Małe i średnie firmy ważne dla polskiej gospodarki

Szczególną wartością dla polskiej gospodarki powinno być położenie nacisku na możliwość rozwoju małych i średnich firm - mówił minister w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński. Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z szefami banków w Polsce.

W spotkaniu wzięli udział m.in. szefowie: PKO BP, Pekao SA, BRE Banku, ING Banku Śląskiego, BZ WBK, Getin Noble Banku, Banku Polskiej Spółdzielczości oraz Związku Banków Polskich.

Dziekoński poinformował, że prezydent zauważył podczas spotkania, iż kwestia funkcjonowania sektora bankowego wymaga pilnych i skoordynowanych działań, zarówno w sferze ustawowej, regulacyjnej, jak i dostosowawczej samych banków.

"Bardzo ważną kwestią jest problem wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw. Zbudowania dobrego mechanizmu kredytów proeksportowych, jak również poręczeń i zabezpieczeń szczególnie dla małych firm" - powiedział Dziekoński dziennikarzom.

Dodał, że poglądy te podzielali szefowie największych banków w Polsce, którzy brali udział w spotkaniu. "Na tym spotkaniu wszyscy prezentowali ten punkt widzenia, że szczególną wartością dla polskiej gospodarki powinno być położenie nacisku na możliwość rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, przedsiębiorstw rodzinnych" - podkreślił.

Dziekoński powiedział też, że z punktu widzenia działalności sektora bankowego zarysowują się różne tendencje. "Różne banki mają różną sytuację. Niewątpliwie w niektórych daje się zanotować obniżenie akcji kredytowych. Niektóre natomiast mają dość dobry popyt na swoje produkty" - stwierdził.

Jak tłumaczył, oznacza to, że cały system bankowy "wymaga pewnego dostosowania i kwestia podaży, popytu, jak i systemu regulacyjnego powinna być zgrana w taki sposób, aby utrzymać dobry poziom funkcjonowania akcji kredytowej i dobry poziom dostosowania tej akcji do potrzeb realnego rynku, jak również wsparcia tego realnego rynku różnymi instrumentami".

Wśród tych instrumentów wymienił: poręczenia kredytowe, dobre regulacje w zakresie rekomendacji, nadzoru bankowego oraz inne rozwiązania ustawowe, które "pozwolą na utrzymanie dobrego funkcjonowania rynku finansowego w Polsce, a tym samym realnej gospodarki".

Minister powiedział też, że prezydent rozmawiał z bankowcami o kredytach dla gospodarstw domowych. "Jeżeli chodzi o kwestie gospodarstw domowych, to jest w tej chwili w trakcie konsultacji społecznych formuła modyfikacji obecnie obowiązującej Rekomendacji T (listy dobrych praktyk dla banków przy sprzedaży kredytów konsumenckich, przygotowanej przez KNF - PAP). Ta formuła z pewnością, po przedyskutowaniu i przyjęciu przez Komisję Nadzoru Finansowego, będzie miała wpływ na funkcjonowanie dostępności kredytów dla gospodarstw domowych" - wskazał.

 

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...