Rozpoczęły się Poznańskie Dni Przedsiębiorczości

Poznańskie Dni Przedsiębiorczości, które rozpoczęły się we wtorek, skierowane są głównie do przedsiębiorców i osób zainteresowanych podjęciem działalności gospodarczej oraz do naukowców. Ich celem jest rozwój przedsiębiorczości w regionie.

W dwudniowym wydarzeniu ma uczestniczyć kilka tysięcy osób.

Podczas Poznańskich Dni Przedsiębiorczości nastąpi rozstrzygnięcie konkursu o tytuł Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości, odbędą się też: II Targi Przedsiębiorczości, VII Poznańskie Dni Przedsiębiorczości Akademickiej i V Forum Gospodarcze Aglomeracji Poznańskiej.

"Celem wydarzenia jest rozwój przedsiębiorczości w naszej aglomeracji. Pokazanie tym, którzy chcą coś robić, którzy rozpoczynają swoją działalność, że prowadzenie biznesu wcale nie jest tak trudne. Trzeba tylko odrobiny odwagi i wiary w siebie. Zaplanowaliśmy szeroką gamę wykładów, spotkań i konferencji" - powiedział we wtorek PAP Wojciech Kruk, prezydent Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Izba jest jednym ze współorganizatorów wydarzenia.

Jak powiedział starosta poznański Jan Grabkowski, Poznań wraz z otaczającymi go gminami ma wiele atutów, które przyciągają inwestorów i budzą w mieszkańcach ducha przedsiębiorczości.

"Aglomeracja poznańska to jedno z najsilniej rozwijających się miejsc w Polsce. Mamy tu m.in. dobrze rozwiniętą branżę motoryzacyjną: działa Volkswagen Poznań i dwie fabryki autobusów - to też wytycza pewne warunki rozwoju. W mieście funkcjonują firmy high-tech, zaś na terenie powiatu m.in. duże firmy logistyczne. Jesteśmy też doskonale skomunikowani z resztą Polski i z Europą" - dodał.

We wtorek rozstrzygnięty zostanie konkurs o tytuł Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości. Liderzy biznesu aglomeracji poznańskiej zostaną wybrani po raz dziewiąty. W konkursie wyłonieni zostaną też najlepsi przedsiębiorcy akademiccy. W ramach V Forum Gospodarczego Aglomeracji Poznańskiej zaplanowano panele dyskusyjne z udziałem ekspertów, przedstawicieli świata biznesu oraz samorządowców. Debaty dotyczyć będą m.in. samorządu gospodarczego, perspektyw dla przemysłu motoryzacyjnego w Wielkopolsce, innowacji oraz logistyki.

W Targach Przedsiębiorczości uczestniczy ok. 70 wystawców. Prezentują się ośrodki wsparcia i otoczenia biznesu, instytucje finansowe oraz firmy konsultingowe. W trakcie targów można skorzystać z bezpłatnych porad dotyczących wszystkich aspektów prowadzenia działalności gospodarczej.

Natomiast VII Poznańskie Dni Przedsiębiorczości Akademickiej poświęcone będą przede wszystkim biznesowi w internecie, wśród zaproszonych gości są eksperci od inwestycji.

Wydarzenie jest wspólną inicjatywą miasta i powiatu poznańskiego oraz środowisk gospodarczych i naukowych reprezentowanych przez Międzynarodowe Targi Poznańskie, Wielkopolską Izbę Przemysłowo-Handlową oraz Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Ubiegłoroczna, pierwsza edycja imprezy zgromadziła ok. 4 tys. uczestników.

 

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...