Rekomendacje przedsiębiorców dla nowego rządu

PKPP Lewiatan przygotowała 35 rekomendacji, do realizacji których nowy rząd powinien przystąpić w pierwszym roku swojej działalności, aby uchronić gospodarkę przed spowolnieniem. Chodzi m.in. o likwidację przywilejów emerytalnych oraz ulepszenie procesu stanowienia prawa.

Zdaniem przedsiębiorców, rząd powinien szybko podjąć działania mające uchronić polską gospodarkę przed spowolnieniem, a także pozwolić utrzymać miejsca pracy i wpływy do budżetu. W tym celu Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan przygotowała pakiet niezbędnych działań, do których realizacji nowy rząd powinien przystąpić w pierwszym roku działalności. Działania te ujęte są w 35 rekomendacjach, zawartych w ogłoszonej przez PKPP Lewiatan "Białej Księdze".

"Aby pomóc rządowi i tym samym sobie, przedstawiamy rekomendacje regulacji, które wynikają z wieloletnich doświadczeń przedsiębiorców i współpracujących z nimi ekspertów. Mamy nadzieję, że rząd poważnie weźmie je pod uwagę i korzystając z naszych propozycji przystąpi do działania" - powiedziała Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan.

Rekomendacje zostały podzielone na dziewięć działów: polityka gospodarcza, podatki, rynek pracy, stosunki pracy, zabezpieczenie społeczne, prawo gospodarcze, energetyka i ochrona środowiska, fundusze europejskie i szkolnictwo niepubliczne.

Wśród rekomendacji znalazły się m.in. likwidacja przywilejów emerytalnych, uproszczenie i skrócenie procesu dochodzenia należności, zwiększenie efektywności zamówień publicznych czy stworzenie nowoczesnego i efektywnego systemu stanowienia prawa.

Zdaniem przedsiębiorców, jeżeli chcemy tworzyć nowe miejsca pracy i przyspieszyć wzrost produktywności, trzeba z jednej strony zwiększyć popyt na pracę, zwiększając inwestycje, a z drugiej - zwiększyć podaż pracy, wzmacniając motywację do pracy i podnosząc kwalifikacje zarówno osób pracujących, jak i biernych zawodowo. Chodzi o stworzenie warunków, wpływających - zwłaszcza przez odpowiednie regulacje dotyczące rynku pracy - na wzrost skłonności firm do inwestowania i do zatrudniania.

"Większość z tych rozwiązań, to nie są propozycje rewolucyjne, ale takie, które mają ułatwić funkcjonowanie nie tylko przedsiębiorstwa, ale i podatników. Jednym z ważniejszych postulatów jest zmiana systemu stanowienia prawa. Gdyby nie ułomne prawo, niepotrzebne byłyby potem komisje typu "przyjazne państwo", czy też ustawy deregulacyjne" - powiedziała PAP Bochniarz.

Eksperci Lewiatana podkreślają, że w kontekście narastającego osłabienia gospodarczego w Europie i na świecie widzą szansę związaną z nową kadencją rządu i parlamentu, by maksymalnie wykorzystać potencjał gospodarczy kraju. Leży to bowiem zarówno w interesie przedsiębiorców, czyli inwestorów i pracodawców, którzy pragną rozwijać swoje firmy, jak i pracowników, którzy chcą lepiej zarabiać. Jest to też w interesie rządu, odpowiadającego za finanse publiczne, których stan zależy także od sytuacji w gospodarce.

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...