Wkrótce jednolity patent europejski

Julita Żylińska
rozwiń więcej
Ambasadorzy "27" porozumieli się w sprawie rozporządzenia o jednolitym patencie i umowy dotyczącej sądu patentowego. Jeśli kraje UE dogadają się z PE, głosowanie jest możliwe już w grudniu. Kością niezgody są uprawnienia Trybunału UE w patencie.

Po długich negocjacjach ws. patentu oraz sądu patentowego przywódcy UE uzgodnili w czerwcu, że sąd będzie miał siedziby w Paryżu, Monachium i Londynie. Jako element kompromisu z Wielką Brytanią przywódcy zasugerowali też usunięcie z rozporządzenia o patencie artykułów, które dawały Trybunałowi Sprawiedliwości UE kompetencje do interpretowania prawa patentowego w razie tzw. pytań prejudycjalnych od sądów. Oburzeniem zareagowały na to Parlament Europejski i Komisja Europejska.

Zgodnie z poniedziałkową propozycją prezydencji cypryjskiej w miejsce usuniętych artykułów uzgodniono jeden, który daje jednolitemu patentowi większą pewność prawną.

Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier ocenił, że teraz rozmowy ws. patentu dają nadzieję na porozumienie. "Wiem, że było wiele zwrotów w tej sprawie, które sprawiały zawód. Sama Komisja Europejska wyrażała swoje zaniepokojenie zwłaszcza z powodu zmian proponowanego rozporządzenia w kilku istotnych punktach. Ale historia unijnej integracji jest pełna kompromisów" - oświadczył.

Podkreślił, że sąd patentowy powinien podlegać takim samym zobowiązaniom jak sądy krajowe i zwracać się do Trybunału Sprawiedliwości UE o interpretację prawa unijnego włącznie z uregulowaniami jednolitego patentu.

"PE w dalszym ciągu opowiada się za zachowaniem właściwej pozycji Trybunału Sprawiedliwości UE oraz za zapewnieniem roli PE w przyszłych regulacjach dotyczących jednolitego patentu" - powiedział po poniedziałkowym, wieczornym spotkaniu komisji prawnej PE jej członek europoseł Tadeusz Zwiefka (PO). Dodał, że teraz "piłka jest po stronie Rady UE" i że do 10 grudnia Rada ma przyjąć ostateczne stanowisko. Jeśli będzie ono zgodne ze stanowiskiem PE, to europosłowie będą głosować nad pakietem patentowym 11 grudnia. Europoseł wyjaśnił, że PE przystał na nowy artykuł w rozporządzeniu, a nie na zapisy umowy ws. sądu patentowego.

Ambasadorzy uzgodnili też tekst umowy międzynarodowej o sądzie patentowym wchodzącej w skład pakietu patentowego. "W umowie o sądzie znajdują się wszelkie ograniczenia ochrony patentowej. Zabieg taki miał na celu pozbawienie Trybunału Sprawiedliwości wpływu na materialne prawo patentowe lub ograniczenie takiego wpływu" - powiedziało PAP unijne źródło.

Wielka Brytania od początku postulowała pominięcie Trybunału UE w ocenie prawa patentowego, wskazując, że sędziowie Trybunału nie mają wystarczającego przygotowania w tej dziedzinie, a sprawy patentowe będą się przeciągać wskutek zaangażowania Trybunału ze szkodą dla przemysłu.

Prezydencja cypryjska wyraziła w poniedziałek zadowolenie z kompromisu. "Nowy kompromis umożliwi jednolitą ochronę patentową w krajach, które przystąpiły do wzmocnionej współpracy ws. patentu. Idea stworzenia patentu w UE sięga lat 70. Wszystkie poprzednie prezydencje podejmowały duże wysiłki, by urzeczywistnić tę ideę" - powiedziała PAP rzeczniczka cypryjskiej prezydencji Marianna Karageorgis.

Na zamknięcie sprawy patentu miała nadzieję polska prezydencja, jednak uniemożliwił to spór o siedzibę sądu patentowego, który wybuchł pod koniec ub.r.

Do wzmocnionej współpracy w sprawie jednolitego patentu w UE przystąpiło pod koniec 2010 roku 25 krajów. Włochy wraz z Hiszpanią nie uczyniły tego ze względu na pominięcie ich języków przy wydawaniu patentów unijnych.

Ze względu na brak jednolitego systemu uzyskanie jednego patentu przez przedsiębiorcę we wszystkich krajach UE kosztuje około 30 tys. euro, podczas gdy w USA uzyskanie jednego patentu to równowartość około 1850 euro. Takie koszty były obciążeniem zwłaszcza dla małych i średnich firm UE, które wobec tego często rezygnowały z ochrony patentowej.

 

Moja firma
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

pokaż więcej
Proszę czekać...