Dofinansowania na internacjonalizację dla przedsiębiorców

Dofinansowania na internacjonalizację dla przedsiębiorców/ Fot. Fotolia
W pierwszej rundzie działania Internacjonalizacja małych i średnich przedsiębiorstw w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia zaledwie około 10 proc. środków zostało wykorzystanych przez firmy z aż pięciu województw. Czym spowodowana jest tak niska frekwencja oraz dlaczego mali i średni przedsiębiorcy powinni złożyć wnioski w kolejnym naborze, który trwa do 4 września, wyjaśnia ekspert w zakresie internacjonalizacji z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz.

Czy dane z pierwszej tury naborów świadczą o tym, że mali i średni przedsiębiorcy z makroregionu Polski Wschodniej nie są zainteresowani rozwojem eksportu? Niekoniecznie. Problem może być zupełnie innej natury, na przykład takiej, jak niedostateczna promocja konkursu przez PARP. Przedsiębiorcom często brakuje wiedzy na temat naborów, szczegółów dotyczących kosztów kwalifikowalnych oraz indywidualnego podejścia do zasad promocji na konkretnych rynkach. Większa liczba organizowanych spotkać informacyjnych mogłaby przyczynić się do zwiększenia liczby złożonych wniosków.

Przyczyną niewielkiej liczby wniosków może być także sama formuła konkursu. Nabór mógłby być ciągły i wewnętrznie podzielony na tury, a nie na dwie całkowicie osobne rundy. W wielu innych działaniach organizowanych przez PARP mamy do czynienia właśnie z naborami ciągłymi i tzw. rundami oceny. Takie rozwiązanie pozwoliłoby firmom na lepsze zaplanowanie harmonogramu i budżetu projektu.

Kolejnym aspektem, który mógł mieć wpływ na niską popularność konkursu, jest stosunkowo wąska grupa, do której został skierowany. Ograniczeniem do jego przystąpienia był maksymalnie 30-procentowy poziom eksportu w ostatnim zamkniętym roku obrotowym. Na terenie makroregionu Polski Wschodniej funkcjonuje wiele interesujących przedsiębiorstw, które byłyby zainteresowane dalszą internacjonalizacją, jednak przekroczyły wskazany poziom eksportu. Idea przyświecająca rozdzielaniu konkursów skierowanych do MŚP oraz większych firm jest zrozumiała i jak najbardziej słuszna, jednak – jak pokazują dane po pierwszej turze – rozszerzenie grupy docelowej nie skutkowałoby zbyt wysoką konkurencją i zmniejszeniem szans obecnej grupy.

Polecamy: Jak stosować split payment (PDF)

Druga tura naboru kończy się już 4 września. Choć czasu pozostało niewiele, nadal warto złożyć wniosek. W konkursie można bowiem uzyskać nawet 800 000 zł na opracowanie i przygotowanie do wdrożenia nowego modelu biznesowego związanego z zagraniczną promocją przedsiębiorstwa. Ta maksymalna kwota obowiązuje w przypadku wybrania co najmniej jednego rynku docelowego internacjonalizacji spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. W przypadku pozostania w obrębie wymienionych obszarów można uzyskać 550 000 zł dofinansowania.

Koszty, jakie są kwalifikowalne w konkursie, to m.in. koszty udziału w międzynarodowych targach, wystawach lub misjach gospodarczych czy koszty zakupu wartości niematerialnych i prawnych w formie autorskich praw majątkowych lub licencji, związanych z nabyciem oprogramowania niezbędnego do automatyzacji procesów biznesowych w związku z przygotowaniem do internacjonalizacji działalności oraz doradztwo z tym związane.

Często przed złożeniem wniosku przedsiębiorców wstrzymuje niedostateczny poziom wiedzy na temat procedury konkursowej i wątpliwości natury formalnej. Warto pamiętać, że w większości programów do kosztów kwalifikowalnych zaliczają się również koszty usług doradczych świadczonych przez doradców zewnętrznych. Dofinansowanie można więc uzyskać na doradztwo związane z przygotowaniem do wdrożenia nowego modelu biznesowego – w tym przypadku związanego z internacjonalizacją działalności przedsiębiorstwa, a także na inne usługi doradcze, bezpośrednio związane z planowanym rozwojem eksportu.

Autor: Jan Kordasiewicz, Kancelaria Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz

Zobacz: Prawo dla firm

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...