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie ochrony niejawnego know-how i niejawnych informacji handlowych (tajemnic przedsiębiorstwa) przed ich bezprawnym pozyskaniem, wykorzystaniem i ujawnianiem.

Czyn nieuczciwej konkurencji

Według Ustawy, czynem nieuczciwej konkurencji jest ujawnienie, wykorzystanie lub pozyskanie cudzych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa. Do tej pory pozyskanie takich informacji nie było sankcjonowane.

Tajemnica przedsiębiorstwa

Ustawa wprowadza nową definicję tajemnicy przedsiębiorstwa. Stanowią ją obecnie (i) informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, (ii) które jako całość lub w szczególnym zestawieniu i zbiorze ich elementów nie są powszechnie znane osobom zwykle zajmującym się tym rodzajem informacji, albo nie są łatwo dostępne dla takich osób, (iii) o ile uprawniony do korzystania z informacji lub rozporządzania nimi podjął, przy zachowaniu należytej staranności, działania w celu utrzymania ich w poufności.

Polecamy: Ceny transferowe - jak przygotować firmę do kontroli podatkowej

Ustawa precyzuje także okoliczności, w których pozyskanie, ujawnienie lub wykorzystanie informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa jest czynem nieuczciwej konkurencji oraz sytuacje, w których nim nie jest.

I tak, dla przykładu, pozyskanie informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa stanowi czyn nieuczciwej konkurencji, w szczególności gdy następuje bez zgody uprawnionego do korzystania z informacji lub rozporządzania nimi i wynika z nieuprawnionego dostępu, przywłaszczenia, kopiowania dokumentów, przedmiotów, materiałów, substancji, plików elektronicznych obejmujących te informacje lub umożliwiających wnioskowanie o ich treści.

Określonym sankcjom podlegają osoby, które ujawniają lub wykorzystują informację stanowiącą tajemnicę przedsiębiorstwa, z którą zapoznały się, biorąc udział w rozprawie lub w innych czynnościach postępowania sądowego dotyczącego roszczeń z tytułu czynu nieuczciwej konkurencji polegającego na naruszeniu tajemnicy przedsiębiorstwa albo przez dostęp do akt takiego postępowania, jeżeli w postępowaniu tym została wyłączona jawność rozprawy.

Sankcje

Ustawa rozszerza katalog sankcji cywilnoprawnych za dokonanie czynu nieuczciwej konkurencji polegającego na naruszeniu tajemnicy przedsiębiorstwa. Pozwala, aby sąd zobowiązał pozwanego do podania do publicznej wiadomości informacji o wyroku lub jego treści albo zobowiązał pozwanego do zapłaty na rzecz powoda stosownego wynagrodzenia, nie wyższego niż wynagrodzenie tytułem udzielenia zgody na korzystanie z informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa.

Przedawnienie roszczeń

W Ustawie zrezygnowano z dotychczasowej regulacji, zgodnie z którą osoby, które świadczyły pracę na podstawie stosunku pracy (lub innego stosunku prawnego) nie mogły, przez okres trzech lat od jego ustania, przekazywać, ujawniać lub wykorzystywać cudzych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa jeżeli zagrażało to lub naruszało interes przedsiębiorcy. Obecnie zakaz ujawnienia lub wykorzystania cudzych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa nie jest ograniczony czasowo.

Jeśli czyn nieuczciwej konkurencji stanowi jednocześnie przestępstwo, roszczenie o naprawienie szkody przedawnia się nie później niż z upływem dwudziestu lat od dnia jego popełnienia. W tym przypadku nie stosuje określonej w art. 442(1) §2 kodeksu cywilnego zasady, zgodnie z którą jeżeli szkoda wynikła z przestępstwa, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem dwudziestu lat od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.

Zobacz: Prawo dla firm

Uzasadnienie zmian

Jak wskazano w projekcie Ustawy, celem dyrektywy było ustanowienie minimalnych standardów w zakresie zasad ochrony informacji poufnych przedsiębiorstwa jako narzędzia zarządzania konkurencyjnością oraz innowacyjnością. Istniejące do tej pory państwach członkowskich przepisy krajowe tworzyły nierówny poziom ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa na obszarze UE, co mogło zniechęcać przedsiębiorców do podejmowania działalności o charakterze transgranicznym, a w konsekwencji – wywierać negatywny wpływ na funkcjonowanie wspólnego rynku.

W reakcji na zmiany pojawiają się głosy, że mogą mieć one wpływ na zakres informacji ujawnianych przez oferentów w toku postępowań przetargowych (R. Siwek, Nowa definicja tajemnicy przedsiębiorstwa może wpłynąć na jawność postępowań przetargowych, [w:] Dziennik Gazeta Prawna, 11 września 2018 r., nr 176 s. C7).

Wskazuje się także na problemy interpretacyjne nowych przepisów w kontekście korzystania ze swobody wypowiedzi. (P. Słowik, Wolność wypowiedzi w konflikcie z ochroną tajemnicy przedsiębiorstwa, [w:] Dziennik Gazeta Prawna, 25 września 2018 r., nr 186, s. C3).

Autor: Katarzyna Białek, aplikant adwokacki w kancelarii GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy sp. k.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...