Spółka zapłaci podatek od niegotówkowej wypłaty

Ministerstwo Finansów szykuje projekt, z którego ma wynikać, że gdy spółka wypłaci dywidendę nie w gotówce, tylko wydając wspólnikom składnik majątku, np. budynek, akcje, to będzie musiała zapłacić podatek. Tak samo - gdy skupi swoje udziały, by je umorzyć.

Resort finansów już teraz chciałby w takich sytuacjach pobierać podatek dochodowy, ale na przeszkodzie stoją przepisy, które sądy interpretują inaczej niż widziałoby to ministerstwo. Z tego powodu resort przegrywa na razie w sądach i dlatego przygotowuje zmianę przepisów. Nie ma jeszcze gotowego projektu ustawy, na razie na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały opublikowane informacje o potrzebie planowanych zmian.

Dziś, gdy spółka najpierw sprzeda swoje składniki majątku, np. budynek, by następnie z tych pieniędzy wpłacić wspólnikom dywidendę lub wynagrodzenie za umarzane ich udziały lub akcje, to od przychodu ze sprzedaży budynku musi zapłacić podatek dochodowy. Jeśli jednak zamiast sprzedawać budynek, od razu przekaże go wspólnikom - jako dywidendę czy to wynagrodzenie za umorzone ich udziały - unika konieczności zapłaty podatku. To samo dotyczy przekazania innych składników majątku, np. akcji, praw do znaków towarowych.

Zasadniczo otrzymanie dywidendy lub wynagrodzenia z tytuły umorzenia udziałów lub akcji jest opodatkowane u tego, kto tę dywidendę lub to wynagrodzenie otrzymuje, czyli u wspólnika, ale i tu istnieje - pod pewnymi warunkami - możliwość zwolnienia z podatku. W efekcie jest dziś możliwe, by takie przesunięcia majątkowe między spółką a jej udziałowcami w ogóle nie były opodatkowane.

Taką interpretację przepisów potwierdzają sądy. Przykładowo w wyrokach z 14 marca br. i z 12 czerwca br. Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że nie ma różnicy w wypłacie dywidendy rzeczowej i pieniężnej - w obu wypadkach spółka nie osiąga przychodu, a tym samym nie płaci podatku.

Podobnie sądy interpretują przepisy, gdy spółka skupuje od wspólników własne udziały, by je umorzyć. Wówczas również spółka nie płaci podatku dochodowego, niezależnie od tego, czy za skupowane udziały własne płaci gotówką czy np. wydając nieruchomość. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny m.in. w wyroku z 25 kwietnia br.

Proponowane przez MF zmiany miałyby oznaczać, że ta metoda tzw. optymalizacji podatkowej przestanie istnieć. Nieopodatkowane miałyby być nadal tylko pieniężne wypłaty dywidendy lub wynagrodzenia za umorzone udziały.

"Moje wątpliwość budzi przede wszystkim to, że na skutek planowanej przez Ministerstwo Finansów zmiany, dojdzie do podwójnego opodatkowania dywidendy, ponieważ podatek będzie musiała zapłacić zarówno spółka wydająca dywidendę rzeczową, jak i wspólnik, który ją otrzymuje, zakładając, że nie spełnia on warunków do zwolnienia podatkowego" - powiedział PAP Paweł Toński, partner w Accreo Taxand.

"Ministerstwo Finansów będzie zapewne argumentować, że gdyby spółka najpierw sprzedała składnik majątku, a dopiero z uzyskanych w ten sposób pieniędzy wypłaciła dywidendę, to podatek również byłby pobrany dwukrotnie - raz u spółki, drugi raz u wspólnika" - dodał Toński.

Jego zdaniem jednak różnica jest istotna, bo w takiej sytuacji mielibyśmy do czynienia z dwiema odrębnymi czynnościami i każda z nich byłaby odrębnie opodatkowana. "Natomiast przy wypłacie dywidendy rzeczowej będziemy mieli do czynienia z jedną sytuacją i podwójnym jej opodatkowaniem" - stwierdził.

Dopóki nie będzie gotowy projekt zmian, nie wiadomo, co - według Ministerstwa Finansów - miałoby być przysporzeniem dla spółki w sytuacji, gdy wypłaca ona dywidendę lub wynagrodzenie za umarzane udziały w formie rzeczowej. Z linii obrony, przyjmowanej przez MF dotąd w sądach, wynika, że resort chce traktować taką wypłatę jako zwolnienie spółki z długu względem wspólnika.

Z dotychczasowych wyroków NSA wynika jednak, że sędziowie krytykują takie podejście, bo nie widzą możliwości, by spółka w sytuacji, gdy uszczupla swój majątek, miała mieć z tego tytułu jakikolwiek przysporzenie, które mogłoby być opodatkowane.

 

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...