PIT od świadczeń pracowniczych niezgodny z Konstytucją?

PKPP Lewiatan złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, w którym domaga się uznania za niezgodne z konstytucją przepisów, pozwalających urzędom skarbowym żądać podatku od dodatkowych świadczeń pracowniczych, np. od udziału w imprezie integracyjnej.

O swoim wniosku Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan poinformowała w informacji prasowej.

Chodzi o takie świadczenia nieodpłatne, gdy np. pracodawca organizuje pracownicze spotkania integracyjne, kupuje polisy odpowiedzialności cywilnej dla członków zarządów, rad nadzorczych oraz dla innych grup pracowników, gdy wykupuje polisy na życie dla pracowników, albo organizuje zbiorowy transport pracowników do pracy.

Organy podatkowe, ale też i część sądów, uważają, że od takich świadczeń pracownicy powinni płacić podatek, nawet gdyby faktycznie z nich nie korzystali. Liczy się to, że pracownicy mogą "potencjalnie" z nich skorzystać, będąc zatrudnionymi u danego przedsiębiorcy. Zaliczkę na podatek mają potrącać pracodawcy od miesięcznego wynagrodzenia. Ustawa podatkowa nie mówi jednak, jak w takiej sytuacji ją obliczyć. Urzędy i sądy podpowiadają, że najlepiej podzielić cenę zapłaconą przez pracodawcę za wykupioną usługę (np. za polisy wykupione w firmie ubezpieczeniowej) przez liczbę pracowników uprawnionych do skorzystania z takich świadczeń.

Jako podstawę takiej interpretacji fiskus i sądy wskazują przepisy zawarte w art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przeciwko takiemu ich rozumieniu protestują jednak przedsiębiorcy. We wniosku skierowanym do Trybunału PKPP Lewiatan domaga się, by Trybunał uznał to za niezgodne z dwiema zasadami konstytucji: zasadą demokratycznego państwa prawa i z zasadą, że podmiot i przedmiot opodatkowania muszą być określone w ustawie.

PKPP wskazuje też, że niejasne przepisy narażają pracodawców na niepewność i spory z organami podatkowymi. "W konsekwencji, pracodawcy-płatnicy, mimo zachowania należytej staranności związanej z interpretacją przepisów, nie są w stanie ustalić, czy świadczenia, które oferują swoim pracownikom w ramach zatrudnienia na podstawie stosunku pracy, stanowią przychód podlegający opodatkowaniu, a tym samym, czy są obowiązani obliczyć i pobrać zaliczkę podatku od tego przychodu i tym samym pomniejszyć kwotę wynagrodzenia netto" - napisała PKPP Lewiatan w informacji prasowej.

Jako przykład podała abonamenty medyczne. Przypomniała, że początkowo, w piśmie z 7 stycznia 1998 r., Ministerstwo Finansów samo stwierdziło, że podatnik nie płaci podatku, gdy korzysta nie tylko z obowiązkowych badań pracowniczych, ale i z innych usług leczniczych, a nie można określić wartości tych świadczeń na poszczególnego pracownika, bo pracodawca płaci za nie ryczałtem. Interpretację tę przez wiele lat podzielały urzędy skarbowe, a jej słuszność potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach z 15 września 2009 r. z 16 września 2010 r.

W tym czasie jednak - jak przypomnieli przedsiębiorcy - NSA zaczął też orzekać przeciwnie, tzn. że opodatkowane są wszelkie nieodpłatne świadczenia, niezależnie od tego, czy pracownik rzeczywiście z nich skorzystał i czy można przypisać mu konkretny, a nie hipotetyczny przychód. Takie stanowisko NSA przyjął m.in. w wyrokach z 30 lipca 2009 r. oraz z 17 czerwca 2010 r.

Ostatecznie sprawę przesądziły dwie uchwały NSA: najpierw z 24 maja 2010 r., a potem w 24 października 2011 r. W obydwu sąd stwierdził, że wykupione przez pracodawcę abonamenty medyczne są przychodem dla pracowników uprawnionych do korzystania z nich.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy wniosek przedsiębiorców.

 

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...