Przedsiębiorcy przedstawili pomysły na podwojenie unijnego PKB

Uratowanie euro, reformy finansów publicznych, uwolnienie prywatnego kapitału, poszerzenie wspólnego rynku oraz zwiększenie handlu Unii Europejskiej z resztą świata - to pięć propozycji organizacji przedsiębiorców, mających pomóc w podwojeniu unijnego PKB.

Jak poinformowała na konferencji prasowej prezydent PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz, te pięć postulatów to propozycja organizacji Business Europe, zrzeszającej stowarzyszenia pracodawców z 35 europejskich krajów. Dodała, że program został przedstawiony szefom państw i rządów przy okazji odbywającego się w zeszłym tygodniu szczytu Rady Europejskiej.

Jak podkreśliła Bochniarz, zdaniem przedsiębiorców najlepszym wyjściem z kryzysu będzie - jak to ujęła - ucieczka do przodu. Chodzi o zwiększenie integracji ekonomicznej, fiskalnej i politycznej w Unii Europejskiej. "Dezintegracja nie opłaca się nikomu, nawet dla tak rozwiniętych gospodarek jak Niemcy oznaczałaby degradację" - powiedziała. Dodała, że w dzisiejszym świecie tylko zjednoczona Unia może być partnerem dla takich gospodarek, jak amerykańska, chińska czy indyjska.

Przedstawiciele Lewiatana przyznali, że ustalenia zeszłotygodniowego szczytu w znacznej części pokrywają się z propozycjami przedsiębiorców. Chodzi o utrzymanie stabilizującej roli Europejskiego Banku Centralnego i o to, by instytucje finansowe mogły być kredytowane bezpośrednio z Europejskiego Mechanizmu Stabilności. Wśród propozycji mających poprawić stan finansów publicznych poszczególnych państw znalazły się pomysły redukcji deficytów, uelastycznienia rynków pracy i ułatwienie firmom wchodzenie na rynek.

W celu zwiększenia prywatnych inwestycji państwa powinny - zdaniem przedsiębiorców - skoncentrować krajowe wydatki publiczne na inwestycje w obszarach stymulujących wzrost jak infrastruktura czy nowe technologie, natomiast w nowym wieloletnim budżecie UE powinny wzrosnąć wydatki na badania i rozwój. Poszerzenie wspólnego rynku miałoby być ułatwione przez uproszczenie zasad przeprowadzania zamówień publicznych, zlikwidowanie barier w przepływie pracowników i utworzenie "przewidywalnej i realistycznej" polityki energetyczno-klimatycznej. Zwiększenie handlu UE z resztą świata miałyby ułatwić umowy handlowe zawierane np. z Indiami czy Kanadą.

Henryka Bochniarz zapowiedziała, że PKPP Lewiatan będzie przedstawiał te pomysły członkom rządu i związkom zawodowym. Wyraziła nadzieję, że jeszcze w lipcu uda się o nich porozmawiać na forum Komisji Trójstronnej.

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...