Niższe odsetki za zwłokę dotyczą także podatków sprzed 2009 r.

Katarzyna Jędrzejewska
rozwiń więcej
Regulując zaległy podatek za minione lata, podatnik ma prawo zapłacić odsetki za zwłokę według niższej stawki, również za okres sprzed 2009 r. - wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu.

Interpretacja poznańskiej izby dotyczy rozliczeń podatkowych sprzed trzech lat, ale nadal jest ważna, bo zobowiązania podatkowe przedawniają się dopiero po upływie pięciu lat i to licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Zatem, przykładowo, podatek dochodowy za 2008 r. przedawni się dopiero z końcem 2014 roku, bo dopiero wtedy upłynie pięć lat, licząc od końca 2009 r., kiedy to upłynął termin płatności podatku za 2008 r.

Interpretacja poznańskiej jest ważna również z innego powodu - dotyczy kwestii, która budziła wątpliwości już w momencie, gdy wchodził w życie przepis ordynacji podatkowej o obniżonych odsetkach za zwłokę.

Zasadą jest, że za zwłokę w zapłacie podatku trzeba zapłacić fiskusowi odsetki. Wynoszą one tyle, ile suma 2 proc. i dwukrotności stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej. Gdy tylko Rada zmienia oprocentowanie kredytu lombardowego, zmienia się również stawka odsetek od zaległości podatkowych.

Przykładowo, obecnie stopa kredytu lombardowego wynosi 6 proc. Dwukrotność tej stopy to 12 proc. Po dodaniu 2 proc. otrzymujemy aktualną wysokość odsetek od zaległości podatkowych - 14 proc.

Od 1 stycznia 2009 r. wprowadzono preferencję dla podatników, którzy sami zorientują się, że zapłacili za mało podatku i skorygują deklarację, uzasadnią na piśmie przyczyny korekty oraz zapłacą zaległość w całości w ciągu 7 dni od złożenia korekty. W takiej sytuacji podatnik ma prawo zapłacić odsetki za zwłokę w niższej wysokości, bo wynoszącej 75 proc. stawki podstawowej. Dziś stawka preferencyjna wynosi 10,50 proc.

Od początku wprowadzenia przepisu o obniżonych odsetkach eksperci zwracali uwagę na to, że jest on nieprecyzyjny, bo nie wiadomo, czy dotyczy tylko rozliczeń podatkowych po 31 stycznia 2008 r., czy także sprzed 2009 r.

Wątpliwości te miała również spółka, która chciała skorygować zeznania podatkowe za lata poprzednie i dopłacić podatek wynikający z korekty. Nie wiedziała, według jakiej stawki ma liczyć odsetki za zwłokę korygując zeznania za okres sprzed 1 stycznia 2009 r.: według stawki podstawowej czy obniżonej.

Początkowo Izba Skarbowa w Poznaniu była zdania, że jeżeli skorygowana deklaracja dotyczy zaległości podatkowej powstałej przed 1 stycznia 2009 r., to od 1 stycznia 2009 r. odsetki za zwłokę powinny być naliczane według obniżonej stawki odsetek za zwłokę, natomiast do 31 grudnia 2008 r. według stawki podstawowej.

Poznańska izba musiała jednak zmienić zdanie po tym, gdy przegrała przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym we Wrocławiu, a Naczelny Sąd Administracyjny oddalił jej skargę kasacyjną.

W wyroku z 18 listopada 2009 r. (sygn. I SA/Wr 1521/09) wrocławski WSA stwierdził, że z art. 56 § 1a ordynacji podatkowej nie wynika, by możliwość stosowania obniżonej stawki odsetek za zwłokę miała dotyczyć tylko okresu od 1 stycznia 2009 r., a do zaległości powstałych przed 1 stycznia 2009 r. należało stosować podstawową stawkę odsetek.

"Dzień 1 stycznia 2009 r. jako dzień wejścia w życie art. 56 § 1a odnosi się do złożonych korekt deklaracji podatkowych, a nie do okresu, w jakim możliwe jest stosowanie obniżonej stawki odsetek za zwłokę" - orzekł WSA we Wrocławiu.

W tej sytuacji, w interpretacji z 21 października 2011 r. (nr ILPB3/423-203/09/11-S-4/MM) Izba Skarbowa w Poznaniu musiała zmienić swoją wcześniejszą i przyznać, że korygując zeznania za okres sprzed 2009 r. spółka może zapłacić odsetki za zwłokę według niższej, preferencyjnej stawki.

Katarzyna Jędrzejewska

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...