Urlop zaległy za 2011 r. można wykorzystać do końca września 2012 r.

Marek Skałkowski
prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy, redaktor naczelny MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, były pracownik działu porad prawnych Państwowej Inspekcji Pracy
rozwiń więcej
Od 1 stycznia 2012 r. pracodawca może udzielać pracownikom zaległego urlopu wypoczynkowego do 30 września następnego roku przypadającego po roku, w którym pracownicy nabyli do niego prawo, a nie jak do tej pory do 31 marca. W odpowiedzi na pytanie naszej redakcji zarówno PIP, jak i MPiPS udzieliły nam informacji, że nowe przepisy dotyczące zaległego urlopu należy stosować do urlopu zaległego za 2011 r.

W związku z wejściem w życie od 1 stycznia 2012 r. nowych przepisów dotyczących terminu udzielania zaległego urlopu pojawiły się wątpliwości, czy nowe regulacje należy stosować do urlopu zaległego za 2011 r. czy za 2012 r.

Zdaniem niektórych ekspertów, urlop zaległy w 2012 r. przysługuje do końca marca

Cześć ekspertów prawa pracy uważa, że nowe przepisy należy stosować dopiero do urlopu zaległego za 2012 r., czyli w 2013 r. Taka interpretacja wynika z faktu, że nowe przepisy weszły w życie od 1 stycznia 2012 r., a więc nie można ich stosować do urlopu wypoczynkowego, do którego pracownik nabył prawo 1 stycznia 2011 r. W tym dniu, tj. 1 stycznia 2011 r., obowiązywał przepis, zgodnie z którym urlopu zaległego należy udzielać do końca marca następnego roku. Natomiast prawo nie działa wstecz. Zatem zgodnie z tym poglądem, nowe przepisy dotyczące urlopu zaległego nie mogą być stosowane do urlopu zaległego za 2011 r., który powstał pod rządem innych przepisów. Dopiero do urlopu wypoczynkowego za 2012 r. stosujemy w pełni nowe przepisy.

Stanowiska PIP i MPiPS

W związku z tymi wątpliwościami redakcja MPPiU wystąpiła do Państwowej Inspekcji Pracy oraz do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z zapytaniem, czy do urlopu zaległego za 2011 r. należy stosować w 2012 r. nowe czy stare przepisy. Zarówno Departament Prawny GIP, jak i Departament Prawny MPiPS odpowiedziały nam, że w 2012 r. do zaległych urlopów za 2011 r. trzeba stosować nowe przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2012 r. Pracodawcy mają zatem czas na udzielenie zaległego urlopu za 2011 r. do końca września 2012 r. Taka interpretacja wynika z tego, że przepisy nowelizujące Kodeks pracy w zakresie zaległych urlopów nie wprowadziły żadnych przepisów przejściowych. Zdaniem GIP i MPiPS oznacza to, że od 1 stycznia 2012 r. do urlopów niewykorzystanych przez pracownika w 2011 r. trzeba stosować nowe regulacje dotyczące zaległych urlopów.

Stanowisko Departamentu Prawnego MPiPS w sprawie zaległego urlopu

Zgodnie z nowym brzmieniem przepisu art. 168 zdanie pierwsze Kodeksu pracy (nadanym art. 1 pkt 1 ww. ustawy), począwszy od 1 stycznia 2012 r. urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 - należy pracownikowi udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego.

W świetle zasad wynikających z Kodeksu pracy, urlopem zaległym na 1 stycznia 2012 r. będzie urlop, do którego pracownik nabył prawo w 2011 r. i nie miał możliwości wykorzystać go w tym roku kalendarzowym.

Ze względu na to, że ustawa z 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (Dz.U. nr 232, poz. 1378) nie zawiera przepisów przejściowych - Departament Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wyraża pogląd, iż do urlopu zaległego z 2011 r. należy stosować przepisy art. 168 Kodeksu pracy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2012 r.

Biuro Prasowe MPiPS

Stanowisko GIP w sprawie zaległego urlopu

Ustawa z 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (Dz.U. Nr 232, poz.1378) nie zawiera przepisów przejściowych, które dawałyby podstawę do stosowania po 31 grudnia 2011 r. przepisu art. 168 Kodeksu pracy w dotychczasowym brzmieniu.

W związku z powyższym należy przyjąć, że urlop niewykorzystany do końca 2011 r. powinien zostać udzielony pracownikowi najpóźniej do 30 września 2012 r.

Rzecznik prasowy GIP

Maria Kacprzak-Rawa

• art. 163, art. 168 Kodeksu pracy,

• art. 1 pkt 1 ustawy z 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (Dz.U. Nr 232, poz. 1378).

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...