Nie wszystkie firmy skorzystają na jednolitym patencie

Katarzyna Jędrzejewska
rozwiń więcej
Po wprowadzeniu jednolitego patentu zniknie dotychczasowa ochrona mniej innowacyjnych firm, bo z automatu jego moc będzie się rozciągać na terytorium naszego kraju - powiedział w rozmowie rzecznik patentowy Paweł Wrześniewski.

Po 30 latach dyskusji Rada UE i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie utworzenia jednolitego systemu ochrony patentowej. "Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli korzystać ze wspólnego dla całej Unii systemu ochrony wynalazków oraz rozstrzygać spory przed Jednolitym Sądem Patentowym" - poinformowało Ministerstwo Gospodarki cytując wicepremiera Waldemara Pawlaka po posiedzeniu Rady UE ds. Konkurencyjności (COMPET).

Z pakietu patentowego do uzgodnienia pozostaje jedynie siedziba oddziału centralnego Jednolitego Sądu Patentowego. W opinii wicepremiera, już 22 grudnia 2011 r. w Warszawie możliwe jest przyjęcie "Konwencji Warszawskiej", czyli parafowanie przez przedstawicieli państw UE wynegocjowanego tekstu umowy tworzącej Jednolity Sąd Patentowy.

Obecnie patent udzielony przez urząd danego kraju obowiązuje tylko na terytorium tego państwa. "To ogromnie podraża koszty innowacyjności, bo chcąc chronić wynalazki w całej Europie, przedsiębiorcy muszą przebrnąć przez kilkadziesiąt krajowych procedur patentowych, oddzielne uiszczając opłaty, wynajmując pełnomocników itd." - wyjaśnił mecenas Paweł Wrześniewski, rzecznik patentowy.

Do tej pory - jak dodał - powiodła się tylko próba usprawnienia procedury. Już teraz za pomocą jednego zgłoszenia można doprowadzić do uzyskania patentu od razu we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Odbywa się to przede wszystkim w oparciu o europejską konwencję patentową, która od 2004 r. wiąże również Polskę.

"Trzeba jednak podkreślić, że patent europejski nie jest instytucją unijną, bo udziela się go na podstawie umowy międzynarodowej, odrębnej od traktatów założycielskich" - podkreślił Wrześniewski. Wyjaśnił, że umowa ta wiąże nie tylko kraje UE, ale i inne np. Norwegię, Serbię czy Turcję. Co więcej, wbrew swojej nazwie, nie jest patentem, lecz wiązką patentów krajowych.

"Innymi słowy, choć do udzielania patentów europejskich upoważniono wyłącznie jedną organizację - działający w Monachium Europejski Urząd Patentowy - to patentów może być tak naprawdę tyle, ile krajów-stron konwencji" - wyjaśnił mec. Wrześniewski. To niewygodne tym bardziej, że wiele państw wymaga składania tłumaczeń patentów na obowiązujący w nich język urzędowy. Europejski Urząd Patentowy proceduje jedynie po angielsku, francusku i niemiecku. Wszystko to kosztuje. W efekcie na ochronę stać przede wszystkim największych przedsiębiorców, ze szkodą dla małych i średnich.

Rozwiązaniem tych problemów ma być patent jednolity. "Jednolity, czyli nie tylko udzielany w ramach jednej procedury, ale i obowiązujący od razu na całym terytorium Unii Europejskiej" - wyjaśnił mec. Wrześniewski.

Dodał, że głównym powodem, dlaczego próby wcielenia tej koncepcji były przez wiele lat bezskuteczne, była kwestia językowa. Pomysłodawcy postulowali bowiem, aby zdecydować się na udzielanie patentów tylko w niektórych językach europejskich, a na to nie wszyscy chcieli się zgodzić.

"Paradoksalnie, przeciwnicy jednolitego patentu wskazują na to, że to, co wymyślili politycy, też promuje gigantów i wcale nie będzie dla małych i średnich przedsiębiorców takie korzystne, zwłaszcza w Polsce" - zauważa mec. Wrześniewski.

Zwraca uwagę, że dotychczas nasze firmy, mniej innowacyjne, chroniło głównie to, że tzw. duzi gracze nieczęsto zatwierdzali w Polsce udzielony im patent europejski (fachowo nazywa się to walidacją). "Po wprowadzeniu jednolitego patentu ta niby ochrona zniknie, bo z automatu jego moc będzie się rozciągać na terytorium naszego kraju" - powiedział mec. Wrześniewski. "Co więcej, patent ten nie będzie udzielany po polsku, co sprawia, że nasi przedsiębiorcy nie będą nawet wiedzieć, że czyjeś patenty naruszają" - dodał.

Jego zdaniem, małym polskim firmom nie sprzyja również scentralizowanie sądownictwa patentowego. Choćby dlatego, że sąd raczej nie zostanie zlokalizowany w Polsce" - powiedział.

 

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...