Abonament RTV – wysokość opłat w 2019 r.

Marta Zdanowska
rozwiń więcej
Abonament RTV – wysokość opłat w 2019 r. /Fot. Fotolia / Fotolia
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podała wysokość opłat za abonament RTV w 2019 r. Czy abonament radiowo-telewizyjny w następnym roku podrożeje?

Należy pamiętać, że każdy kto posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny powinien uiszczać opłaty abonamentowe. Są one pobierane w celu umożliwienia przez publiczne stacje radiowe i telewizyjne realizacji tzw. misji publicznej.

Odbiorniki można zarejestrować w każdej placówce Poczty Polskiej lub na stronie https://rtv.poczta-polska.pl. Z pierwszym dniem miesiąca następującego po dokonaniu rejestracji powstaje obowiązek wnoszenia opłat.

Zobacz również: Finanse domowe

Pracownicy Poczty Polskiej mogą dokonywać kontroli w mieszkaniach.

Za niezarejestrowanie odbiornika grozi kara w wysokości trzydziestokrotności miesięcznego abonamentu.

Przy czym nieużywanie odbiornika nie jest okolicznością usprawiedliwiającą. Ustawa o opłatach abonamentowych wprowadziła bowiem domniemanie, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.

Opłacanie telewizji kablowej lub satelitarnej nie zwalnia z ustawowego obowiązku opłacania abonamentu.

Polecamy: Ceny transferowe - jak przygotować firmę do kontroli podatkowej

Wysokość opłat abonamentowych RTV w 2019 roku

Wysokość opłat abonamentowych w 2019 r. nie ulegnie zmianom w stosunku do roku obecnego. Zgodnie z informacjami podanymi na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) opłata miesięczna będzie wynosić:

  • za odbiornik radiofoniczny - 7,00 zł
  • za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny - 22,70 zł.

Abonament płaci się z góry do 25. dnia miesiąca, za który opłata jest należna. Opłata może być uiszczona z góry za cały rok albo za wybrane miesiące.

W przypadku wnoszenia opłat za dłuższy okres niż 1 miesiąc przysługują zniżki zgodnie z poniższą tabelą:

Źródło: KRRiT

Wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiornika radiofonicznego z uwzględnieniem zniżek z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc:

Źródło: KRRiT

Warunkiem skorzystania ze zniżki jest wniesienie opłaty w terminie.

Opłatę abonamentową uiszcza się z góry do 25. dnia miesiąca, za który opłata jest należna. Opłata może być uiszczona z góry za cały rok albo za wybrane miesiące. W przypadku opóźnienia w uiszczaniu opłaty abonamentowej naliczane są odsetki w wysokości jak dla zaległości podatkowych.

Zobacz: Oszczędzanie

Kto nie musi płacić abonamentu RTV?

Ustawodawca zwolnił od opłat abonamentowych niektóre grupy osób. Są to:

  • inwalidzi, osoby całkowicie niezdolne do pracy lub osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  • osoby starsze – powyżej 75 lat;
  • osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub rentę socjalną;
  • osoby niesłyszące;
  • osoby niewidome;
  • osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają ustalone prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego;
  • osoby, które otrzymują zasiłek dla opiekuna;
  • osoby:

a) które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych z tytułu ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,
b) spełniające kryteria dochodowe, określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych
c) bezrobotne,
d) posiadające prawo do zasiłku przedemerytalnego,
e) posiadające prawo do świadczenia przedemerytalnego.

Zobacz serwis: Prawo

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (Dz.U. 2005 nr 85 poz. 728 z późn. zm.)

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...