MPiPS chce urlopów wychowawczych także dla rodziców prowadzących firmy

Osoby prowadzące działalność gospodarczą i pracujące na innych warunkach niż umowa o pracę będą mogły skorzystać z urlopu wychowawczego, a składki za nie w tym okresie będzie opłacał budżet państwa - zakłada projekt przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Resort pracy zwraca uwagę, że w ramach konsultacji nad projektem ustawy podwyższającej wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn partnerzy społeczni podkreślali konieczność podjęcia przez rząd działań w obszarze polityki rodzinnej. Jednym z postulatów było zrównanie praw kobiet - bez względu na formę zatrudnienia - w dostępie do urlopu wychowawczego.

Zgodnie z tym postulatem MPiPS przygotowało projekt ustawy rozszerzającej krąg osób, za które budżet państwa opłaca składki w związku ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem.

Jak podkreślają autorzy projektu, ma on tę zaletę, że wymaga stosunkowo niskich nakładów, jednocześnie poprawiając oczekiwane zabezpieczenie emerytalne osób wychowujących dzieci.

MPiPS przypomniało, że zgodnie z aktualnymi przepisami tylko pracownik ma prawo do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego w okresie przerwy w zatrudnieniu w związku ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem. W myśl Kodeksu pracy pracownik zatrudniony co najmniej sześć miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do trzech lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko czterech lat. Dodatkowo może skorzystać z urlopu wychowawczego w wymiarze do trzech lat, jeśli musi opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem (do ukończenia przez nie 18 lat). Urlopu wychowawczego udziela się na wniosek pracownika i może być on wykorzystany maksymalnie w czterech częściach.

W czasie urlopu wychowawczego pracownik podlega ubezpieczeniom, co ma wpływ na wysokość jego emerytury. Od początku tego roku podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia to 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Składki te finansuje w całości budżet państwa za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zarówno osoby prowadzące działalność gospodarczą na własny rachunek, jak i zleceniobiorcy nie mogą obecnie korzystać z urlopu wychowawczego.

W przypadku konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem osoba prowadząca działalność gospodarczą może skorzystać z możliwości jej zawieszenia na okres od jednego do 24 miesięcy. Jednak nie podlega wtedy obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym.

W projekcie ustawy przyjęto, że ubezpieczeniu w związku z opieką nad dzieckiem podlegałyby osoby z co najmniej sześciomiesięcznym stażem, które zaprzestałyby w okresie sprawowania opieki prowadzenia działalności gospodarczej lub ją zawiesiły albo zaprzestałyby wykonywania przez okres co najmniej sześciu miesięcy pracy na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług. Uprawnienia te przysługiwałoby również osobie duchownej.

Również osoba dotychczas nieubezpieczona lub ze stażem ubezpieczeniowym krótszym niż sześciomiesięczny, a także osoba bezrobotna po ustaniu prawa do zasiłku, która złoży wniosek do ZUS o zamiarze korzystania z przerwy na wychowywanie dziecka, będzie objęta ubezpieczeniem.

Przywilej dotyczy obojga rodziców, nie mogą jednak z niego korzystać równocześnie.

Zamów książkę: 10 skutecznych sposobów na oszczędności w kosztach pracy >>

W projekcie wprowadzono dwie podstawy wymiaru składek: dla osób posiadających sześciomiesięczny staż ubezpieczeniowy bezpośrednio przed urlopem wychowawczym, miałaby to być kwota 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, natomiast dla osób nie posiadających stażu ubezpieczeniowego, osób bezrobotnych, oraz osób z krótszym niż półroczny stażem podstawę wymiaru składek stanowiłaby kwota 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Podstawowym warunkiem objęcia ubezpieczeniem w związku ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem jest brak innego tytułu do ubezpieczenia. Aby skorzystać z tego uprawnienia, trzeba będzie złożyć wniosek do ZUS zawierający m.in. datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu wraz ze skróconym odpisem aktu urodzenia dziecka.

Projekt zawiera również regulacje dotyczące objęcia ubezpieczeniem społecznym finansowanym ze środków publicznych osób wychowujących dzieci i ubezpieczonych w systemie rolniczym.

Jak poinformowało MPiPS, projekt został skierowany do uzgodnień zewnętrznych. Ustawa ma wejść w życie z początkiem przyszłego roku i ma dotyczyć dzieci, które urodzą się po 31 grudnia 2012 r.

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...