System podatkowy skomplikowany dla przedsiębiorców

Polski system podatkowy jest skomplikowany, mało przyjazny dla przedsiębiorców, dlatego wymaga uproszczenia - uważają ekonomiści. Podobne oceny zawiera raport Banku Światowego, który badał przyjazność systemów podatkowych.

Opublikowany raport Banku Światowego, IFC (International Finance Corporation) oraz firmy doradczej PwC ocenił systemy podatkowe w 185 krajach. W dokumencie pt. "Paying Taxes 2013" Polska znalazła się na 114. To oznacza, że poprawiła swoją pozycję, bo w ubiegłorocznym zestawieniu nasz kraj zajmował 127. pozycję.

W ocenie ekspertów Banku Światowego polski system podatkowy jest nadal zbyt skomplikowany, a rozliczenia podatkowe zajmują przedsiębiorcom zbyt dużo czasu - 286 godz. rocznie.

Polscy eksperci podzielają ten pogląd i uważają, że nasz system podatkowy wymaga uproszczenia. "Nie mamy jednak najgorszego systemu podatkowego na świecie czy w Europie. Wystarczy wskazać na Grecję lub Czechy, w których jest gorzej" - powiedział PAP członek Rady Gospodarczej przy premierze, główny ekonomista PwC prof. Witold Orłowski.

Dodał, że raport Banku Światowego trzeba potraktować, jako wskazanie do prac nad poprawą przepisów, zwłaszcza, że istnieją dobre wzory. "Systemy podatkowe, zwłaszcza krajów anglosaskich, działają lepiej niż polski" - mówi Orłowski.

Zdaniem przewodniczącego Towarzystwa Ekonomistów Polskich Ryszarda Petru polski system podatkowy znacznie bardziej obciąża małe i średnie przedsiębiorstwa niż duże firmy. "Chodzi o to, że koszt obsługi prawno-podatkowej jest taki sam dla dużej i małej firmy, wiadomo, że dla dużego przedsiębiorstwa ten koszt jest relatywnie niższy" - powiedział PAP Petru.

Uważa, że w Polsce problemem jest nieprzewidywalność prawa podatkowego, a także niejasność przepisów, co też głównie uderza w małe i średnie firmy, gdyż one nie mają pieniędzy na interpretacje prawne. "Jeśli firma podejmie działanie na podstawie złej interpretacji prawa podatkowego, może to się dla niej bardzo źle skończyć" - powiedział.

Petru zaznaczył jednak, że nie jest zwolennikiem pisania ustawy podatkowej od nowa. "Lepsze byłyby wiążące interpretacje, które zamykałyby luki w prawie niż to, co mamy teraz, czyli różne interpretacje różnych urzędów skarbowych" - powiedział.

Zdaniem b. wiceprezesa NBP, prof. Krzysztofa Rybińskiego podatki w Polsce stają się coraz bardziej uciążliwe. "W rankingach ocenia się, ile czasu zajmuje rozliczenie podatków, ale dochodzi do tego jeszcze poniżający sposób, w jaki polscy podatnicy są traktowani przez urzędy skarbowe" - powiedział PAP Rybiński. W jego ocenie nie ma szans na poprawę sytuacji podczas kryzysu gospodarczego.

Dyrektorkę departamentu prawnego Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Katarzynę Urbańską cieszy fakt, że Polska poszła w górę w rankingu Banku Światowego, ale - jak mówi - nie zmienia to faktu, ze polscy przedsiębiorcy wciąż tracą mnóstwo czasu na obowiązki administracyjne. "Polski system podatkowy koniecznie wymaga odbiurokratyzowania" - powiedziała.

Podobnie uważa ekspert Pracodawców RP. "O tym, że polskie prawo podatkowe jest skomplikowane, wiemy od dawna. Niestety z tej wiedzy niewiele wynika. Przedsiębiorcy nadal muszą zmagać się na co dzień z nieprzyjaznym systemem" - mówi ekspert Pracodawców RP Piotr Rogowiecki. Jego zdaniem Ministerstwo Finansów powinno pracować nad ulepszeniem prawa podatkowego wspólnie z partnerami społecznymi, w tym organizacjami pracodawców.

 

Moja firma
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

pokaż więcej
Proszę czekać...